Ադրբեջանում հայատյացության վերաբերյալ ԱՀ ՄԻՊ զեկույցը հասանելի է հանրությանը. Ռուբեն Մելիքյանի ասուլիսը
Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն» հյուրանոցի մեծ դահլիճում այսօր տեղի է ունեցել ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Ռուբեն Մելիքյանի մամլո ասուլիսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ասուլիսին ներկայացվել է ԱՀ ՄԻՊ «Հայատյացությունն Ադրբեջանում. կազմակերպված ատելության խոսքն ու թշնամությունն ընդդեմ հայերի» հատուկ զեկույցը:
Խոսելով զեկույցի մասին՝ Ռ. Մելիքյանն ասել է, որ իրենք զեկույցի փաստահավաք աշխատանքներն սկսել են 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի առիթով: Առաջին զեկույցը երկու ուղղվածություն ունի՝ դաժանությունների և մարդու իրավունքների խախտումների փաստերը, որ ադրբեջանական զինված ուժերը թույլ էին տվել քաղաքացիական բնակչության, Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայողների նկատմամբ, և երկրորդ՝ այն պատճառները, որոնք հանգեցրել են այդպիսի լուրջ խախտումների:
ԱՀ ՄԻՊ-ը նշել է, որ 2016 թվականին իրենք նաև հրապարակել են լրացուցիչ զեկույց, որտեղ ավելի հանգամանալից ներկայացվել են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թույլ տրված վայրագությունների փաստերը: Եվ հիմա, ավարտելով փաստահավաքի արդյունքները, իրենք ներկայացրել են դրանց պատճառները: Գլխավոր պատճառը կազմակերպված հայատյացության քաղաքականությունն է, որ իրականացնում է Ադրբեջանի Հանրապետությունը: Հրապարակված զեկույցը ԱՀ ՄԻՊ www.ombudsnkr.am պաշտոնական կայքում և սոցիալական ցանցերի միջոցով արդեն հասանելի է հանրությանը: Այս զեկույցի մշակմանը աջակցել է Թուֆենկյան բարեգործական հիմնադրամը և զեկույցի փորձագիտական խմբի անդամներ՝ ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեկովան, իրավաբան մասնագետներ Եղիշե Կիրակոսյանը և Լևոն Գևորգյանը:
Խոսելով անգլերեն լեզվով հրապարակված զեկույցի հայեցակարգից՝ Ռ. Մելիքյանն ավելացրել է. «Մենք առաջինը չենք, որ խոսում ենք Ադրբեջանում հայատյացության մասին: Մենք փորձել ենք զեկույցի շրջանակներում փաստերը համադրել իրավունքի հետ: Իրականացնելով այս աշխատանքը՝ մենք այն դիտարկում ենք 3 տեսանկյունից: Առաջինն այն է, որ հայաստանյան հանրությունը ոչ այնքան լրիվությամբ է ծանոթ Ադրբեջանում հայատյացության մակարդակին: Մեր զեկույցի փաստահավաք արդյունքները ցույց են տալիս, որ դրանք կազմակերպված բնույթ են կրում, և մենք գիտենք, որ կազմակերպված ատելությունն ուղղակի այդ մակարդակում չի մնում. այն ծանր հետևանքների է հանգեցնում: Հանրությունը պետք է ավելի ամբողջական տեղեկացված լինի այդ ամենից: Զեկույցի երկրորդ ուղերձը ուղղված է միջազգային հանրությանը: Մենք պետք է հնարավորինս միջազգային հանրությանը հասկանալի լեզվով և օբյեկտիվ ներկայացնենք այն իրողությունները, որոնք առկա են: Երրորդն ուղղված է Արցախի և Հայաստանի հանրությանը. զեկույցի փաստերը չպետք է մեզ մոտ ատելություն սերմանեն: Վստահ ենք, որ մեր գործընկերները կնպաստեն զեկույցի տարածմանը տարբեր միջազգային կառույցներում, հատկապես միջազգային իրավապաշտպան հանրության շրջանակներում: Ինչպես նախորդ զեկույցներն են օգտագործվել միջազգային հեղինակավոր տարբեր կառույցների կողմից, այնպես էլ այս զեկույցը կհասնի իր հասցեատերերին: Զեկույցն ունի փաստական և իրավական կողմեր»:
Ասուլիսին մասնակցել են նաև Թուֆենկյան բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանը և զեկույցի մշակման աշխատանքներում ընդգրկված ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեկովան։
Ր. Դուդակլյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՀ ՄԻՊ-ին գնահատելի աշխատանք իրականացնելու համար: Նա ևս ընդգծել է, որ Ադրբեջանում հայատյացությունը կազմակերպված և շարունակական բնույթ է կրում: «Մենք խնդիր ունենք լրջորեն հետևել Ադրբեջանի կառավարության հովանավորած հակահայ քարոզչությանը և բացահայտել հայատյացության բոլոր դրսևորումները: Մենք պատրաստ ենք աջակցել նման աշխատանքների իրականացմանը»,-մասնա­վորապես ասել է Ր. Դուդակլյանը:
Ասուլիսին Եղիշե Կիրակոսյանը տեսաուղերձի միջոցով ներկայացրել է «Հայատյացությունն Ադրբեջանում. կազմակերպված ատելության խոսքն ու թշնամությունն ընդդեմ հայերի» զեկույցի իրավական կողմը:

Artsakh’s Human Rights Defender issues special report on Armenophobia in Azerbaijan
The Human Rights Defender (Ombudsman) of Artsakh Ruben Melikyan told a news conference today. He presented special report on anti-Armenian sentiment in Azerbaijan: Organized Hate Speech and Hostility Against Armenians.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 25ARTSAKHPRESS: Speaking about the report, R. Melikyan said that they have started preparing the report on the occasion of the April 2016 war.
The first report is focused on two directions. The first one is the facts of cruelty and human rights violations carried out by the Azerbaijani armed forces towards the civilian population and the military servicemen of Artsakh Defense Army under the control of Azerbaijan and the second direction is the reasons that led to such serious violations.
The ombudsman said that in 2016 they also published an additional report where the details of the atrocities committed by the Azerbaijani armed forces were presented. And now, after completing the results of fact finding, they have presented the reasons. The main reason is the policy of organized Armenophobia by the Republic of Azerbaijan. The published report www.ombudsnkr.am is available to the public through the official website of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh and through social networks.
Angela Elibekova, Yeghishe Kirakosyan, Levon Gevorgyan helped in preparing of the report. The report was prepared with the assistance of the Tufenkian Foundation.
''The report carries three main messages. The first is that the Armenian public is not fully informed about the level of hatred towards Armenians in Azerbaijan. The second message is addressed to the international community in order to disseminate the report, primarily in the international human rights environment. The third message is addressed to the Armenian and Artsakh public.
Seeing these facts, we have to realize that this is a potential mistake, and we do not have to act in a similar way. It is unacceptable. We should not be poisoned by hatred,” Melikyan said and noted that they are confident that their partners will contribute to the spread of the report in various international structures, especially within the international human rights community.
Executive director of the Tufenkian Charitable Foundation Raffi Dudaklyan noted that the facts prove that Armenophobia is organized in Azerbaijan, it doesn’t have a one-day or one-month manifestation, it is continuous.
''We have a serious problem to follow anti-Armenian propaganda carried out by the Azerbaijani government and to reveal all the manifestations of hatred. We are ready to assist in the implementation of such activities, "he noted.