Մեկնարկել են Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղի շինարարական աշխատանքները
Գանձասարի վանքի հարակից տարածքում գտնվող հոգևոր ճեմարանի համար կառուցված շենքի հիման վրա՝ ճարտարապետ Վալերի Հայրապետյանի նախագծմամբ¸ մեկնարկել են Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղի շինարարական աշխատանքները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Ինչպես «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց շինարարական աշխատանքներն իրականացնող «Շինվերանորոգման տնտեսություն» ՓԲ ընկերության տնօրեն Արկադի Ծատրյանը, աշխատանքներն ընթանում են ծրագրի համաձայն և կավարտվեն գալիք տարվա սեպտեմբերին։
Հավելենք, որ հանրապետության 2015թ. պետբյուջեի՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովում օրերս տեղի ունեցած նախնական քննարկումների ժամանակ Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը հայտարարել էր, որ արցախյան մասնաճյուղում կտեղակայվեն Երևանի Մատենադարանում պահվող ձեռագրերի կրկնօրինակները։
Նշենք նաև, որ Երևանի Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղի շինարարությունն իրականացվում է մարդկային ռեսուրսների զարգացման «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով, որի համար հատկացվել է ավելի քան 269 մլն. դրամ։
Ի դեպ, նշենք որ Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղի նախագծմանը խորհրդատվության կարգով մասնակցել է ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը։

В Арцахе стартовали работы по строительству филиала Матенадарана
На базе духовной семинарии, построенной на сопредельной с монастырем Гандзасар территории , по проекту архитектора Валерия Айрапетяна стартовали работы по строительству арцахского филиала ереванского Матенадарана.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 ДЕКАБРЯ, АРЦАХПРЕСС-Как заявил в беседе с корреспондентом "Aрцахпресс" директор ЗАО «Ремонтно-строительное хозяйство» Аркадий Цатрян, работы ведутся в соответствии с планом и будут завершены к сентябрю следующего года.
Добавим, что на днях, во время предварительных обсуждений в Национальном собрании НКР проекта госбюджета республики на 2015г. министр культуры и по делам молодежи Нарине Агабалян заявила, что в строящемся в Арцахе филиале будут размещены дубликаты рукописей, хранящиеся в ереванском Матенадаране.
Отметим также, что проект строительства арцахского филиала ереванского Матенадарана осуществляется на средства Всеармянского фонда развития человеческих ресурсов «Пюник». На реализацию проекта выделено более 269 млн. драм.
Отметим, что в в деле проектирования арцахского филиала Матенадарана принял участие, в качестве консультанта, архитектор Артур Месчян.