Ստեփանակերտի և Գյումրիի թատրոնները համատեղ ներկայացում կբեմադրեն
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության ու ՀՀ մշակույթի նախարարությունների աջակցությամբ Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան և Գյումրու Վարդան Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնների համագործակցությամբ կբեմադրվի «Տմբլաչի Խեչանը» նոր ներկայացումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ ԱՀ ՄԵՀԶ նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի և Գյումրու պետական դրամատիկական թատրոնի տնօրեն Տիգրան Վիրաբյանի առանձնազրույցի ընթացքում հաստատվել է նոր թատերական նախագիծը և քննարկվել՝ իրականացման մանրամասներ:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ ներկայացման ստեղծագործական աշխատանքները սկսված են: Տիգրան Վիրաբյանը ներկայացրել է աշխատանքների ընթացքը և արդեն ընտրված ստեղծագործական թիմին: Գլխավոր դերակատարը Համազգային թատրոնի դերասան Արման Նավասարդյանն է, ներկայացման երաժշտությունը վստահվել է հայտնի «Գաթա» բենդին, նկարչական ձևավորումն անելու է Գարեգին Եվանգուլյանը, բեմադրելու է Ստեփանակերտի Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուզան Խաչատրյանը:
Նախարար Լ. Հովհաննիսյանի խոսքով՝ նախագիծը Արցախի մայր թատրոնի համար շատ կարևոր է և հրաշալի նվեր կլինի թատերասեր հասարակությանը: Նախարարությունը պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել ներկայացման բեմադրությանը:
Իսկ Տ. Վիրաբյանը նշել է, որ ներկայացումն ունի կարևոր առանձնահատկություն՝ բեմադրվելու է արցախյան բարբառով:

Театры Степанакерта и Гюмри представят совместную постановку
При поддержке министерств культуры Арцаха и Армении, а также при сотрудничестве Государственных драматических театров Степанакерта и Гюмри будет представлена постановка под названием "Тмблачи Хечан".
СТЕПАНАКЕРТ, 20 сентября, АРЦАХПРЕСС – Об этом «Арцахпресс» сообщили в Министерстве культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха, отметив, что в ходе встречи министра культуры Лерника Ованнисяна с директором Государственного драматического театра Гюмри Тиграном Вирабяном был утвержден новый театральный проект и обсуждены детали.
По словам источника, творческая работа уже начата. Тигран Вирабян представил рабочий процесс и выбранную творческую команду.
По словам Л. Ованнисяна, данный проект очень важен для театра Арцаха и станет прекрасным подарком для театрального общества. Министерство готово оказать содействие в выполнении необходимых работ.
Т. Вирабян, в свою очередь, отметил, что спектакль имеет важную особенность – он будет поставлен на арцахском диалекте.