Մեկնարկել են Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղի շինարարական աշխատանքները
Գանձասարի վանքի հարակից տարածքում գտնվող հոգևոր ճեմարանի համար կառուցված շենքի հիման վրա՝ ճարտարապետ Վալերի Հայրապետյանի նախագծմամբ¸ մեկնարկել են Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղի շինարարական աշխատանքները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Ինչպես «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց շինարարական աշխատանքներն իրականացնող «Շինվերանորոգման տնտեսություն» ՓԲ ընկերության տնօրեն Արկադի Ծատրյանը, աշխատանքներն ընթանում են ծրագրի համաձայն և կավարտվեն գալիք տարվա սեպտեմբերին։
Հավելենք, որ հանրապետության 2015թ. պետբյուջեի՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովում օրերս տեղի ունեցած նախնական քննարկումների ժամանակ Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը հայտարարել էր, որ արցախյան մասնաճյուղում կտեղակայվեն Երևանի Մատենադարանում պահվող ձեռագրերի կրկնօրինակները։
Նշենք նաև, որ Երևանի Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղի շինարարությունն իրականացվում է մարդկային ռեսուրսների զարգացման «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով, որի համար հատկացվել է ավելի քան 269 մլն. դրամ։
Ի դեպ, նշենք որ Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղի նախագծմանը խորհրդատվության կարգով մասնակցել է ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը։

Matenadaran construction works started in Artsakh
In the Artsakh’s village Vanq, in place of the Theological Seminary building near the Gandzasar Monastery Matenadaran construction works are going on, based on the design of the architect Valeri Hayrapetyan.
STEPANAKERT, DECEMBER 12, ARTSAKHPRESS: As during the conversation with ̎Artsakhpress ̎ , the director of "Repairing and Construction organization" CJSC Arkady Tsatryan said, works are continuing according to the plan and will have been completed in September next year.
Recently, during the "Budget 2015" discussion in NKR National Assembly, Culture and Youth affairs minister Narine Aghabalyan announced, that the copies of Erevan Matenadaran manuscripts will be exhibited in Artsakh Matenadaran.
Note that the construction of Matenadaran is carried out due to ̎Pyunik ̎Human Resources Development Foundation, which provided more than 269 million AMD. Note that architect Arthur Meschyan took place in designing manuscripts of Artsakh Matenadaran.