ԵԱՀԿ առաքելությունը Ակնա բնակավայրից դեպի արևելք ընկած հատվածում դիտարկում է անցկացրել
Սեպտեմբերի 12-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Ակնա բնակավայրից դեպի արևելք ընկած հատվածում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 12ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին հայտնել ենԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):

OSCE monitoring on Karabakh-Azerbaijan line of contact passes in accordance with agreed schedule
In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh the OSCE Mission on Wednesday conducted a planned monitoring of the ceasefire on the border of Artsakh and Azerbaijan, to the east from the settlement of Akna.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 12ARTSAKHPRESS: From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was held by Ambassador Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO); and his field assistant Mihail Olaru (Moldova), the NKR Ministry of Foreign Affairs informed.
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina), field assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO; and Simon Tiller (Great Britain), personal assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO.
From the Artsakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives from the Ministries of Foreign Affairs and Defense.