2018 թվականի առաջին կիսամյակում Արցախ այցելած զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 41 %-ով
Արցախ այցելած զբոսաշրջիկների թիվը 2017 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ այս տարվա նույն ժամանակահատվածում աճել է 41%-ով:
2018  թվականի  առաջին  կիսամյակում   Արցախ  այցելած  զբոսաշրջիկների   թիվն  աճել  է 41 %-ով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 5ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել  է  ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի  և  զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանը:
Նա   տեղեկացրել  է, որ  Արցախ այցելող զբոսաշրջիկների աշխարհագրությունը ևս  ընդլայնվել է։
«Նախորդ տարի Արցախը 95 երկրներից հյուրընկալել է հազարավոր զբոսաշրջիկների.   նրանց   գերակշիռ մասը  Ռուսաստանի  Դաշնությունից, Ամերիկայի  Միացյալ  Նահանգներից, Ֆրանսիայից, Իրանի  Իսլամական  Հանրապետությունից և եվրոպական այլ երկրներից ժամանածներն  են։2017 թվականին առաջին անգամ զբոսաշրջիկներ  ենք   ունեցել  նաև   Կամերունից, Մոնղոլիայից, Բենինից, Սալվադորից»,-մանրամասնել   է  ոլորտի  պատասխանատուն։
Զբոսաշրջիկներին հիմնականում  հետաքրքրում են Արցախի գեղատեսիլ  բնությունը, պատմաճարտարապետական հուշարձանները, որոնցից   մեր  զրուցակիցն   առանձացրել  է Գանձասարի վանական համալիրը, Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարանը, Տիգրանակերտն ու Հունոտի կիրճ  բնապատմական   արգելոցը։
«Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու շահագործումից հետո զբոսաշրջիկների մեծ հոսքեր են նկատվում նաև դեպի Դադիվանք վանական համալիր։ Որպես առանձին զբոսաշրջային կենտրոն կառաձնացնեի  նաև   Շուշի քաղաքը, որը վերջին տարիներին համալրվում է նոր զբոսաշրջային ենթակառուցվածքներով»,-նշել  է Ա.  Գրիգորյանը:

В первой половине 2018 года количество туристов, посетивших Арцах, увеличилось на 41%
В первой половине 2018 года количество туристов, посетивших Арцах, увеличилось на 41% по сравнению с этим же периодом прошлого года.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 сентября, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил начальник отдела туризма Министерства культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Артак Григорян.
Он отметил, что география туристов, посещающих Арцах, расширяется.
«В прошлом году Арцах принял тысячи туристов из 95 стран. Большинство из них - из Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки, Исламской Республики Иран, Франции, и других европейских стран. В 2017 году у нас впервые были туристы из Камеруна, Монголии, Бенина и Сальвадора», - в частности, отметил А. Григорян.
Туристов в основном интересует живописная природа Арцаха, исторические и архитектурные памятники, из которых наш собеседник выделил монастырский комплекс Гандзасар, дом-музей Никола Думана, Тигранакерт и природный заповедник ущелья Унот.
«После эксплуатации дороги Варденис-Мартакерт в монастырском комплексе Дадиванк также наблюдается большой поток туристов. В качестве отдельного туристического центра, я бы также выделил город Шуши, который в последние годы обогатился новой туристической инфраструктурой», - сказал А. Григорян.