Ադրբեջանը Նախիջեւանի կողմից գնդակոծել է Հայաստանի տարածքը
Ադրբեջանի զինված ուժերը սեպտեմբերի 15-ի երեկոյան գնդակոծել են Հայաստանի տարածքը Արենի գյուղի շրջանում, հակառակորդի կրակակետերը ճնշվել են պատասխան գործողություններով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 17ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Sputnik Արմենիա»-ին հայտնել է Հայաստանի ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Իրավիճակը նման է նրան, ինչ տեղի է ունեցել Տավուշում. կրակոցներն ավելի քիչ են եղել: Կրակել են հրաձգային զենքից, բայց, ի տարբերություն Տավուշի, այնտեղ գնդակները մինչև գյուղ չեն հասնում»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ ադրբեջանական զինված ուժերը սեպտեմբերի 15-ին կրակել էին Տավուշի մարզի Կոթի գյուղի ուղղությամբ: Ադրբեջանական կրակոցներից քաղաքացի է վիրավորվել՝ Կոթիի 60-ամյա բնակիչ Սուրեն Սեփխանյանը:
Նա տեղափոխվել է Նոյեմբերյանի բժշկական կենտրոն, վիճակը բարվոք է:
Սեպտեմբերի 14-ին էլ ադրբեջանական զինված ուժերը գնդակոծել էին ՀՀ Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարի գյուղի բնակելի տներն ու մանկապարտեզի շենքը։ Մինչ այդ՝ ադրբեջանցիները գնդակոծությունների էին ենթարկել նաև մարզի սահմանամերձ Վազաշեն, Բաղանիս և Կոթի գյուղերն ու ավտոճանապարհները։

Azerbaijan shoots at Armenia from Nakhichevan
On the evening of September 15, Azerbaijani armed forces fired shots toward Armenia’s Areni village, from Nakhichevan.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 17ARTSAKHPRESS: Artsrun Hovhannisyan, spokesperson for the Ministry of Defense (MOD) of Armenia, told about the abovementioned to Armenia Sputnik, News.am reports.
“The situation is similar to what happened in Tavush [Province]; [but] the shots were less,” Hovhannisyan added. “They shot from rifle weapons, but, unlike Tavush, the bullets there don’t reach the village.”
In his words, gardens belonging to the villagers are located near the border.
As in Tavush Province, the points from which the adversary fired shots were silenced with actions in response.
On September 15, the Azerbaijani army fired shots toward Koti village of Tavush Province. Village resident Suren Sepkhanyan, 60, was injured in the shootings. He was taken to Noyemberyan town hospital, and he is in good condition.
And prior to that, Azerbaijani armed forces fired shots toward bordering Chinari, Vazashen, Baghanis, and Koti villages of the same province.