«Թուֆենկյան» հիմնադրամն ամփոփել է իր արցախյան գործունեության 15-ամյակը
Այսօր՝ սեպտեմբերի 25-ին, Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի՝ Արցախում գործունեության 15-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ներկայացվել է ֆոտոցուցահանդես, որի ընթացքում ներկաները հնարավորություն են ունեցել տեսնելու կատարված աշխատանքների արդյունքը լուսանկարների միջոցով:
Իր խոսքում «Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանն ասել է, որ 15 տարիների ընթացքում իրենք սերտ համագործակցել են ԱՀ կառավարության հետ:
«15 տարի է, ինչ մենք Արցախում ենք: Աշխատելով Արցախի ամենահեռավոր և խոցելի համայնքներում՝ մենք կառուցել ենք տներ, մանկապարտեզներ, կլինիկաներ, բնակարաններով ապահովել վիրավոր ազատամարտիկներին և վերաբնակիչներին»,- նշել է Ր. Դուդակլյանը:
Միջոցառմանը ներկա Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական, նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Արայիկ Հարությունյանն էլ հիշեցրել է 2008 թվականին Բերձորում կայացած պատմական միջոցառումը, որին մասնակցել են հայկական բարեգործական գրեթե բոլոր կազմակերպությունները:
««Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրինությունն առաջարկություն էր ներկայացրել Քաշաթաղի շրջանի զարգացման համար: Նպատակը առաջին հերթին վերաբնակեցումն էր: Հիմնադրամը և ԱՀ կառավարությունը համատեղ սկիզբ էին դրել «ԱՐԻ» ծրագրին: Քաշաթաղի շրջանում իրականացվել է նաև բնակարանների վերանորոգման ծրագիր, որը դարձել էր պետական: «Թուֆենկյան» հիմնադրամի հետ ծրագրեր է սկսել իրագործել նաև «Հայրենասեր» կազմակերպությունը՝ ի դեմս համահիմնադիր Ստեփան Սարգսյանի, ով այսօր այստեղ է: Այն, ինչի սկիզբ է դրել «Թուֆենկյան» հիմնադրամը, պետք է շարունակել»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն էլ նշել է, որ ցանկացած հոբելյանի առիթով ընդունված է ի մի բերել արդյունքները, այսօր, սակայն, կարիք չկա թվարկելու բոլոր այն աշխատանքները, որոնք «Թուֆենկյան» հիմնադրամն ԱՀ կառավարության հետ համատեղ իրականացրել է Արցախում:
«Այդ աշխատանքներն անգնահատելի են: Մենք պետք է հայացք ուղղենք առաջ և նախանշենք այն ծրագրերը, որոնք կիրականացնենք առաջիկա 15 տարվա ընթացքում: Վստահ եմ՝ 15 տարի անց կարձանագրենք ոչ պակաս կատարված ծավալուն աշխատանքներ: Համագործակցության այն մակարդակը, որը այս տարիների ընթացքում տեղ է գտել ԱՀ կառավարության և հիմնադրամի միջև, կարելի է գնահատել որպես օրինակելի»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Իսկ Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Արտուշ Մխիթարյանը նշել է, որ հիմնադրամը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացրել իրենց շրջանում:
«Այդ ընթացքում մենք զգացել ենք, որ Սփյուռքի մեր հայրենակիցները մեր կողքին են: Մենք մեզ զգում ենք ավելի ամուր, վստահ և պարտավորված: Քաշաթաղը մի շրջան է, որի բնակեցումը և ավելի գեղեցիկ դառնալը պետք է լինի հոգու պարտք: Շրջանի յուրաքանչյուր թիզ հող սրբացած է արյամբ»,- ավելացրել է Ա. Մխիթարյանը:

Festive event dedicated to the 15th anniversary of ''Tufenkian'' Charitable Foundation's activity in Artsakh took place in Stepanakert
A festive event dedicated to the 15th anniversary of ''Tufenkian'' Charitable Foundation's activity in Artsakh took place in Stepanakert on September 25.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 25ARTSAKHPRESS:ArtsakhPress reports that a photo exhibition of the implemented projects was held.
Raffi Dudaklyan, executive director of the Tufenkian Foundation, in his speech noted that they have been in close cooperation with the Artsakh government for 15 years.
"We have been in Artsakh for 15 years. Working in the most remote and vulnerable communities of Artsakh, we have built houses, kindergartens, clinics and apartments,'' said. Dudaklyan.
Arayik Haroutyunyan advisor to the Artsakh Republic President - Artsakh Republic President’s representative at large recalled the historic event in Berdzor in 2008. '' "The Tufenkian'' Charitable Foundation presented a proposal for the development of the Kashatagh region. The goal was primarily resettlement of the region. The foundation and the Government of the Republic of Artsakh jointly launched the "ARI" program. "Hayrenaser" organization has begun implementing programs with the Tufenkian Foundation,'' he noted.
Artsakh State Minister Grigory Martirosyan qualified the level of cooperation between the Government of the Republic of Artsakh and the foundation during these years as exemplary.
Artush Mkhitaryan, deputy head of Kashatagh region, noted that the foundation has implemented many projects in the region, and he mentioned that during these years they felt the support of the compatriots from Diaspora.
Afterwards, round-table discussion on the future development and resettlement of Artsakh took place.