Ժողովրդի գոյատևման միակ իրական երաշխիքը սեփական անկախ պետության գոյությունն է. Օտտո Լուխտերհանդտ
Այն ժամանակներից երբ ազգային պետությունների ստեղծման շքերթը սկսվեց, այսինքն՝ ֆրանսիական մեծ հեղափոխության հաղթանակից ի վեր, նույն Եվրոպայում հաստատված փաստ է համարվում, որ ժողովրդի գոյատևման միակ իրական երաշխիքը սեփական անկախ պետության գոյությունն է:
Ժողովրդի   գոյատևման  միակ     իրական   երաշխիքը     սեփական  անկախ   պետության  գոյությունն  է. Օտտո Լուխտերհանդտ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 18ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Օտտո Լուխտերհանդտը՝ խոսելով  Ստեփանակերտում տեղի է ունեցած միջազգային երիտասարդական 3-րդ գիտաժողովին իր «Հայոց պետականության պատմական փորձն ու դասերը. հայացք կողքից» թեմայի մասին:
Ըստ    Օ. Լուխտերհանդտի՝   Առաջին Հանրապետության դասերը  միշտ պետք է ուղեկցեն հայ  ժողովրդին  և  նրա   գալիք սերունդներին՝  պահելու  համար     ազգային արժեքներն ու ավանդույթները, գնահատելու  ու բազմապատկելու   համար   ձեռքբերումներն ու հաղթանակները, այն ամենը, ինչին  ժողովուրդը հասել է  իր  բազմադարյա  պատմության  ընթացքում:

The only real guarantee of survival of the people is existence of own independent state. Otto Luchterhandt
Since the victory of the great French revolution, in the same Europe has been confirmed the fact that the only real guarantee of survival of the people is existence of own independent state.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 18ARTSAKHPRESS: Prof. Dr. Otto Luchterhandt said talking about his report entitled "Historical experience and lessons of the Armenian statehood. Look from outside" presented at the 3rd International Youth Conference in Stepanakert.
The lessons of the First Republic should always accompany the Armenian nation and its future generations to keep national values and traditions, to appreciate and multiply their achievements and victories.