Ազնավուրի արցախյան այցի հիշարժան դրվագները. ի հիշատակ մեծ շանսոնյեի՝ Ստեփանակերտում տեղի կունենա մոմավառություն
Կատարվել է իմ տարիների երազանքը` այցելությունը Արցախ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս խոսքերն է ասել աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը 2009թ.-ի մայիսի 17-ին՝ «Քեզ համար Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում Արցախ կատարած այցի ժամանակ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմելով Ազնավուրի արցախյան այցի մասին՝ այդ տարիներին ԱՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Լեռնիկ Հակոբյանն ասել է, որ աշխարհահռչակ շանսոնյեն Ստեփանակերտում անձամբ է կտրել իր անունը կրող մշակույթի նորակառույց կենտրոնի բացման կարմիր ժապավենը:
«Ազնավուրի այցը Արցախ մեծ խանդավառություն էր առաջացրել: Մենք մեր հերթին ամեն ինչ անում էինք նրան բարձր մակարդակով ընդունելու համար: Հիշում եմ՝ նա ևս շատ ոգևորված էր: Այցի ընթացքում հայությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար և ծննդյան 85-ամյակի կապակցությամբ նախագահ Բակո Սահակյանը նրան պարգևատրել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով: Ապա այցելություն է եղել Գանձասար, որտեղ մեծ շանսոնյեն մոմ է վառել»,- հիշել է Լ. Հակոբյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ այցի ընթացքում Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում համերգային ծրագրով հանդես են եկել նրա քույրն ու դուստրը՝ Աիդա և Սեդա Ազնավուրյանները: Համերգին ներկա էր նաև Շառլ Ազնավուրը: «Չնայած բոլորն էին սպասում նրա երգին, բայց, ցավոք, առողջությունը դա թույլ չտվեց: Նա սրտագին ողջունեց հանդիսատեսին և ասաց, որ շատ հպարտ է Արցախում առաջին անգամ գտնվելու համար և կաղոթի, որ վերջինը չլինի»,- նշել է Հակոբյանը:
Իսկ ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, համաշխարհային մշակույթի անվանի գործչի մահը անվանելով մեծ կորուստ, հատկապես ընդգծել է նրա՝ հայկական արմատներին մինչև վերջ անմնացորդ նվիրվածությունը:
«Նրա վաստակը երգարվեստի բնագավառում անուրանալի է: Նա մեծանուն հայ է, ով բազում թելերով կապված էր իր հայրենիքին: Հարկ է հիշել 1998 թվականին Սպիտակի երկրաշարժից հետո «Ազնավուրը Հայաստանին» հիմնադրամի գործունեությունը և նրա կողմից իրականացված բոլոր այն ծրագրերը, որոնք ուղղվել են մեր հայրենիքում տարբեր խնդիրների լուծմանը: Ցավակցում եմ նրա ընտանիքի անդամներին, մեր ժողովրդին՝ մեծ հայորդու կորստի կապակցությամբ»,- ասել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ աշխարհահռչակ ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հիշատակին՝ վաղը՝ հոկտեմբերի 2-ին, Ստեփանակերտի՝ նրա անունը կրող մշակույթի տան բակում տեղի կունենա մոմավառություն:

Memorable episodes of Aznavour's visit to Artsakh.Candlelight vigil to honor the world-famous singer to be held in Stepanakert
My dream (visit to Artsakh) came true.
STEPANAKERT, OCTOBER 1ARTSAKHPRESS: This statement was made by world-famous French singer of Armenian origin Charles Aznavour during his visit to Artsakh on May 17, 2009, within the framework of the "For You Armenia" program.
In an interview with ''Artsakhpress'' Lernik Hakobyan, who held the post of Minister of Culture of the Republic of Artsakh during those years, said that the world-famous singer personally cut off the red ribbon at the opening of a new culture center, named after him in Stepanakert.
We were enthused over Aznavour's visit to Artsakh. In our turn, we did our best to receive him at a high level. I remember he was also very excited. President Bako Sahakyan awarded Aznavour with the Order of St. Gregory the Illuminator for his “exceptional services and contributions to the Armenian people.” Afterwards, the world-famous singer visited Gandzasar," said Hakobyan.
Concert was held at the Renaissance Square in Stepanakert. His sister and daughter, Aida and Seda Aznavouryans performed. The concert was also attended by Charles Aznavour. "Though everyone was waiting for his songs, but unfortunately health did not allow him to perform. He warmly welcomed the audience and said he was proud of being in Artsakh for the first time and would pray will pray that it I wasn't his last visit, "Hakobyan said.
Lernik Hovhannisyan, the Minister of Culture, Youth Affairs and Tourism of the Republic of Artsakh, noted that the death of the prominent figure of the world culture as a great loss, especially emphasizing his devotion to his Armenian roots.
''He is a great Armenian. After the Spitak earthquake in 1998, the activities of the Aznavour Foundation and all the projects implemented by him were addressed to the solution of different problems in our homeland. I express deep condolences to Charles Aznavour's relatives and friends. It is the grief of all of us,''noted Hovhannisyan.
On October 2, in memory of the renowned French-Armenian singer Charles Aznavour, candlelight vigil will be held in the yard of the House of Culture of Stepankert named after Charles Aznavour.