Արցախը մասնակցել է արվեստների և արհեստների 6-րդ միջազգային փառատոնին (լուսանկարներ)
Արցախի ներկայացուցիչները աեպտեմբերի 9-ին մասնակցել են Դիլիջանում կազմակերպված արվեստների և արհեստների 6-րդ միջազգային փառատոնին:
Արցախը  մասնակցել  է   արվեստների  և  արհեստների    6-րդ   միջազգային  փառատոնին (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 10ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հետ  զրույցում    Հադրութի շրջվարչակազմի աշխատակազմի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի բաժնի վարիչ  Երազիկ Հայրիյանն  ասել  է, որ  փառատոնին   մասնակցում  էին  նաև   Հայաստանի, Ճապոնիայի, Հնդկաստանի   և  Ռուսաստանի  Դաշնության  ներկայացուցիչները. նրանք ներկայացրել  են     ավելի  քան  40  տաղավար:
Արցախը  հանդես  է  եկել   3  տաղավարով, որտեղ  այցելուներին  են  ներկայացվել    ԱՀ  վերաբերյալ  բուկլետներ,   Հադրութի  և  Տողի  արվեստի   դպրոցների,    մանկապատանեկան  ստեղծագործական  կենտրոնի    սաների    ձեռքի  աշխատանքներ,  շրջանում   կազմակերպված   «Դիզակի  գույները» նկարչական երկրորդ միջազգային սիմպոզիումի  արդյունքում   ձեռք  բերված   կտավներ,  ինչպես  նաև        կավագործ Սերոբ  Մամունցի   աշխատանքներից:
Ե. Հայրիյանի   խոսքով՝  փառատոնի շրջանակներում   ցուցադրվել  են   գորգարվեստի, կավագործության, խեցեգործության, դարբնագործության, փայտագործության, ասեղնագործության, կերպարվեստի բացառիկ ցուցանմուշներ, տեղական ֆոլկլոր՝ երգ, պար, ազգային նվագարաններ, խոհանոց   և այլն։
Մեր  զրուցակիցը  նշել է  նաև, որ  այցելուների  շրջանում Արցախի  տաղավարը մեծ հետաքրքրություն  է ներկայացրել։
«Թոնրի շուրջն այցելուները վայելել  են  հայկական  լավաշ հացն ու ազգային անզուգական ուտեստները, համտեսել  Արցախի  այցեքարտ   «Ժենգյալով  հաց»-ը,   Հադրութի   բերքն  ու  բարիքը, ինչպես  նաև  շրջանում      արտադրվող  «Կատարո»  գինին:
Ներկայացվել  են   ռուսական և հնդկական պարեր: Հետաքրքրություն  է    ներկայացրել  նաև   ճապոնացիների ազգային  խաղերը և այլն»,-տեղեկացրել  է  Ե. Հայրիյանը  և  ավելացրել, որ   աշխարհի տարբեր երկրների մասնակիցների միջև մշակութային երկխոսության, փորձի փոխանակման, գործնական կապեր հաստատելու առուով՝  այս փառատոնը բացառիկ  և  չափազանց  արդյուավետ   էր:

Арцах принял участие в 6-м Международном фестивале искусств и ремесел (фото)
9 сентября представители Арцаха приняли участие в 6-м Международном фестивале искусств и ремесел, организованном в Дилижане.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 сентября, АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заведующая отделом культуры и по вопросам молодежи Гадрутской райадминистрации Еразик Айриян сказала, что в фестивале также приняли участие представители Армении, Японии, Индии и Российской Федерации. Было представлено более 40 павильонов.
Арцах представил три павильона, где посетители смогли увидеть буклеты касательно Арцаха, ручную работу учеников детского творческого центра Гадрута и Тоха и прочее.
По словам Е. Айриян, в рамках фестиваля проходили выставки работ коврового искусства, керамики, ковки, изделий из дерева, вышивки, изобразительного искусства, местного фольклора, песен, танцев, национальных музыкальных инструментов, кухни.
Наш собеседник также отметил, что павильон Арцаха вызвал большой интерес у посетителей.
«Посетители наслаждались армянским лавашем и непревзойденными блюдами национальной кухни, попробовали визитную карту Арцаха «Женгялов хац», а также дары Гадрута, в том числе, вино «Катаро», производимое в Гадруте.
Были представлены русские и индийские танцы. Большой интерес вызвали также японские национальные игры и прочее», - сказала Е. Айриян, добавив, что этот фестиваль был уникальным и чрезвычайно эффективным в контексте культурного диалога, обмена опытом и установления деловых контактов между участниками разных стран мира.