Օրերս Արցախում էր լատվիացի լրագրող, քաղաքական վերլուծաբան Կրիստիան Ռոզենվալդսը:
«Արցախում էի նաև 1998թ.-ին, շատ տներ վերակառուցված չէին: Այն, ինչ տեսա այս անգամ, անհամեմատելի էր: Այսօր ես տեսնում եմ, որ երկիրը ձևավորվել է, գործում են բոլոր ինստիտուտները»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Կ. Ռոզենվալդսը:
Ըստ մեր զրուցակցի, Արցախը աշխարհին ավելի ճանաչելի դարձնելու համար, պետք է շատ առիթներ ստեղծել, որպեսզի մարդիկ գան, տեսնեն և պատմեն այդ մասին: «Արցախի՝ որպես հետաքրքիր վայրի մասին չմոռանալու համար պետք է անընդհատ խոսել: Պետք է ինֆորմացիոն առիթներ ստեղծել, որպեսզի մարդիկ իմանան, որ Արցախում կյանքը հետաքրքիր է»,- ասել է լատվիացի լրագրողը՝ նշելով, որ, իր կարծիքով, այս փուլում դա ավելի կարևոր է, քան ճանաչումը:
Նշենք նաև, որ Արցախում գտնվելու օրերին նա հարցազրույց է ունեցել ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մաիլյանի հետ։ ԱԳՆ ղեկավարը Կրիստիան Ռոզենվալդսին պարգևատրել է Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակին նվիրված հուշամեդալով:

Недавно с визитом в Арцах прибыл латвийский журналист и политический аналитик Кристиан Розенвалдс.
«Я был в Арцахе в 1998 году. В то время многие дома здесь были не совсем восстановлены. То, что я увидел в Арцахе в этот раз, было несравнимо. Сегодня я вижу, что страна сформирована, и все институты функционируют», - сказал К. Розенвалдс в беседе с корреспондентом "Арцахпресс".
По словам нашего собеседника, для того, чтобы сделать Арцах более узнаваемым во всем мире, необходимо создавать различные возможности для людей, чтобы они приезжали, смотрели и рассказывали обо всем этом. «Для признания Арцаха на международной арене, мы должны постоянно говорить о нем, как о захватывающем месте. Необходимо создать информационные возможности для людей, чтобы они знали, что жизнь в Арцахе интересна», - сказал латвийский журналист, отметив, что, по его мнению, на этом этапе это важнее признания.
Отметим также, что во время пребывания в Арцахе он провел интервью с министром иностранных дел Арцаха Масисом Маиляном. Министр иностранных дел наградил К. Розенвалдса памятной медалью, посвященной 30-летию Карабахского движения.