Գլենդելում կբացվի Արցախի փողոց. պետնախարար Մարտիրոսյանն ընդունել է Կալիֆորնիայի պատվիրակությանը
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է ԱՄՆ Կալիֆորնիանահանգի սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոյին, Գլենդելի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանին և Գլենդել քաղաքի քարտուղար–գործակատար Արտաշես Քասախյանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս մասին  «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել են ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գ. Մարտիրոսյանը նշել է, որ ուրախ է արձանագրել, որ Արցախի Հանրապետության և ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի միջև ակտիվ քննարկվում են գործարար կապերի ստեղծման և զարգացման հարցեր։ «Քաղաքականբարձր մակարդակի հարաբերությունները, կարծում եմ, պետք է ամրապնդվեն տնտեսական կապերով։ Այս առումով մենքունենք լուրջ ներուժ ինչպես մասնագետների շարունակական վերապատրաստման, ամերիկյան առաջատար փորձիուսումնասիրության, այնպես էլ արցախյան ապրանքները Կալիֆորնիայի բազմամիլիոնանոց շուկա արտահանելուհնարավորությունների առումով»,- ասել է պետնախարարը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոն ասել է, որ կան լուրջնախադրյալներ Արցախում գյուղատնտեսության զարգացման ուղղությամբ աջակցություն ցուցաբերելու և երկկողմհարաբերությունները գործնական քայլերի վերածելու համար: Իսկ Գլենդելի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանը նշել է, որԱրցախ-Միացյալ Նահանգներ հարաբերությունների զարգացման համար լավ հիմք կարող են հանդիսանալ ԱՄՆ-ում ևհատկապես Կալիֆորնիա նահանգում հայ համայնքի ունեցած մեծ ազդեցությունը: Նա նշել է նաև, որ արցախյան շարժմանառթիվ քաղաքային խորհդի որոշմամբ Գլենդելում հոկտեմբերի 2-ին կբացվի Արցախի փողոց։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Արցախի և Միացյալ Նահանգների միջև տնտեսականկապերի ընդլայնման հետ կաված այլ հարցերի շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը, արտաքին գործերի նախարարիտեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը և ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:

Artsakh Street will be opened in Glendale. Artsakh State Minister received delegation from California
On September 13, the State Minister of the Artsakh Republic Grigory Martirosyan received California State Senator Anthony Portantino,Mayor of Glendale Zareh Sinanyan and Elected City Clerk for Glendale Ardashes Kassakhian, Information and Public Relations Department of the Artsakh State Minister's Office informed.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 13ARTSAKHPRESS: Greeting the guests, G. Martirosyan noted that he is very glad to state that Artsakh and California are actively discussing and developing business ties.
"I believe that high-level political relations should be strengthened by economic ties. In this regard, we have a serious potential in terms of training of specialists, studying American leading experience, and exporting Artsakh goods to the California market, " the State Minister said.
Expressing gratitude for warm reception, Senator Anthony Portantino said that there are serious prerequisites for supporting agriculture in Artsakh and turning bilateral relations into practical steps. Mayor of Glendale, Zareh Sinanyan, noted that the Armenian community's strong influence in the US and particularly in the California state can serve as a good basis for the development of the Artsakh-United States relations.
He also noted that on the occasion of the Artsakh Movement the Glendale City Council has backed a plan to open Artsakh street in Glendale on October 2.
Minister of Agriculture of the Republic of Artsakh Zhirayr Mirzoyan, Artsakh Deputy Foreign Minister Armine Alexanyan and Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the US Robert Avetisyan took part in the meeting.