Լայպցիգի համալսարանի պատվիրակությունն այցելել է Արցախի մայր բուհ
Արցախի պետական համալսարանն այսօր հյուրընկալել է Լայպցիգի համալսարանի Լայբնիցի ինստիտուտի Արևելյան Եվրոպայի պատմության և մշակույթի ֆակուլտետի մի խումբ ուսանողների և ասպիրանտների՝ գլխավորությամբ ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ, պրոֆեսոր Շտեֆան Տրյոբսթի:
Լայպցիգի համալսարանի պատվիրակությունն այցելել է Արցախի  մայր  բուհ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 13ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպման թեման եղել է «Սառը կոնֆլիկտները Հարավային Կովկասում»:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես է եկել ԱրՊՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Մանուշ Մինասյանը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Լայպցիգի համալսարանի պատվիրակության անդամներին, ովքեր սեպտեմբերի 12-14-ը, գտնվելով Արցախում, ցանկություն են հայտնել լինել նաև մայր բուհում:
Մ. Մինասյանը հյուրերին է ներկայացրել Արցախի պետական համալսարանի անցած ուղին, ձեռքբերումները և անելիքները:
«Մենք միշտ էլ փորձել ենք ընդգրկվել Եվրոպական կրթական համակարգում: ԱրՊՀ-ն ունի խնդիրներ, որոնք պայմանավորված են երկրի չճանաչվածությամբ: Ի հեճուկս Ադրբեջանի և նրա վարած քաղաքականության՝ այսօր մեր համալսարանն ունի 35-ից ավելի այլ բուհերի հետ կնքած պայմանագրեր, այդ թվում՝ Եվրոպական, Ռուսաստանի Դաշնության և ՀՀ առաջատար բուհերի հետ»,-ավելացրել է Մ. Մինասյանը:
Շտեֆան Տրյոբսթն էլ ասել է, որ սա իրենց առաջին այցն է Հարավային Կովկաս, որը բազմաթիվ սառեցված հակամարտությունների  տարածաշրջան է:
«Մենք մեր ուղևորությունները սկսել ենք վրաց-աբխազական սահմանից, այնուհետև եղել ենք Հայաստանում, որտեղ հանդիպում ենք ունեցել արտաքին գործերի  և պաշտպանության նախարարների հետ: Արցախում էլ հանդիպել ենք ԱՀ արտաքին գործերի նախարարի հետ:
Արցախ այցելած մեր պատվիրակության անդամների մեծ մասը հայեր, լեհեր և հունգարացիներ են: Մենք այստեղ ենք ավելի մոտիկից ծանոթանալու համար Արցախի ձեռքբերումներին ու խնդիրներին»,-հավելել­ է Շտեֆան Տրյոբսթը:
Խոսելով Արցախի չճանաչված լինելու մասին՝ Շտեֆան Տրյոբսթն ասել է, որ իրենց համալսարանը չի կարևորում թե ինչ կարգավիճակում է, իրենց այցելած երկիրը:
Լայպցիգի համալսարանի գլոբալ և տարածաշրջանային ուսումնասիրություննե­րի դպրոցի համակարգող Մարտինա Քայլբախը նշել է, որ Արցախի մասին իրենք միայն գիտեն այն, որ այստեղ ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն կարգավիճակ է:
Իրենց այցի շրջանակներում Մարտինա Քայլբախը ակնկալում է ավելի մոտիկից ծանոթանալ Արցախի հիմնախնդրին, շփվել արցախցիների հետ և ծանոթանալ այլ ոլորտների խնդիրներին:
Իսկ ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դեպարտամենտի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանն էլ ասել է, որ արտերկրից ժամանածներն երբեմն այն նախնական կարծիքին են լինում, թե Արցախը միայն հակամարտության գոտի է: Գալով Արցախ՝ նրանք տեսնում են, որ երկրի ներքին կյանքը խաղաղ է:
«Եվրոպական երկրների համեմատ Արցախի ներքին անվտանգության աստիճանն ավելի բարձր է: Դժբախտաբար, մենք Ադրբեջանի հետ ունենք հակամարտություն, որը տարածաշրջանում ընդհանուր լարվածության գլխավոր պատճառն է: Ադրբեջանը կանոնավոր կերպով պատերազմ սկսելու սպառնալիքներ ու հայատյաց հայտարարություններ է հնչեցնում: Չնայած այդ խնդիրներին ու դժվարություններին՝ մենք կերտել ու շարունակում ենք կերտել մեր պետականությունը: Պետականության ամրապնդման հիմքերից է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, որի վրա զգալի ուշադրություն ենք դարձնում, և փորձում ենք անընդհատ բարելավել Արցախում մարդու իրավունքների միջավայրը: Այդ նպատակին ուղղված քայլերից էր Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի հիմնումը 2008 թվականին: Բացի ներսում մարդու իրավունքների պաշտպանության միջավայրի բարելավումից, լրջագույն մարտահրավեր է նաև Ադրբեջանի վարքը: Ադրբեջանի կողմից շատ է ոտնահարվում արցախցիների իրավունքները, ինչպես պատերազմական, այնպես էլ խաղաղ իրավիճակներում՝ կյանքի իրավունքից մինչև կրթական ու սոցիալ-տնտեսական իրավունքներ: Ադրբեջանը սահմանափակում է ոչ միայն արցախցիների այլև օտարերկրացիների ազատ տեղաշարժվելու իրավունքները՝ նրանց ներառելով «սև ցուցակ»»,-մասնավորապ­ես ասել է Ա. Բեգլարյանը:

Делегация Лейпцигского университета посетила Арцахский государственный университет
Сегодня в Арцахском государственном университете состоялась встреча с группой студентов и аспирантов Института истории и культуры Восточной Европы им. Лейбница Лейпцигского университета во главе с заместителем директора института профессором Штефаном Тройбстом.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 сентября, АРЦАХПРЕСС - Тема встречи - «Замороженные конфликты на Южном Кавказе».
Как передает корреспондент «Арцахпресс», со вступительным словом на встрече выступила исполняющая обязанности ректора АрГУ Мануш Минасян. Она поблагодарила членов делегации Лейпцигского университета, которые будучи с 12 по 14 сентября в Арцахе, выразили желание посетить также главный университет страны.
М. Минасян представила гостям путь, пройденный университетом, его достижения и деятельность.
«Мы всегда старались быть вовлеченными в европейскую образовательную систему. У АрГУ есть проблемы, которые обусловлены непризнанным статусом нашей страны со стороны международного сообщества. Несмотря на позицию Азербайджана и политику, проводимую этим государством, наш университет сегодня имеет более 35 соглашений с разными ВУЗами, включая европейские, российские и армянские высшие учебные заведения», - добавила М. Минасян.
Штефан Тройбст сказал, что это их первый визит на Южный Кавказ - регион многих замороженных конфликтов.
«Нашей отправной точкой стала грузино-абхазская граница, затем мы побывали в Армении, где встречались с министром иностранных дел и министром обороны. В Арцахе мы также встретились с главой МИДа.
Большинство членов нашей делегации, посетивших Арцах – это армяне, поляки и венгры. Мы здесь для того, чтобы более подробно ознакомиться с достижениями и проблемами Арцаха», - добавил Штефан Тройбст.
Говоря о непризнанности Арцаха, Штефан Тройбст сказал, что для них не имеет значения, каков статус государства, в котором они находятся.
Координатор школы глобальных и региональных исследований при Лейпцигском университете Мартина Кайлбах сказала, что они знают об Арцахе лишь то, что здесь нет ни войны, ни мира.
В рамках своего визита Мартина Кайлбах надеется более тщательно ознакомится с арцахской проблемой, пообщаться с народом Арцаха и ознакомится с прочими вопросами в других сферах.
В свою очередь, руководитель департамента аппарата омбудсмена Республики Арцах Артак Бегларян сказал, что у иностранцев, посещающих Арцах, иногда складывается определенный стереотип, что Арцах является лишь конфликтной зоной. Лишь приезжая сюда, они видят, что жизнь здесь совершенно спокойная и мирная.
«По сравнению с европейскими странами уровень безопасности в Арцахе намного выше. К сожалению, у нас есть конфликт с Азербайджаном, что является основной причиной общей напряженности в регионе. Азербайджан регулярно заявляет об угрозе начала войны и делает антиармянские заявления. Несмотря на эти проблемы и трудности, мы строили и продолжаем строить нашу государственность», - отметил А. Бегларян.