Պետնախարարն աշխատանքային այց է կատարել Ճարտար
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը սեպտեմբերի 6-ին աշխատանքային այց է կատարել Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաք։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 6ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ այցի սկզբում Գ․ Մարտիրոսյանը մասնակցել է Ճարտարում նոր բազմաֆունկցիոնալ մարզադաշտի հիմնարկեքի միջոցառմանը։ Վերջինս կառուցվում է «Հայկական գյուղերի զարգացման հիմնադրամի» միջոցներով։ Նախատեսված է, որ մարզադաշտը կունենա 20x40 մ չափերի արհեստական խոտածածկով ֆուտբոլի դաշտ՝ նախատեսված 150 հանդիսատեսի համար։ Ճարտարի սբ. Վարդանանց եկեղեցու հոգևոր սպասավորների կողմից օրհնության և աղոթքի արարողությունից հետո պետնախարարն իրականացրել է մարզադաշտի խորհրդանշական հիմնարկեքի արարողությունը։
Ճարտարում Գ․ Մարտիրոսյանի հաջորդ կանգառը եղել է օտարերկրյա մասնավոր ներդրումային միջոցներով կառուցվող խոզաբուծական ֆերման։ Ներդրող կողմը պետնախարարին է ներկայացրել իրականացված և իրականացվելիք աշխատանքները, հայտնել, որ շինարարական աշխատանքների առաջին փուլի ավարտին ֆերման նախատեսված է լինելու 4000 գլուխ խոզի համար, իսկ հաջորդական փուլերին նպատակ կա նշված քանակը հասցնելու մինչև 10000-ի։ Բիզնեսմենը և պետական նախարարը որոշ մտքեր են փոխանակել ֆերմայի համար անհրաժեշտ մարդկային ֆիզիկական, տեխնիկական և մտավոր ներուժը ճարտարցիներից ձևավորելու, արտադրական շղթայի, իրացման և երկրորդային արտադրանքի թողարկման մասին։ Հանդիպման ավարտին Գ․ Մարտիրոսյանը հաջողություն է մաղթել տնտեսվարողներին՝ հավատացնելով, որ պետությունը, լինելով շահագրգռված նման ծավալի ներդրումների հարցում, մշտապես պատրաստ է իր իրավասությունների շրջանակներում աջակցել մասնավոր ոլորտին։
Այնուհետև պետնախարարն աշխատանքային կարճ խորհրդակցություն է անցկացրել Ճարտարի քաղաքապետարանում։ Վերջինիս մասնակցել են քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը, Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավար Մհեր Օհանյանը, Ճարտարի քաղաքապետ Արթուր Աղաբեկյանը։ Քննարկման հիմնական թեման է եղել հնարավորինս արագ ժամկետներում Ճարտարի բոլոր հատվածներում ջրամատակարարման հարցի լուծման եղանակները։
Ճարտարում պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն այցելել է նաև մշակույթի վաստակավոր գործիչ Մելս Հովսեփյանի նկարների ցուցահանդեսը, ինչպես նաև Սևակ Ղուկասյանի անվան մարզամշակութային պալատում գործող արվեստի դպրոց, ծանոթացել դպրոցի սաների աշխատանքներին։
Ճարտար կատարած աշխատանքային այցին պետնախարարի հետ մասնակցել է քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը։

On September 6, the State Minister of Artsakh Republic Grigory Martirosyan paid a working visit to Chartar, Martuni Region.
Artsakh State Minister paid a working visit to Chartar
STEPANAKERT, SEPTEMBER 6ARTSAKHPRESS: According to Information and Public Relations Department of Artsakh State Minister, at the beginning of the visit, Martirosyan took part in the groundbreaking ceremony of a new multifunctional stadium in Chartar. It is being built by the “Development Foundation of Armenian Villages”.
The stadium will have football field with an artificial grass covering 20x40m, designed for 150 spectators.
After the blessing ceremony, the State Minister carried out the symbolic groundbreaking ceremony of the stadium.
Afterwards, Grigori Martirosyan visited pig breeding farm being built by means of foreign private investment.
The ongoing works were presented to State Minister by the investor. He was informed that at the end of the first phase of the construction work the firm will have 4000 heads of pigs, and it is planned to reach this  number to 10,000.
At the end of the meeting, Martirosyan wished success to the businessmen, assuring that the state, being interested in investing in such volume, is always ready to support the private sector within its competence.
Then the State Minister held a short working meeting at the Charter City Hall. It was attended by Minister of Urban Development Karen Shahramanyan, Head of Martuni Regional Administration Mher Ohanyan, Mayor of Charter Arthur Aghabekyan.
The main topic of the discussion was the ways of solving water supply problems in all parts of the Charter as soon as possible.
In Chartar the State Minister  also visited the painings exhibition  of  Honorary Worker of Culture Mels Hovsepyan,  as well as  Art School operating  in Sevak Ghukasyan’s  Cultural and Sports Palace, got acquainted with the works of the schoolchildren.
Minister of Urban Development Karen Shahramanyan accompanied the State minister during the visit to Chartar.