Արցախի ժողովուրդն ապացուցել է իր ինքնիշխանության իրավունքը. Վլադիմիր Զախարով
Անցած 27 տարիների գոյության ընթացքում Արցախի ժողովուրդն ապացուցել է իր պատմական էությունը և ինքնիշխանության իրավունքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏսեպտեմբերի 2ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Սևծովյան և Կասպից տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտ»-ի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը և ընդգծել, որ, իր կարծիքով, Արցախի անկախությունն առաջինը պետք է ճանաչի Հայաստանի Հանրապետությունը:
«ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանին գրած նամակներում ես պարբերաբար հորդորում էի ճանաչել Արցախի անկախությունը: Ցավոք, Ռուսաստանը Ղարաբաղի հետ ընդհանուր սահման չունի, այլապես այլ կլիներ Մոսկվայի  վերաբերմունքը: Այս հարցում, կարծում եմ, ՀՀ նոր իշխանությունները պետք է գործնական որոշում կայացնեն»,- ավելացրել է Վ. Զախարովը:
Անդրադառնալով անկախության տոնին՝ նա նշել է, որ ուրախ է այսօր գտնվել Արցախում և տեսնել, թե ինչպես են մարդիկ մասնակցում տոնական միջոցառումներին:

Artsakh people proved the right to sovereignty.Vladimir Zakharov
During the past 27 years the people of Artsakh proved their historical essence and the right to sovereignty.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 2ARTSAKHPRESS:  Director of the Institute of Political and Social Studies of the Black Sea and Caspian region, Vladimir Zakharov told "Artsakhpress", noting that  in his opinion Artsakh's independence first of all should be recognized by the Republic of Armenia.
"In letters which I wrote to former president of Armenia Serzh Sargsyan I regularly urged him to recognize Artsakh's independence. Unfortunately, Russia has no common border with Karabakh, otherwise the attitude of Moscow would be other. In this regard I consider that the authorities of Armenia have to make practical decision,” V. Zakharov said.
He also noted that noted that he is happy to be in Artsakh today and see how people participate in festive events.