Ադրբեջանում հայատյացության վերաբերյալ ԱՀ ՄԻՊ զեկույցը հասանելի է հանրությանը. Ռուբեն Մելիքյանի ասուլիսը
Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն» հյուրանոցի մեծ դահլիճում այսօր տեղի է ունեցել ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Ռուբեն Մելիքյանի մամլո ասուլիսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ասուլիսին ներկայացվել է ԱՀ ՄԻՊ «Հայատյացությունն Ադրբեջանում. կազմակերպված ատելության խոսքն ու թշնամությունն ընդդեմ հայերի» հատուկ զեկույցը:
Խոսելով զեկույցի մասին՝ Ռ. Մելիքյանն ասել է, որ իրենք զեկույցի փաստահավաք աշխատանքներն սկսել են 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի առիթով: Առաջին զեկույցը երկու ուղղվածություն ունի՝ դաժանությունների և մարդու իրավունքների խախտումների փաստերը, որ ադրբեջանական զինված ուժերը թույլ էին տվել քաղաքացիական բնակչության, Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայողների նկատմամբ, և երկրորդ՝ այն պատճառները, որոնք հանգեցրել են այդպիսի լուրջ խախտումների:
ԱՀ ՄԻՊ-ը նշել է, որ 2016 թվականին իրենք նաև հրապարակել են լրացուցիչ զեկույց, որտեղ ավելի հանգամանալից ներկայացվել են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թույլ տրված վայրագությունների փաստերը: Եվ հիմա, ավարտելով փաստահավաքի արդյունքները, իրենք ներկայացրել են դրանց պատճառները: Գլխավոր պատճառը կազմակերպված հայատյացության քաղաքականությունն է, որ իրականացնում է Ադրբեջանի Հանրապետությունը: Հրապարակված զեկույցը ԱՀ ՄԻՊ www.ombudsnkr.am պաշտոնական կայքում և սոցիալական ցանցերի միջոցով արդեն հասանելի է հանրությանը: Այս զեկույցի մշակմանը աջակցել է Թուֆենկյան բարեգործական հիմնադրամը և զեկույցի փորձագիտական խմբի անդամներ՝ ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեկովան, իրավաբան մասնագետներ Եղիշե Կիրակոսյանը և Լևոն Գևորգյանը:
Խոսելով անգլերեն լեզվով հրապարակված զեկույցի հայեցակարգից՝ Ռ. Մելիքյանն ավելացրել է. «Մենք առաջինը չենք, որ խոսում ենք Ադրբեջանում հայատյացության մասին: Մենք փորձել ենք զեկույցի շրջանակներում փաստերը համադրել իրավունքի հետ: Իրականացնելով այս աշխատանքը՝ մենք այն դիտարկում ենք 3 տեսանկյունից: Առաջինն այն է, որ հայաստանյան հանրությունը ոչ այնքան լրիվությամբ է ծանոթ Ադրբեջանում հայատյացության մակարդակին: Մեր զեկույցի փաստահավաք արդյունքները ցույց են տալիս, որ դրանք կազմակերպված բնույթ են կրում, և մենք գիտենք, որ կազմակերպված ատելությունն ուղղակի այդ մակարդակում չի մնում. այն ծանր հետևանքների է հանգեցնում: Հանրությունը պետք է ավելի ամբողջական տեղեկացված լինի այդ ամենից: Զեկույցի երկրորդ ուղերձը ուղղված է միջազգային հանրությանը: Մենք պետք է հնարավորինս միջազգային հանրությանը հասկանալի լեզվով և օբյեկտիվ ներկայացնենք այն իրողությունները, որոնք առկա են: Երրորդն ուղղված է Արցախի և Հայաստանի հանրությանը. զեկույցի փաստերը չպետք է մեզ մոտ ատելություն սերմանեն: Վստահ ենք, որ մեր գործընկերները կնպաստեն զեկույցի տարածմանը տարբեր միջազգային կառույցներում, հատկապես միջազգային իրավապաշտպան հանրության շրջանակներում: Ինչպես նախորդ զեկույցներն են օգտագործվել միջազգային հեղինակավոր տարբեր կառույցների կողմից, այնպես էլ այս զեկույցը կհասնի իր հասցեատերերին: Զեկույցն ունի փաստական և իրավական կողմեր»:
Ասուլիսին մասնակցել են նաև Թուֆենկյան բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանը և զեկույցի մշակման աշխատանքներում ընդգրկված ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեկովան։
Ր. Դուդակլյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՀ ՄԻՊ-ին գնահատելի աշխատանք իրականացնելու համար: Նա ևս ընդգծել է, որ Ադրբեջանում հայատյացությունը կազմակերպված և շարունակական բնույթ է կրում: «Մենք խնդիր ունենք լրջորեն հետևել Ադրբեջանի կառավարության հովանավորած հակահայ քարոզչությանը և բացահայտել հայատյացության բոլոր դրսևորումները: Մենք պատրաստ ենք աջակցել նման աշխատանքների իրականացմանը»,-մասնա­վորապես ասել է Ր. Դուդակլյանը:
Ասուլիսին Եղիշե Կիրակոսյանը տեսաուղերձի միջոցով ներկայացրել է «Հայատյացությունն Ադրբեջանում. կազմակերպված ատելության խոսքն ու թշնամությունն ընդդեմ հայերի» զեկույցի իրավական կողմը:

Доклад омбудсмена Арцаха об армянофобии в Азербайджане доступен общественности. Пресс-конференция Рубена Меликяна
Накануне в гостинице "Vallex Garden" в Степанакерте состоялась пресс-конференция омбудсмена Арцаха Рубена Меликяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 сентября, АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», на пресс-конференции был представлен специальный доклад Защитника прав человека Республики Арцах "Армянофобия в Азербайджане. Организованная ненавистная речь и враждебность против армян".
Говоря о докладе, Р. Меликян сказал, что они начали работу по установлению фактов для доклада в результате апрельской войны 2016 года. В первом докладе присутствуют две тенденции: факты жестокости и нарушения прав человека, которые вооруженные силы Азербайджана позволили себе по отношению к гражданскому населению, и военнослужащим Армии обороны Арцаха, находящимся под контролем Азербайджана, а во втором – причины, которые привели к таким серьезным нарушениям.
Омбудсмен Арцаха заявил, что в 2016 году они также опубликовали дополнительный отчет с подробными свидетельствами о зверствах, совершенных вооруженными силами Азербайджана. И теперь, после завершения сбора фактов, они готовы представить причины. Главная причина – политика армянофобии, организованная Азербайджанской Республикой. Опубликованный отчет доступен общественности на официальном сайте Защитника прав человека Республики Арцах www.ombudsnkr.am, а также в социальных сетях. В подготовке доклада прияли участие Благотворительный фонд «Туфенкян» и члены экспертной группы доклада – азербайджановед Анжела Елибекова, адвокаты Егише Киракосян и Левон Геворгян.
Говоря о концепции доклада, опубликованной на английском языке, Р. Меликян добавил: «Мы не первые, кто говорит об армянофобии в Азербайджане. В отчете мы попытались объединить факты с правовой сферой. Отчет содержит в себе три основных момента. Во-первых, армянская общественность не полностью осведомлена об уровне армянофобии в Азербайджане. Второе сообщение доклада адресовано международному сообществу. Мы должны, насколько это возможно, объективно и на доступном языке представить международному сообществу существующие факты. Третий нацелен на общественность Арцаха и Армении. Мы не должны быть разделены ненавистью.
Мы уверены, что наши партнеры будут способствовать распространению доклада в различных международных структурах, особенно в рамках международных организаций по правам человека».
В пресс-конференции также принял участие исполнительный директор Благотворительного фонда «Туфенкян» Раффи Дудаклян, который выразил благодарность омбудсмену Арцаха за его проделанную работу. Он также подчеркнул, что армянофобия в Азербайджане организована и непрерывна. «Нам необходимо следить за антиармянской пропагандой, проводимой правительством Азербайджана, и раскрывать все проявления ненависти к армянам. Мы готовы помочь в реализации подобных работ», - сказал Р. Дудуклян.
Во время пресс-конференции Егише Киракосян представил при помощи видео-сообщения правовую сторону доклада «Армянофобия в Азербайджане: Организованная ненавистная речь и враждебность против армян».
Следует отметить, что пресс-конференция омбудсмена Арцаха транслировалась в прямом эфире на его странице в Facebook.