«Թուֆենկյան» հիմնադրամն ամփոփել է իր արցախյան գործունեության 15-ամյակը
Այսօր՝ սեպտեմբերի 25-ին, Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի՝ Արցախում գործունեության 15-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ներկայացվել է ֆոտոցուցահանդես, որի ընթացքում ներկաները հնարավորություն են ունեցել տեսնելու կատարված աշխատանքների արդյունքը լուսանկարների միջոցով:
Իր խոսքում «Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանն ասել է, որ 15 տարիների ընթացքում իրենք սերտ համագործակցել են ԱՀ կառավարության հետ:
«15 տարի է, ինչ մենք Արցախում ենք: Աշխատելով Արցախի ամենահեռավոր և խոցելի համայնքներում՝ մենք կառուցել ենք տներ, մանկապարտեզներ, կլինիկաներ, բնակարաններով ապահովել վիրավոր ազատամարտիկներին և վերաբնակիչներին»,- նշել է Ր. Դուդակլյանը:
Միջոցառմանը ներկա Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական, նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Արայիկ Հարությունյանն էլ հիշեցրել է 2008 թվականին Բերձորում կայացած պատմական միջոցառումը, որին մասնակցել են հայկական բարեգործական գրեթե բոլոր կազմակերպությունները:
««Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրինությունն առաջարկություն էր ներկայացրել Քաշաթաղի շրջանի զարգացման համար: Նպատակը առաջին հերթին վերաբնակեցումն էր: Հիմնադրամը և ԱՀ կառավարությունը համատեղ սկիզբ էին դրել «ԱՐԻ» ծրագրին: Քաշաթաղի շրջանում իրականացվել է նաև բնակարանների վերանորոգման ծրագիր, որը դարձել էր պետական: «Թուֆենկյան» հիմնադրամի հետ ծրագրեր է սկսել իրագործել նաև «Հայրենասեր» կազմակերպությունը՝ ի դեմս համահիմնադիր Ստեփան Սարգսյանի, ով այսօր այստեղ է: Այն, ինչի սկիզբ է դրել «Թուֆենկյան» հիմնադրամը, պետք է շարունակել»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն էլ նշել է, որ ցանկացած հոբելյանի առիթով ընդունված է ի մի բերել արդյունքները, այսօր, սակայն, կարիք չկա թվարկելու բոլոր այն աշխատանքները, որոնք «Թուֆենկյան» հիմնադրամն ԱՀ կառավարության հետ համատեղ իրականացրել է Արցախում:
«Այդ աշխատանքներն անգնահատելի են: Մենք պետք է հայացք ուղղենք առաջ և նախանշենք այն ծրագրերը, որոնք կիրականացնենք առաջիկա 15 տարվա ընթացքում: Վստահ եմ՝ 15 տարի անց կարձանագրենք ոչ պակաս կատարված ծավալուն աշխատանքներ: Համագործակցության այն մակարդակը, որը այս տարիների ընթացքում տեղ է գտել ԱՀ կառավարության և հիմնադրամի միջև, կարելի է գնահատել որպես օրինակելի»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը:
Իսկ Քաշաթաղի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Արտուշ Մխիթարյանը նշել է, որ հիմնադրամը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացրել իրենց շրջանում:
«Այդ ընթացքում մենք զգացել ենք, որ Սփյուռքի մեր հայրենակիցները մեր կողքին են: Մենք մեզ զգում ենք ավելի ամուր, վստահ և պարտավորված: Քաշաթաղը մի շրջան է, որի բնակեցումը և ավելի գեղեցիկ դառնալը պետք է լինի հոգու պարտք: Շրջանի յուրաքանչյուր թիզ հող սրբացած է արյամբ»,- ավելացրել է Ա. Մխիթարյանը:

Фонд «Туфенкян» подвел итоги 15-летия своей деятельности в Арцахе
В Степанакерте состоялось торжественное мероприятие, посвященное 15-летию деятельности благотворительного фонда "Туфенкян" в Арцахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 сентября, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», на мероприятии была представлена ​​фотовыставка, в ходе которой участники имели возможность увидеть результат выполненных работ с помощью фотографий.
В своем выступлении исполнительный директор Фонда "Туфенкян" Раффи Дудаклян сказал, что в течение 15 лет они сотрудничают с правительством Арцаха.
«Мы находимся в Арцахе уже 15 лет. Работая в наиболее отдаленных и уязвимых общинах Арцаха, мы строили дома, детские сады, клиники, обеспечивали квартирами семьи раненных борцов за свободу и переселенцев», - сказал Р. Дудаклян.
Советник и представитель президента Республики Арцах по особым поручениям Араик Арутюнян, присутствовавший на мероприятии, отметил историческое событие в Бердзоре в 2008 году, в котором приняли участие почти все армянские благотворительные организации.
«Руководство благотворительного фонда «Туфенкян» представило предложение о развитии Кашатагского района. Цель заключается, в первую очередь, в миграции. Фонд и Правительство Республики Арцах совместно начали программу «ARI». В Кашатагском районе также был реализован проект обновления квартир, который стал государственным. Организация "Айренасер", в лице соучредителя Степана Саркисяна, который также присутствовал на мероприятии, в настоящее время реализует программы с фондом "Туфенкян". То, что начал фонд "Туфенкян", необходимо продолжать», - сказал А. Арутюнян.
Государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян отметил, что по случаю любого юбилея принято подводить итоги, однако сегодня нет необходимости перечислять все работы, проделанные фондом "Туфенкян" в Арцахе совместно с правительством Республики Арцах.
«Эти работы неоценимы. Нам нужно заглянуть в будущее и наметить программы, которые мы проведем в течение следующих 15 лет. Я уверен, что нам удастся реализовать не меньше программ через 15 лет», - сказал Г. Мартиросян.