Մարտակերտի ստեղծագործական կենտրոնը կրելու է Սարգիս Հացպանյանի անունը
Նախօրեին Մարտակերտ քաղաքում տեղի է ունեցել վերանորոգված մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի վերաբացման հանդիսավոր արարողությունը: Այն կրելու է արցախյան ազատամարտի մասնակից Սարգիս Հացպանյանի անունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին Մարտակերտի շրջանային «Ջրաբերդ» պաշտոնաթերթից՝ մանրամասնելով, որ ստեղծագործական կենտրոնի հիմնանորոգման նախաձեռնողը և իրականացնողը Լոս Անջելեսի «Հայրենիք» միությունն է՝ ի դեմս ընկերության գործադիր մարմնի ատենապետ Հակոբ Ալեքսանյանի: Աշխատանքներին աջակցել է նաև Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավար Էդգար Հարությունյանը:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ներկա «Հայրենիք» միության գործադիր մարմնի ատենապետ Հակոբ Ալեքսանյանը շնորհավորել է կենտրոնի բացման առիթով, շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության համար, ինչպես նաև խոսել Սարգիս Հացպանյանի մասին՝ ընդգծելով, որ նա եղել է «Հայրենիք» միության գործադիր մարմնի ներկայացուցիչը և կանգնած է եղել նրա ստեղծման ակունքներում:
Միջոցառմանը ներկա ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Մարտիրոս Բադալյանը կենտրոնին է նվիրել Սարգիս Հացպանյանի դիմանկարը, իսկ «Ֆիդայիներ» կազմակերպության խորհրդի կողմից հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար Սարգիս Հացպանյանին շնորհվել է «Ֆիդայի» մեդալ, որը միջոցառման ժամանակ հանձնվել է նրա որդուն:
ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով՝ Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար արցախյան ազատամարտի մասնակից, հրապարակախոս Սարգիս Հացպանյանին հետմահու շնորհվել է «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալ, որը շրջվարչակազմի ղեկավար Էդգար Հարությունյանը փոխանցել է Սարգիս Հացպանյանի այրուն՝ Հասմիկ Պողոսյանին:
Միջոցառմանը մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի սաները հանդես են եկել պարերով և ասմունքով:
Նշենք, որ մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնը գործում է 1995 թվականից, և այժմ այստեղ կան 35 խմբակներ, որտեղ ընդգրկված են 420 երեխաներ:

Творческий центр Мартакерта будет носить имя Саркиса Ацпаняна
Вчера в Мартакерте состоялась торжественная церемония открытия обновленного детского творческого центра. Он будет назван в честь Саркиса Ацпаняна, участника Арцахской освободительной войны.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 сентября, АРЦАХПРЕСС – Об этом «Арцахпресс» сообщили из местной газеты «Джраберд», добавив, что инициатором и реализатором реконструкции детского творческого центра стал союз "Родина" из Лос-Анджелеса, в лице председателя исполнительного органа компании Акопа Алексаняна. Выполнение работ также поддержал глава администрации Мартакертского района Эдгар Арутюнян.
По словам источника, присутствующий на мероприятии председатель исполнительного органа союза «Родина» Акоп Алексанян, поздравил с открытием центра, выразил благодарность за теплый прием, а также произнес речь о Саркисе Ацпаняне, отметив, что он был представителем исполнительного органа «Родина» и стоял у истоков создания этого союза.
В мероприятии также принял участие заслуженный артист РА, художник Мартирос Бадалян, который подарил центру портрет Ацпаняна. В свою очередь, союз "Фидаины" наградил Саркиса Ацпаняна медалью "Фидаи" за службу родине, которую во время мероприятия вручили его сыну.
Согласно указу Президента Республики Арцах Бако Саакяна, участник Арцахской освободительной войны, публицист Саркис Ацпанян посмертно награжден медалью «Вачаган Благочестивый» за заслуги перед отечеством, которую руководитель районной администрации Эдгар Арутюнян передал вдове С. Ацпаняна Асмик Погосян.
На мероприятии ученики детского творческого центра исполнили танцы и выступили с речью.
Следует отметить, что детский творческий центр функционирует с 1995 года. В настоящее время существует 35 групп, в которых записано 420 детей.