Փառուխ գյուղում տեղի է ունեցել համայնքի բնակիչների մկրտության արարողություն
Սեպտեմբերի 9-ին Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղում տեղի է ունեցել համայնքի 13 բնակիչների մկրտության արարողություն. նրանց կնքահայրն ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերի բաժնի պետ Աշոտ Սարգսյանն է:
Փառուխ գյուղում  տեղի  է  ունեցել   համայնքի   բնակիչների  մկրտության  արարողություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 10ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ   զրույցում   Ասկերանի շրջանի հոգևոր հովիվ, Արցախի թեմի Քրիստոնեական քարոզչության և դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Տեր Մեսրոպ քահանա Խունոյանն  ասել  է,  որ մկրտությունը  մարդկանց  կյանքում  շատ   կարևոր   դեր  ունի. այդ    գիտակցումով  էլ    Ասկերանի   շրջանում    ինքն   շարունակելու   է  մկրտել   բնակիչներին՝  դարձնելով  նրանց  իսկական  քրիստոնյա   հայեր:
Տեր Մեսրոպ քահանա Խունոյանի    խոսքով՝    մկրտության    նպատակը  քրիստոնեական կյանքը քարոզչության միջոցով  ակտիվացնելն  է,   որպեսզի     աղանդավորները քայքայիչ  գործունեություն  չիրականացնեն:
Խոսելով    կնքահոր  դերի  մասին՝   մեր  զրուցակիցն  ասել է, որ   կնքահայրը  միշտ    պիտի   լինի  իր կարգի մեջ հաստատուն,    կարողանա իր խորհուրդներով ու անձնական օրինակով մշտապես ներկա  լինել իր   սաների  կյանքում:
Բոլոր մկրտվողները   խաչեր   են   ստացել  Ասկերանի Սուրբ Աստվածածին  եկեղեցու  կողմից:
Արարողության   վերջում  Տեր Մեսրոպ քահանա Խունոյանը   շնորհավորել  է   նոր մկրտվածներին  իրենց հոգևոր ծննդի կապակցությամբ,  և    պատվիրել, որ  նրանք     այսուհետ միշտ   քայլեն  Տիրոջ ճշմարիտ ճանապարհով:
Մկրտության   ժամանակ   Տեր Մեսրոպ քահանա Խունոյանին     օգնում  էին Հրայր սարկավագ Հակոբյանը և Ասկերանի Սուրբ Աստվածածին  եկեղեցու  սպասավոր Գեորգի Իսրայելյանը:

В одной из общин Арцаха состоялась церемония крещения населения
9 сентября в общине Парух Аскеранского района состоялась церемония крещения 13 жителей. Их крестным отцом стал Ашот Саркисян, заведующий отделом по вопросам национальных меньшинств и религии при Министерстве культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 сентября, АРЦАХПРЕСС – В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» духовный пастырь Аскеранского района, директор Центра христианского образования и просвещения Арцахской епархии ААЦ священник Месроп Хуноян сказал, что крещение имеет очень важную роль в жизни людей. Осознавая это, он будет продолжать крестить жителей в Аскеранском районе, делая их настоящими армянами-христианами.
Говоря о роли крестного, наш собеседник сказал, что он всегда должен быть непоколебимым для того, чтобы иметь возможность давать советы и быть личным примером для своих детей.
Все крестившиеся получили крестики от Аскеранской церкви Сурб Аствацацин.
В конце церемонии священник Месроп Хуноян поздравил новообращенных христиан с их духовным рождением, и дал им наставление, чтобы они всегда жили по Закону Божьему.