Մեյը պատրաստվում է Մեծ Բրիտանիան ժամանակավորապես Մաքսային միությունում թողնել Brexit-ից հետո. Times
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը մտադիր Է նոր զիջումներ անել Բրյուսելին եւ ժամանակավորապես ամբողջ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ի Մաքսային միությունում թողնել Brexit-ից հետո, բայց դրանից հետագայում դուրս գալու գործընթացի գործարկման պայմանով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 10-ին այս մասին հայտնել Է The Times թերթը:
Հրատարակության տվյալներով՝ հաջորդ երեքշաբթի, այսինքն՝ Բրյուսել՝ Եվրամիության գագաթնաժովին մեկնելուց առաջ, Մեյը կգումարի նախարարների կաբինետի նիստ, որտեղ կպարզաբանի իր առաջարկությունների Էությունը, ներառյալ նաեւ ամբողջ երկրի պահպանումը Մաքսային միությունում: Ըստ որում թերթը կարծում Է, որ եվրագագաթնաժողովում, որը հոկտեմբերի 17-ին մեկնարկելու Է Բելգիայի մայրաքաղաքում, Բրիտանիայի վարչապետը հուսով Է ԵՄ-ի իշխանություններին եւ Միության երկրների պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարներին շարադրել Իռլանդիա կղզում սահմանային խնդրի լուծման փոխզիջումային գործարքի բովանդակությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Times: Мэй собирается временно сохранить Великобританию в Таможенном союзе после Brexit
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй намерена пойти на новые уступки Брюсселю и временно сохранить всю Великобританию в Таможенном союзе ЕС после Brexit, но при условии запуска процесса дальнейшего выхода из него. Об этом сообщила в среду газета The Times.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 октября, АРЦАХПРЕСС - По утверждению издания, в следующий вторник, то есть перед отъездом премьера на саммит ЕС в Брюссель, Мэй соберет заседание кабинета министров, на котором пояснит суть новых предложений, включая и сохранение всей страны в Таможенном союзе. При этом газета полагает, что на евросаммите, который начнется 17 октября в бельгийской столице, британский премьер надеется изложить властям ЕС и главам государств и правительств стран сообщества содержание компромиссной сделки по решению пограничной проблемы на острове Ирландия.