Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսի գլխավորած պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Կիպրոսից ժամանած խորհրդարանականների պատվիրակությանը՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թեոխարուսի (Կիպրոս) գլխավորությամբ։ Պատվիրակությանն ուղեկցում էր ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի ղեկավար Կասպար Կարամպետյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում Արցախի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Արցախի միջազգային կապերի ու տարբեր երկրների սուբյեկտների հետ համագործակցության հաստատման փորձը։ Մասիս Մայիլյանը նաև ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ Արցախի միջազգային համագործակցության ընդլայնման, միջազգային գործընթացներում ներգրավվածության ապահովման և արտերկրում Արցախի մասին իրազեկվածության աստիճանի բարձրացման գործում։ Այս համատեքստում կողմերը մտքեր են փոխանակել Արցախի և Կիպրոսի միջև տարբեր մակարդակներում երկկողմ հարաբերությունների հաստատման հնարավորությունների և հեռանկարների շուրջ։
Պատվիրակության անդամները պատրաստակամություն են հայտնել՝ ջանքեր գործադրել Կիպրոսում, ինչպես նաև եվրոպական տարբեր կառույցներում Արցախի մասին իրական պատկերը ներկայացնելու և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ օբյեկտիվ տեղեկատվություն տարածելու ուղղությամբ։

Masis Mayilian Received the Delegation Headed by MEP Eleni Theocharous
On September 27, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received the delegation from the Cyprus Parliament headed by MEP Eleni Theocharous (Cyprus). President of the European Armenian Federation for Justice and Democracy Kaspar Karampetian accompanied the delegation, press service of Artsakh MFA reports.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 27ARTSAKHPRESS: During the meeting, the Foreign Minister of Artsakh briefed on the experience of Artsakh in establishing international relations and cooperation with administrative units of different countries. Masis Mayilian also stressed the role of parliamentary diplomacy in expanding the international cooperation of Artsakh, ensuring its involvement in international processes, and raising  awareness about Artsakh. In this context, the sides exchanged views on the opportunities and prospects of establishing bilateral relations at different levels between Artsakh and Cyprus.
The delegation members expressed readiness to exert efforts for presenting the real picture of the situation in Artsakh and disseminating true information on the Azerbaijan-Karabakh conflict in Cyprus and in different European structures.