Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսի գլխավորած պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Կիպրոսից ժամանած խորհրդարանականների պատվիրակությանը՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսի (Կիպրոս) գլխավորությամբ։ Պատվիրակությանն ուղեկցում էր ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի ղեկավար Կասպար Կարամպետյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում Արցախի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Արցախի միջազգային կապերի ու տարբեր երկրների սուբյեկտների հետ համագործակցության հաստատման փորձը։ Մասիս Մայիլյանը նաև ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ Արցախի միջազգային համագործակցության ընդլայնման, միջազգային գործընթացներում ներգրավվածության ապահովման և արտերկրում Արցախի մասին իրազեկվածության աստիճանի բարձրացման գործում։ Այս համատեքստում կողմերը մտքեր են փոխանակել Արցախի և Կիպրոսի միջև տարբեր մակարդակներում երկկողմ հարաբերությունների հաստատման հնարավորությունների և հեռանկարների շուրջ։
Պատվիրակության անդամները պատրաստակամություն են հայտնել՝ ջանքեր գործադրել Կիպրոսում, ինչպես նաև եվրոպական տարբեր կառույցներում Արցախի մասին իրական պատկերը ներկայացնելու և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ օբյեկտիվ տեղեկատվություն տարածելու ուղղությամբ։

Масис Маилян принял делегацию, возглавляемую депутатом Европарламента Элени Теохарус
27 сентября министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масис Маилян принял парламентскую делегацию из Кипра, возглавляемую депутатом Европарламента Элени Теохарус (Кипр). Делегацию сопровождал глава Европейского бюро комитета Ай Дата АРФД Каспар Карампетян.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября, АРЦАХПРЕСС - Как передает пресс-служба МИД Арцаха, в ходе встречи глава внешнеполитического ведомства представил гостям опыт Арцаха в установлении международных отношений и международного сотрудничества с субъектами различных стран. Масис Маилян подчеркнул также роль парламентской дипломатии в расширении международного сотрудничества, обеспечении вовлеченности Арцаха в международные процессы, а также повышении уровня информированности о нашей стране за рубежом. В этом контексте стороны обменялись мнениями относительно перспектив и возможностей налаживания двусторонних отношений на различных уровнях между Арцахом и Кипром.
Члены делегации выразили готовность приложить все усилия, чтобы представить реальную ситуацию об Арцахе и распространить объективную информацию по азербайджано-карабахскому конфликту в Кипре, и в европейских структурах.