Ժողովրդի գոյատևման միակ իրական երաշխիքը սեփական անկախ պետության գոյությունն է. Օտտո Լուխտերհանդտ
Այն ժամանակներից երբ ազգային պետությունների ստեղծման շքերթը սկսվեց, այսինքն՝ ֆրանսիական մեծ հեղափոխության հաղթանակից ի վեր, նույն Եվրոպայում հաստատված փաստ է համարվում, որ ժողովրդի գոյատևման միակ իրական երաշխիքը սեփական անկախ պետության գոյությունն է:
Ժողովրդի   գոյատևման  միակ     իրական   երաշխիքը     սեփական  անկախ   պետության  գոյությունն  է. Օտտո Լուխտերհանդտ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 18ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Օտտո Լուխտերհանդտը՝ խոսելով  Ստեփանակերտում տեղի է ունեցած միջազգային երիտասարդական 3-րդ գիտաժողովին իր «Հայոց պետականության պատմական փորձն ու դասերը. հայացք կողքից» թեմայի մասին:
Ըստ    Օ. Լուխտերհանդտի՝   Առաջին Հանրապետության դասերը  միշտ պետք է ուղեկցեն հայ  ժողովրդին  և  նրա   գալիք սերունդներին՝  պահելու  համար     ազգային արժեքներն ու ավանդույթները, գնահատելու  ու բազմապատկելու   համար   ձեռքբերումներն ու հաղթանակները, այն ամենը, ինչին  ժողովուրդը հասել է  իր  բազմադարյա  պատմության  ընթացքում:

Единственной реальной гарантией выживания народа является существование независимого государства. Отто Люхтерхандт
С того времени, когда начался период установления национальных государств, то есть с победы великой французской революции, в той же Европе был подтвержден факт, что единственной реальной гарантией выживания народа является существование собственного независимого государства.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 сентября, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил профессор Гамбургского университета, доктор Отто Люхерхандт, говоря о 3-й Международной молодежной конференции, проходившей в Степанакерте под названием «Исторический опыт и уроки армянской государственности. Взгляд со стороны".
По его словам, уроки Первой Республики всегда должны направлять армянский народ и его будущие поколения, чтобы поддерживать национальные ценности и традиции, ценить и умножать свои достижения и победы, все то, что было достигнуто за многовековую историю.