Ադրբեջանը շարունակում է քաղաքացիական հասարակության դեմ ճնշումները. Human Rights Watch
Human Rights Watch կազմակերպությունը հրապարակել է Ադրբեջանի մասին Համընդհանուր պարբերական դիտարկումը (Universal Periodic Review - UPR), որտեղ նշվում է, որ կառավարությունը մի շարք լայն խորհուրդներ է հանձն առել տարբեր ոլորտների համար՝ ներառյալ Կայուն զարգացման նպատակները, մարդու իրավունքների ուսուցանումը խթանելը եւ իրավահավասարությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նշվում է, որ հիասթափեցնող է այն փաստը, որ կառավարությունը հաշվի չի առել ցուցումներն այն մասին, որ անհրաժեշտ է հավելյալ ուսումնասիրություններ անցկացնել ԼԳԲՏ անձանց իրավունքները խտրականությունից պաշտպանելու, հասարակական կազմակերպությունների ֆինանսավորման ու գրանցման առավել խստացված կառավարում հաստատելու եւ զրպարտության մասով քրեական օրենսդրության բարեփոխման անհրաժեշտության հարցերի շուրջ, հայտնում է News.am-ը:
Նշվում է նաեւ, որ Ադրբեջանը շարունակ կեղծ մեղադրանքներ է հարուցում կառավության քննադատների դեմ` խեղաթյուրելով եւ կեղծելով վկայության փաստերը: Բազմաթիվ դեպքերից երեւում է, որ իշխանությունները շահագրգռված են իրենց քննադատողներին հակահարված տալ: Վերջիններին ձերբակալելիս նրանք, բացի ենթադրվող օրինազանցությունից, նաեւ կենտրոնանում էին քննադատների քաղաքական եւ լրագրողական գործենության վրա: Որոշ դեպքերում, ինչպես լրագրող Աֆգան Մուխթարլիի դեպքում, որին 2017 թվականի մայիսին Վրաստանում առեւանգել եւ անօրինական կերպով սահմանն անցկացրել են, իշխանությունների մեղադրանքները պարզապես չեն համապատասխանում անգամ արժանահավատության նվազագույն սահմանին:
Այդպիսի դեպքերից է նաեւ Իլգար Մամմադովի դեպքը, ում դեմ հարուցված դատական գործը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ճանաչել է իր քաղաքական գործունեության համար հակահարված:
Վերջիններին ներկայացնող մի քանի փաստաբանների թիվը գնալով նվազում է, քանի որ փաստաբանների ասոցիացիան կամ նրանց զրկել է անդամությունից, կամ էլ առգրավել է նրանց արտոնագրերը:
Կազմզակերպությունը Ադրբեջանի կառավարությունը կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել այն բազմաթիվ բլոգերներին,քաղաքական ակտիվիստներին եւ այլ քննադատներին, որոնք անօրինական կերպով բանտարկված են իրենց իրավական գործուներության համար: Փաստաբանները պետք է կարողանան իրենց աշխատանքն իրականացնել` առանց կառավարության անհարկի միջամտության: Ադրբեջանը նաեւ պետք է բարեփոխումներ անցկացնի հասարակական կազմակերպությունների եւ դրանց ֆինանսավոման օրենքներում` Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի խորհրդդատվության համապատասխան:

Human Rights Watch (HRW) posted the Universal Periodic Review (UPR) report on Azerbaijan and noted that the government accepted numerous broad recommendations in a wide range of areas, including the Sustainable Development Goals, promoting human rights education, and equality.
Human Rights Watch: Azerbaijan continues crackdown on civil society
STEPANAKERT, SEPTEMBER 21ARTSAKHPRESS:  The government accepted recommendations regarding freedom of speech and association, particularly those that implied approval of its current measures in these areas.
"It is disappointing that the government relegated for further study a series of recommendations on the need to protect LGBT people from discrimination, to reform restrictive regulations governing the registration and financing of nongovernmental organizations, and reforming criminal libel legislation.
Of the few recommendations the government rejected most relate to politically motivated prosecutions. This too is disappointing, if unsurprising.
Azerbaijan has a persistent record of using bogus charges to imprison government critics, routinely manipulating or fabricating evidence. Many cases show that authorities had motivation to retaliate against critics. When authorities detain these critics, they focused on the critics’ political or journalistic work as much as the alleged infraction. In some cases, such as Afgan Mukhtarli, the journalist who was kidnapped from Georgia and brought illegally across the border to Azerbaijan in May 2017, the authorities’ allegations simply do not meet even minimum threshold of credibility. Also among these cases was Ilgar Mammadov, whose prosecution the European Court of Human Rights found to be in retaliation for his political activities. It took the government more than four years after the court’s first ruling to free him, and he still faces a suspended sentence, a travel ban and restrictions on his activities. But several dozen critics, like Mr. Mukhtarli, remain behind bars. The very small cohort of lawyers who represent them is shrinking because the Bar association has either disbarred them or suspended their licenses.
The Azerbaijani government should immediately free the many bloggers, political activists and other critics who are wrongfully imprisoned in retaliation for their legitimate activities. It should allow lawyers to perform their work without undue government interference.  And it should reform laws and regulations on NGOs and their access to funding, in accordance with recommendations from the Council of Europe’s Venice Commission," HRW noted.