Հոկտեմբերի 14-ին Ստեփանակերտում կկազմակերպվի Բերքի տոն
ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարության նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 14-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կկազմակերպվի Բերքի տոն:
Հոկտեմբերի   14-ին    Ստեփանակերտում  կկազմակերպվի  Բերքի  տոն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Աշոտ  Դանիելյանն  ասել  է, որ   անցկացվելիք  Բերքի տոնին  մասնակցելու համար իրենք  ստացել են 1200 հայտ:
Նրա  խոսքով՝   մայրաքաղաքի Վերածննդի հրապարակում և հարակից փողոցներում կտեղադրվի  շուրջ  600 տաղավար, որտեղ մարդիկ կներկայացնեն իրենց գյուղատնտեսական արտադրանքը:
«Այս տարվա Բերքի  տոնին  նախատեսում ենք հանրապետության բոլոր շրջանները ներկայացնող շուրջ 170 համայնքների  մասնակցությունը:  Տոնին   կմասնակցեն   նաև   շուրջ    30 տնտեսավարող սուբյեկտներ  ևս: Մենք միջոցառման մասնակիցներին հորդորելու ենք իրենց արտադրանքը վաճառել հնարավորինս մատչելի գներով՝  հաշվի առնելով այն հանգամանքը,  որ  նրանց  ճանապարհի  ծախսերի համար անվճար   տրամադրվելու է  անհրաժեշտ վառելիք: Բայց  գյուղմթերք արտադրողին  մենք չենք կարող  գին  պարտադրել»,-ավելացրել  է  Ա.  Դանիելյանը:
Խոսելով  տոնին  կազմակերպվող     մշակութային  միջոցառումների  մասին՝  մեր  զրուցակիցն  ասել է, որ  նախատեսված  է   հագեցած  համերգային ծրագիր:    Յուրաքանչյուր շրջան հանդես  է  գալու     իր մշակութային ծրագրով.  լավագույն  շրջանն  ու  համայնքը  կխրախուսվեն  գյուղնախարարության  կողմից:
Ըստ  Ա.  Դանիելյանի՝  այս  տարվա   Բերքի  տոնի  ծրագիրը նախորդներից    տարբերվելու է  նրանով, որ    այն  ավելի հագեցած, ընդգրկուն     և   աննախադեպ է  լինելու:

Harvest Holiday will be held in Stepanakert on October 14
On October 14, at the initiative of the Ministry of Agriculture of Artsakh, Harvest Holiday will be organized in the Renaissance Square of Stepanakert.
STEPANAKERT, OCTOBER 3ARTSAKHPRESS: Chief of staff of the Ministry of Agriculture of Artsakh, Ashot Danielyan, told "Artsakhpress" that they have received 1,200 applications for participating in the festival.
According to him, around 600 pavilions will be placed in the Renaissance Square and surrounding streets of the capital, where people will present their agricultural products.
"We expect the participation of around 170 communities representing all the regions of the republic. About 30 economic entities will also participate in the event. We urge the event participants to sell their products at affordable prices, taking into account the fact that they will be provided with free fuel for their travel expenses. But we can not impose a price on the producer of agricultural products, "added Danielyan.
Talking about the cultural events organized by the festival, our interlocutor said that each region will perform its cultural program. The best region and the community will be encouraged by the Ministry of Agriculture.