Արցախն անկախության նույնքան իրավունք ունի, որքան Հայաստանը, Բելառուսը եւ Ադրբեջանը. Էդուարդ Շարմազանովը՝ Մինսկում
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Տիգրան Ուրիխանյանը եւ Տաճատ Վարդապետյանը, սեպտեմբերի 24-ին Մինսկում հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ աշխատանքը, համագործակցությունը ՀԱՊԿ, ԱՊՀ եւ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովներում: Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը ԵԱՏՄ շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի կարեւորագույն հարցերը՝ ընդգծելով, որ մեր երկրի համար առանցքային նշանակություն ունի անվտանգության մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելը: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ եւս մեկ անգամ վերահաստատելով հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում՝ երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա:
«Բանակցություններում առաջընթացի միակ խոչընդոտն Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշումն է: Այդ պետությունը մերժում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը, մինչդեռ հակամարտության կարգավորումը պետք է երաշխավորի Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքների իրագործումը: Արցախն անկախության նույնքան իրավունք ունի, որքան Հայաստանը, Բելառուսը եւ Ադրբեջանը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:

Artsakh entitled to independence as much as any other country, Deputy Speaker Sharmazanov says in Belarus
The Armenian parliamentary delegation led by Deputy Speaker Eduard Sharmazanov had a meeting today with Chairman of the House of Representatives of Belarus Vladimir Andreychenko in Minsk. Sharmazanov’s delegation includes MP Tigran Urikhanyan and MP Tatchat Vardapetyan.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 24ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  During the meeting the sides attached importance to the joint work of the Armenian-Belarusian inter-parliamentary committee and cooperation in the parliamentary assemblies of the CSTO, the CIS and the OSCE, the parliament’s press service said.
Sharmazanov presented the important issues of Armenia’s foreign policy agenda, stressing that effectively withstanding security challenges is of key importance to Armenia.
In this context the Deputy Speaker addressed the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, once again reiterating the Armenian stance that the conflict should be settled in the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship format based on the three well-known principles.
“The only obstacle for advancement in the talks is Azerbaijan’s destructive stance. [Azerbaijan] is refusing the complete exercise of the right to self-determination of the people of Artsakh, whereas the settlement of the conflict must guarantee the realization of the inseparable rights of the people of Artsakh. Artsakh is entitled to independence as much as Armenia, Belarus and Azerbaijan,” he said.