Արցախը մասնակցել է արվեստների և արհեստների 6-րդ միջազգային փառատոնին (լուսանկարներ)
Արցախի ներկայացուցիչները աեպտեմբերի 9-ին մասնակցել են Դիլիջանում կազմակերպված արվեստների և արհեստների 6-րդ միջազգային փառատոնին:
Արցախը  մասնակցել  է   արվեստների  և  արհեստների    6-րդ   միջազգային  փառատոնին (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 10ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հետ  զրույցում    Հադրութի շրջվարչակազմի աշխատակազմի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի բաժնի վարիչ  Երազիկ Հայրիյանն  ասել  է, որ  փառատոնին   մասնակցում  էին  նաև   Հայաստանի, Ճապոնիայի, Հնդկաստանի   և  Ռուսաստանի  Դաշնության  ներկայացուցիչները. նրանք ներկայացրել  են     ավելի  քան  40  տաղավար:
Արցախը  հանդես  է  եկել   3  տաղավարով, որտեղ  այցելուներին  են  ներկայացվել    ԱՀ  վերաբերյալ  բուկլետներ,   Հադրութի  և  Տողի  արվեստի   դպրոցների,    մանկապատանեկան  ստեղծագործական  կենտրոնի    սաների    ձեռքի  աշխատանքներ,  շրջանում   կազմակերպված   «Դիզակի  գույները» նկարչական երկրորդ միջազգային սիմպոզիումի  արդյունքում   ձեռք  բերված   կտավներ,  ինչպես  նաև        կավագործ Սերոբ  Մամունցի   աշխատանքներից:
Ե. Հայրիյանի   խոսքով՝  փառատոնի շրջանակներում   ցուցադրվել  են   գորգարվեստի, կավագործության, խեցեգործության, դարբնագործության, փայտագործության, ասեղնագործության, կերպարվեստի բացառիկ ցուցանմուշներ, տեղական ֆոլկլոր՝ երգ, պար, ազգային նվագարաններ, խոհանոց   և այլն։
Մեր  զրուցակիցը  նշել է  նաև, որ  այցելուների  շրջանում Արցախի  տաղավարը մեծ հետաքրքրություն  է ներկայացրել։
«Թոնրի շուրջն այցելուները վայելել  են  հայկական  լավաշ հացն ու ազգային անզուգական ուտեստները, համտեսել  Արցախի  այցեքարտ   «Ժենգյալով  հաց»-ը,   Հադրութի   բերքն  ու  բարիքը, ինչպես  նաև  շրջանում      արտադրվող  «Կատարո»  գինին:
Ներկայացվել  են   ռուսական և հնդկական պարեր: Հետաքրքրություն  է    ներկայացրել  նաև   ճապոնացիների ազգային  խաղերը և այլն»,-տեղեկացրել  է  Ե. Հայրիյանը  և  ավելացրել, որ   աշխարհի տարբեր երկրների մասնակիցների միջև մշակութային երկխոսության, փորձի փոխանակման, գործնական կապեր հաստատելու առուով՝  այս փառատոնը բացառիկ  և  չափազանց  արդյուավետ   էր:

Artsakh participated in the 6th International Festival of Arts and Crafts (Photos)
On September 9, Artsakh representatives participated in the 6th International Festival of Arts and Crafts organized in Dilijan.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 10ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress", the head of the culture and youth affairs department of Hadrut regional administration Erazik Hayriyan said that the representatives of Armenia, Japan, India and the Russian Federation also took part in the festival; they presented more than 40 pavilions.
Artsakh presented 3 pavilions where visitors could see booklets about Artsakh, handwork of pupils of the children's creative center of Gadrut and Tokh art schools, etc.
According to Hayriyan, within the framework of the festival there were presented carpet art, pottery, forging, woodworking, embroidery, fine art  exclusive exhibits , as well as  local folklore, songs, dances, national musical instruments and cuisine.
Our interlocutor also noted that the pavilion of Artsakh attracted great interest of visitors.
"Visitors enjoyed Armenian bread and national dishes, tasted Artsakh's visit card, ''Zhengyalov Hatc'', as well as Kataro wine produced in  Hadrut.
During the festival Russian and Indian dances were presented.
Hayriyan also added that this festival was unique and effective in the context of cultural dialogue, exchange of experience and establishment of business contacts between participants of the different countries of the world.