Մխիթար աբբահոր ջահը թող շարունակի լուսավորել հայ ազգի փշոտ և ծաղկուն ճանապարհը. Հռոմի պապը շնորհավորել է Մխիթարյանների միաբանության 300-ամյակը
Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության Սուրբ Ղազար կղզում տեղի է ունեցել միաբանության 300-ամյակի տոնախմբություններին նվիրված սուրբ պատարագը, որին իր շնորհավորական ուղերձն էր հղել Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 18ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է «Վատիկան նյուզ» պարբերականը, Հռոմի պապն իր ուղերձում նշել է, որ Մխիթարյան միաբանությունն իր պատմության 300 տարվա ընթացքում դիմագրավել է հին և նոր դժվարությունների: Նա վստահեցրեց, որ Սուրբ Աթոռը միշտ հատուկ ուշադրության է արժանացրել Մխիթար աբբահորն ու վերջինիս զավակներին, և այսօր ևս պատրաստ է օգնել և աջակցել: «Մխիթարյան միաբանությունը պահանջում է լինել կրոնավոր՝ մարդիկ, որոնք ամբողջությամբ նվիրված է Աստծուն: Այդ կոչումը չի կարելի իրականացնել առանց ընկալելու եղբայրների հետ հաղորդության և աղքատության, ողջախոհության և հնազանդության ուխտերը, որոնք այսօրվա դժվարությունների երաշխիքն են»,-նշել է Հռոմի պապը՝ հավելելով. «Երանելի Մխիթարը, որին… Պիոս 12-րդ պապը դասեց Արևելյան եկեղեցիների կրոնական կյանքի մեծ բարեկարգողների շարքը, եղավ հայ ազգի հավատքի ըմբռնման կառուցողը՝ իր ետևից թողնելով հոգևոր ու մշակութային անվերջանալի ժառանգություն, որը տրվեց Մխիթարյան միաբանությանը պահպանելու, խորացնելու ու տարածելու՝ ի նպաստ համայն հայ ժողովրդի բարօրության»,-իր ուղերձում ասել է Սրբազան Պապը:
Պատգամի ավարտին Սրբազան Քահանայապետը մաղթել է, որ միաբանության հիմնադիր Մխիթար աբբահոր ջահը շարունակի լուսավորել հայ ազգի փշոտ և ծաղկուն ճանապարհը, Քրիստոսի հավատքով և այն հույսով, որ նրա խոսքը մշտական կյանք է պարգևում»,-ասել է Հռոմի պապը:

Pope to Armenian Mekhitarist Congregation: continue to illuminate the path to unity
A letter from Pope Francis was read at the conclusion of celebrations marking 300 years from the foundation of the Armenian Mekhitarist Congregation in its Monastery in Venice, Vatican News reports.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 18ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Pope Francis on Sunday praised the Armenian Mekhitarist Congregation for their tradition of theological humanism and prophetic ecumenical openness and urged them to continue to provide precious witness, Vatican News reported.
The Congregation of Benedictine monks is widely recognized for its contribution to the renaissance of Armenian philology, literature, and culture early in the 19th century and for the publication of old Armenian Christian manuscripts, a tradition that Pope Francis described as a “beneficial gift for the ecumenical journey, which increasingly reveals itself as a sign of the times” in our effort to meet the Lord’s request to his disciples “to be one”.
In a letter addressed to Archbishop Boghos Levon Zekiyan, apostolic administrator of the Armenian Mekhitarist Congregation, the Pope said the congregation “is called to preserve and deepen its charism for the good of all Armenian people."
Francis’ message was read in the presence of Cardinal Leonardo Sandri, Prefect of the Congregation for the Oriental Churches during celebrations of the Divine Liturgy on the Island of San Lazzaro in Venice.
The ceremony took place on Sunday evening to the mark the third centenary of the foundation of the Armenian Mekhitarist Congregation.
He said that together with the Mekhitarist Monastery of Vienna, the island of San Lazzaro where the Congregation is based, has become its beating heart.
“Despite a general reduction in numbers, each monk is called, there and everywhere, to keep his horizons open and wide and the bond of communion strong” he said.
The Mekhitarist identity, the Pope continued, consists above all in being entirely consecrated to God.
“Your vocation, he said in conclusion to the monks, cannot be realized without real communion with your brother monks and without a total and joyful respect for your vows of poverty, chastity and obedience” which are an evangelical source of true renewal and strength in the face of the trials we face today.