ԱՀ նախագահի հետ հանդիպմանն անդրադարձել ենք Արցախի անվտանգությանը վերաբերող հարցերին. Արա Բաբլոյան
Բավական երկար ժամանակ ընդհատվել էին մեր միջխորհրդարանական հանդիպումները, և այդ առումով անհրաժեշտություն կար հանդիպելու Արցախի խորհրդարանի ղեկավարի և պատգմավորների հետ՝ համատեղ համագործակցությանը վերաբերող ապագա ծրագրերը հստակեցնելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը՝ խոսելով Արցախ կատարած իր այցի և Արցախում ունեցած հանդիպումների վերաբերյալ:
«Հանդիպում եմ ունեցել նախագահ Բակո Սահակյանի հետ: Խոսել ենք այն հարցերի վերաբերյալ, որոնք կապված են Արցախի անվտանգության հետ: Բացի այդ անդրադարձել ենք նաև արդյունավետ խորհրդարանական դիվանագիտության կիրառմամբ և մեր բարեկամ երկրների խորհրդարանականների ներգրավմամբ արցախյան խնդրի կարգավորմանն ուղղված հարցերին»,- ասել է Ա. Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ հանդիպում է ունեցել նաև Արցախում գտնվող Եվրախորհրդարանի և Կիպրոսի խորհրդարանի պատգամավորների հետ, որոնց հետ քննարկվել է միջազգային հարթակներում Արցախի հարցը ներկայացնելուն և դրա վերաբերյալ ճշգրիտ տեղեկատվություն տարածելու անհրաժեշտությանն առնչվող հարցեր:

На встрече с Президентом Республики Арцах мы затронули вопросы безопасности Арцаха. Ара Баблоян
Долгое время мы не проводили межпарламентские встречи с нашими коллегами из Арцаха, и возникла необходимость встретиться с главой парламента и депутатами НС для обсуждения будущих планов совместного сотрудничества.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 сентября, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с журналистами сказал спикер Национального Собрания Армении Ара Баблоян, говоря о своем визите в Арцах и о встречах, проведенных в Арцахе.
«Я встретился с президентом Бако Саакяном. Мы говорили о проблемах, связанных с безопасностью Арцаха. Кроме того, мы также затронули эффективную парламентскую дипломатию и участие парламентариев наших дружественных стран в урегулировании нагорно-карабахского конфликта», - сказал А. Баблоян.
Председатель НС РА также отметил, что он также провел встречу с членами Европейского парламента и Парламента Кипра, где был обсужден вопрос о представлении арцахской проблемы на международных платформах и необходимость распространения достоверной информации об Арцахе.