Բակո Սահակյանը Մոնսերատ Կաբալյեի մահվան կապակցությամբ ցավակցական հեռագիր է հղել նրա ընտանիքին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 8-ին Մոնսերատ Կաբալյեի մահվան կապակցությամբ ցավակցական հեռագիր է հղել նրա ընտանիքին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ: Հեռագրում ասված է.
«Արցախում խոր ցավով տեղեկացանք աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Մոնսերատ Կաբալյեի մահվան մասին։
Նա պատկանում էր այն բացառիկ մարդկանց շարքին, ովքեր իրենց կյանքով, գործունեությամբ, սկզբունքներով ու գաղափարներով նպաստում են աշխարհում բարության ու մարդասիրության տարածմանը, լույս ու ջերմություն են սփռում իրենց շուրջ:
Ակնառու սոպրանոյի այցելությունն Արցախ եւ «Հայաստան եւ Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ>> ալբոմը նշանակալի իրադարձություն դարձավ մեր երկրի կյանքում՝ մեծ ներդրում ունենալով Արցախը աշխարհին ներկայացնելու գործում:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի հարազատներին ու մերձավորներին, նրա արվեստի բազմամիլիոն երկրպագուներին եւ մաղթում տոկունություն ու ոգու կորով։

Бако Саакян направил в связи со смертью Монсерат Кабалье телеграмму соболезнования ее семье
8 октября Президент Бако Саакян направил в связи со смертью Монсерат Кабалье телеграмму соболезнования ее семье.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 сентября, АРЦАХПРЕСС - Как передает главное информационное управление аппарата Президента Республики Арцах, в телеграмме говорится:
“В Арцахе с глубокой скорбью восприняли весть о кончине всемирно известной оперной певицы, большого друга армянского народа Монсерат Кабалье.
Она принадлежит к той плеяде исключительных людей, которые своей жизнью, деятельностью, принципами и идеями содействуют распространению добра и человеколюбия в мире, излучают свет и тепло вокруг себя.
Посещение Арцаха выдающейся сопрано и альбом “Армения и Арцах: островок христианства” стали знаменательным событием в жизни нашей страны, внеся большой вклад в дело представления Арцаха миру.
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично выражаю соболезнования всем родным и близким покойной, многомиллионным поклонникам ее творчества и желаю терпения и силы духа.