Ստեփանակերտում մեկնարկել է «ARTSakh Fest» փառատոնը
Այսօր երեկոյան Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում մեկնարկել է «ARTSakh Fest» ժամանակակից արվեստի փառատոնը: Բացման արարողությանը երաժշտական կատարումներով հանդես են եկել աշխարհահռչակ «Armenian Navy Band» խմբի ղեկավար Արտո Թունջբոյաջյանը և Vishup Ensemble խումբը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ փառատոնին իրենց մասնակցությունն են բերում ավելի քան 40 արվեստագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Բացմանը ներկա ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը ողջունել է նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ Ստեփանակերտի պետական դրամատիկական թատրոնի վերականգնմանը և հանրահռչակմանը նվիրված փառատոնը նպատակ ունի ժամանակակից արվեստի միջոցով ուշադրություն սևեռել դեպի մեր պատմամշակութային արժեքները:
«Թատրոնը ինքնին ժառանգություն է, որը ժամանակակից արվեստը պետք է կարողանա հասցնել այնպիսի մակարդակի, որպեսզի այս շենքում բեմադրվեն թատերական ներկայացումներ և գործի մեծ դահլիճը: Համոզված եմ, որ մենք ունենալու ենք թատրոն, որտեղ երազելու են խաղալ լավագույն դերասանները: Ամենօրյա աշխատանքով պետք է օգնենք, որպեսզի թատրոնը վերակառուցվի, և զարգացումը շարունակական լինի»,- ասել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Ժամանակակից արվեստի ինստիտուտի հիմնադիր Նազարեթ Կարոյանն էլ նշել է, որ, գալով Արցախ, իրենք փորձել են ժամանակակից արվեստը ներկայացնել Ստեփանակերտի մշակութային սրտում:
«Արվեստն այսօր  այն ոլորտներից է, որը ոչ թե բաժանում, այլ միացնում է մարդկանց: Այն դառնում է համընդհանուր հաղորդակցական միջոց, որի շուրջ համախմբվում է համայնքը: Այն ավանդույթները, որոնք ուներ թատրոնը, պետք է վերականգնել: Շենքը կանգնած է ամուր հիմքերի վրա: Եթե թատրոնին կյանք տալու ցանկությունը պահպանվի, այս գործը կպսակվի հաջողությամբ»,- ավելացրել է Ն. Կարոյանը:
Իսկ «Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարան»-ի գործադիր տնօրեն Վասպուրակ Կարապետյանն էլ նշել է, որ, ծրագրի մեկնարկից սկսած, իրենք պատրաստակամություն են հայտնել աջակցելու գործընթացին:
«Շենք-շինությունները պարզապես ճարտարապետական կառույցներ չեն: Դրանք կենդանի օրգանիզմներ են: Հոյակերտ կառույցը վերակենդանացման կարիք ունի: Մեր ապագա վարպետները պետք է կարողանան զգալ, թե ինչքան կարևոր է նման կառույցներին ճիշտ վերաբերմունք ցույց տալը:
Մեր աշկերտները լծվեցին այս գործին՝ ձգտելով անել առավելագույնը: Այս կառույցները պատմություն են, որոնք իրենց մեջ ամփոփում են ազգի մշակույթը, լեզուն: Պատրաստ ենք հետագայում ևս մասնակցելու թատրոնի վերականգնման աշխատանքներին»,- ասել է Վ. Կարապետյանը:
Ի դեպ, փառատոնն ամբողջությամբ նկարահանվելու, մոնտաժվելու և տարածվելու է որպես ֆիլմ՝ նպաստելով ինչպես Ստեփանակերտի թատրոնի պատմական անցյալի վերաիմաստավորմանն ու թատերական կյանքի աշխուժացմանը, այնպես էլ՝ փառատոնի հետագա հանրահռչակմանը։
Նշենք, որ հոկտեմբերի 6-ին և 7-ին՝ սկսած ժամը 11:00-ից, ցանկացողները կարող են Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնի շենքում ներկա գտնվել շարունակվող փառատոնին: Ծրագրի մեջ ներառված են հետազոտական ցուցահանդես, վավերագրական լուսանկարչություն, բացօդյա պերֆորմանսներ, ձայնային արվեստ (sound art), տեսանկար (video art) և ժամանակակից արվեստի այլ տեսակներ:
Հավելենք, որ նախագիծն իրականացվում է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության, կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության, ՀՀ մշակույթի նախարարության, Շուշիի «Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարան»-ի և Թուֆենկյան հիմնադրամի աջակցությամբ:

В Степанакерте стартовал фестиваль «ARTSakh Fest»
В Государственном драматическом театре им. Ваграма Папазяна в Степанакерте стартовал фестиваль современного искусства «ARTSakh Fest». На торжественной церемонии открытия выступили руководитель группы «Armenian Navy Band» Арто Тунчбояджян и группа Vishup Ensemble.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября, АРЦАХПРЕСС – По словам корреспондента «Арцахпресс», в фестивале принимают участие более 40 искусствоведов из разных стран.
Присутствующий на церемонии открытия министр культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха Лерник Ованнисян поприветствовал инициативу проведения данного мероприятия, отметив, что фестиваль, посвященный восстановлению и популяризации Степанакертского государственного драматического театра, направлен на то, чтобы привлечь внимание к нашим историческим и культурным ценностям посредством современного искусства.
«Театр сам по себе является наследием, которое современное искусство должно суметь довести до такого уровня, чтобы в этом здании организовывались театральные представления, и функционировал большой зал. Уверен, у нас будет театр, в котором будут мечтать сыграть лучшие актеры. Проделывая повседневную работу, мы должны помочь в восстановлении и развитии театра», - сказал Л. Ованнисян.
Назарет Кароян, основатель Института современного искусства, отметил, что, с их приездом в Арцах, они пытались представить современное искусство в самом сердце культуры Степанакерта.
«Сегодня искусство – это одна из сфер, которая связывает людей, а не разделяет. Оно становится универсальным инструментом коммуникации, вокруг которого объединяется сообщество. Те традиции, которые были в театре, должны быть восстановлены. Если желание восстановить театр сохранится, то эта задача будет успешно выполнена», - добавил Н. Кароян.
Васпутак Карапетян, исполнительный директор профессионально-технического училища имени Езника Мозяна, сказал, что с момента запуска программы они выразили готовность поддержать этот процесс.
«Здания - это не просто архитектурные структуры. Это живые организмы. Величественное здание нуждается в возрождении. Наши будущие мастера должны уметь чувствовать, насколько важно правильно относиться к таким структурам.
Кстати, фестиваль будет снят, отредактирован и распространен в виде фильма, способствующий возрождению исторического прошлого Степанакертского театра и возрождению театральной жизни, а также дальнейшей популяризации фестиваля.
Следует отметить, что 6 и 7 октября с 11:00 все желающие могут посетить фестиваль в драматическом театре Степанакерта. Проект осуществляется при поддержке Министерства культуры, по делам молодежи и туризма, Министерства образования, науки и спорта Республики Арцах, Министерства культуры РА, училища имени Езника Мозяна и Фонда "Туфенкян".