ԱՀ ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազին
Սեպտեմբերի 14-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատում Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է սենատորի այցն Արցախ՝ նշելով հանրապետությունում առկա իրողություններին և պետականաշինության գործընթացում արձանագրված ձեռքբերումներին տեղում ծանոթանալու կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Արցախի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերություններին։ Մասիս Մայիլյանը կարևորել է Ֆրանսիայի դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահող երկիր, ընդգծելով Ֆրանսիայում Արցախի մասին իրազեկվածության բարձրացման և երկու երկրների միջև ուղիղ երկխոսության հաստատման անհրաժեշտությունը։
Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարը ներկայացրել է ապակենտրոնացված համագործակցության գործընթացում արձանագրված ձեռքբերումները և ընթացիկ ծրագրերը՝ ընդգծելով երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման գործում Արցախում և Ֆրանսիայում գործող բարեկամության շրջանակների դերը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարբեր մակարդակներով երկկողմ կապերի սերտացման ու ընդլայնման հնարավորությունների և հեռանկարների շուրջ։

President of France-Armenia Friendship Group in French Senate is in Artsakh
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received on Friday the President of the France-Armenia Friendship Group in the French Senate Gilbert-Luc Devinaz, the press service of the MFA Artsakh informed.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 14ARTSAKHPRESS: Welcoming the visit of the senator to Artsakh, the Foreign Minister noted the importance of it in terms of getting acquainted with the current realities on the ground as well as the achievements in the state- building process in the Republic.
During the meeting, the sides touched upon the relations between Artsakh and France. Masis Mayilian stressed the role of France as a Co-Chair country of the OSCE Minsk Group and emphasized the necessity of raising awareness about Artsakh in France and establishing a direct dialogue between the two countries.
In this context, the Foreign Minister presented the achievements in the process of the decentralized cooperation and current projects, and emphasized the role of France-Armenia Friendship Group in strengthening relations between the two countries.
The sides exchanged views on opportunities and prospects of strengthening and expanding bilateral ties at different levels.