Շուշիում կայացել է «Վարանդա» երգչախմբի մենահամերգը (տեսանյութ)
Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանում կայացել է «Վարանդա» մանկական, պատանեկան և երիտասարդական պետական երգչախմբի մենահամերգը` նվիրված արցախյան շարժման 30, Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100, Երևանի հիմնադրման 2800 և համազգային հայ կրթական և մշակութային միության 90-ամյակներին:
Շուշիում կայացել է «Վարանդա»   երգչախմբի   մենահամերգը (տեսանյութ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 5ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Համերգին  հնչել  են     դասական, ժողովրդական,  ժամանակակից   և   արտասահմանյան  խմբերգեր:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում   «Վարանդա»    երգչախմբի   գեղարվեստական  ղեկավար  և  խմբավար, Արցախի  արվեստի   վաստակավոր  գործիչ   Զաքար  Քեշիշյանն   ասել  է, որ Շուշիում խումբն ինքը    ստեղծել  է  1992  թվականին:Այն  ժամանակ  դեռևս ինքը  եղել  է Երևանի  Կոմիտասի  անվան պետական  կոնսերվատորիայի  խմբավարի, շվիահարի  և  դուդուկահարի  բաժինների  ուսանող: Շուշիի  Արամ  Մանուկյանի  անվան  վարժարանում  Զ. Քեշիշյանի հիմնադրած  երգչախումբը  նպատակ  ուներ    պատերազմի   արհավիրքն   ապրող  շուշեցի  մանուկների   ու   պատանիների  կյանքը   փոխել, որպեսզի  նրանց   դեմքերին  ճառագի   ժպիտը:
Երգչախմբի   ղեկավարն   ասել  է, որ  26 տարի  առաջ  Արցախին  սիրահարված  արվեստագետը  որոշեց  իր  կյանքը  նվիրաբերել  ԱՀ    մշակույթի     զարգացմանը:  Տարիների հեռվից  դիտարկելով  անցյալը՝ իրեն  թվում  է   թե  անցյալը  մի  ակնթարթ  է, լի  է  լույսով, սիրով, երգով, պատերազմով  և  հաղթանակի  բերկրանքի  վայելումով:
«Այդ  աշխատանքները    կարողացա  կատարել     շնորհիվ  ավելի  քան  700  հին  ու նոր   սաներիս օգնությամբ. նրանց  հետ  իմ  ստեղծագործական   ճանապարհը   շարունակվելու  է  այնքան   ժամանակ, որքան   կզգացվի իմ  կարիքը: Գործունեության   26  տարիների  ընթացքում  երգչախումբն   ավելի քան  200  համերգներով  հանդես  է  եկել Արցախի   տարբեր   շրջաններում, զորամասերում, դպրոցներում, ինչպես  նաև  Հայաստանում  և  Սփյուռքում: Երգչախմբի երգացանկը   հարստացել է  հայ  ականավոր  բանաստեղծների  և  երգահանների   106  նոր  երգերով: «Վարանդա»   երգչախմբի  մասին   նկարահանվել   է     2  վավերագրական  ֆիլմ»,-ավելացրել  է  Զ.  Քեշիշյանը:
Մեր   զրուցակցի   խոսքով՝   իր՝  արվեստագետի   մեծ   ցանկությունն  է, որ  հայ  ժողովրդի   հետագա  ճանապարհը   լինի  էլ  ավելի  զգոն, միասնական, խելամիտ,   նպատակասլաց:
Միջոցառմանն     ԱՀ  նախագահ  Բակո  Սահակյանի     հրամանագրով՝  ԱՀ  մշակույթի, երիտասարդության հարցերի  և զբոսաշրջության  նախարար  Լեռնիկ  Հովհաննիսյանը,     ԱՀ   մշակույթի   վաստակավոր  գործչի  պատվավոր    կոչում  է  շնորհել «Վարանդա»   երգչախմբի   շատ   երգերի   խոսքերի    հեղինակ, ՀՀ  մշակույթի  վաստակավոր   գործիչ,  բանաստեղծ  Յուրի  Սահակյանին. այն  ստացել  է    Յու. Սահակյանի  որդին:
Համերգին   ներկա  էին   երաժիշտներ, բանաստեղծներ, մշակույթի    գործիչներ, արվեստասեր  հասարակություն:

В Шуши состоялся сольный концерт хора "Варанда" (видео)
В Государственном музее изобразительных искусств Шуши состоялся сольный концерт детского и юношеского хора «Варанда», посвященный 30-летию Арцахского движения, 100-летию Первой Республики Армения, 2800-летию Еревана и 90-летию Всеармянского образовательного и культурного союза.
В Шуши состоялся сольный концерт хора
СТЕПАНАКЕРТ, 5 сентября, АРЦАХПРЕСС - В концерте были представлены классические, народные, современные и зарубежные песни.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» художественный руководитель и дирижер хора «Варанда», заслуженный деятель искусств Арцаха Закар Кешишян отметил, что хор был создан им в Шуши в 1992 году. В то время он был еще в Ереванской государственной консерватории руководителем отделения дирижерства, игры на дудуке, дудке. В Шушинской школе им. Арама Манукяна хор, основанный З. Кешиняном, имел своей целью изменить жизнь местных детей и молодежи, живущих в войне.
З. Кешишян сказал, что 26 лет назад искусствовед, влюбившийся в Арцах, решил посвятить свою жизнь развитию культуры Республики Арцах. Смотря на прошлое издалека, ему кажется, что прошлое - это мгновение, полное света, любви, песни, войны и наслаждения победой.
За последние 26 лет хор дал более 200 концертов в различных регионах Арцаха, воинских частях, школах, а также в Армении и Диаспоре. Репертуар хора обогащен 106 новыми песнями известных армянских поэтов и композиторов. Было снято два документальных фильма о хоре "Варанда" -, добавил З. Кешишян.
Наш собеседник желает, чтобы в будущем армянский народ был более бдительным, единым, разумным и целеустремленным.
В ходе мероприятия, указом, подписанным Президентом Республики Арцах Бако Саакяном, министр культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха Лерник Ованнисян наградил почетным званием заслуженного деятеля культуры Арцаха автора многих песен хора "Варанда" поэта, заслеженного деятеля культуры Армении Юрия Саакяна. Эту награду получил сын Юрия Саакяна.