Մարտակերտում աճեցված կիվին ներկայացվել է «Բերքի տոն»-ին
Ստեփանակերտում կազմակերպված այս տարվա «Բերքի տոն»-ին Մարտակերտի շրջանից մասնակցել է 16 համայնք, նախորդ տարվա 12-ի փոխարեն:
Մարտակերտում  աճեցված   կիվին   ներկայացվել  է    «Բերքի  տոն»-ին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին   «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել  է   Մարտակերտի    շրջվարչակազմի  ղեկավար  Էդգար  Հարությունյանը՝  նշելով,  որ    իրենք  ներկայացրել  են   շուրջ      33  տաղավար:
Մարտակերտի   շրջանը տոնավաճառին     ներկայացրել  է  գյուղատնտեսական  նշանակության   մթերքներ, տարբեր  տեսակի  մրգեր, այդ  թվում՝  կիվի, մսամթերք, ալկոհոլային   խմիչքներ,  որոնք   վաճառվել  են  շուկայականից ցածր գներով: Առանձին  տաղավարում ներկայացրել   են   Հովհաննես  Թումանյանի  «Գիքոր»   պատմվածքից   դրվագներ:
Ըստ   մեր  զրուցակցի՝   «Բերքի   տոնը»   մի  յուրօրինակ   տոնախմբություն  է ժողովրդի   համար, որին  ականատես  են  լինում  նաև  աշխարհի  տարբեր  երկրներից  Արցախ   այցելած  զբոսաշրջիկներ: Նրանք  մոտիկից  ծանոթանում  են  Արցախի  մշակույթին, բերք  ու  բարիքին, ինչպես  նաև  դարերից      եկած  արցախցու   հյուրասիրությանը:
Խոսելով  շրջանում   այս   տարվա   կատարված  ցանքսի  և  ստացած   բերքի   մասին՝  Է.  Հարությունյանն  ասել   է. «Շրջանում   այս  տարի   իրականացվել  է 2882  հա գարնանացան  , այդ  թվում՝    եգիպտացորեն, հաճար, սիսեռ, արևածաղիկ, հնդկացորեն մշակաբույսեր: Շրջանի   բնակիչները   բերքի  իրացման   խնդիրներ   չունեն: Բերքի  մթերումը  հիմնականում    իրականացվում է   ԱՀ  գյուղի  և  գյուղատնտեսության  աջակցության  հիմնադրամի  միջոցով: Արևածաղկի  բերքն  իրացվում է Մարտունու  շրջանի  Կարմիր   Շուկա համայնքի  ձեթի  գործարանում, որի  1  կգ-ն  արժե  180  դրամ: Եղանակային  անբարենպաստ   պայմաններից  ելնելով՝   շրջանում   բերքատվության  ցուցանիշները  նախորդ  տարվա  համեմատաբար ցածր  են  եղել: Այն  հողօգտագործողները, որոնց   ցանքսերը կարկտահարության  հետևանքով  տուժել են, ԱՀ  Կառավարությունը  փոխհատուցում  է  իրականացրել: Հնդկացորենի  1  հա-ի դիմաց   հողի  մշակներին  տրամադրվել  է   18.000  դրամ,   իսկ հացահատիկային  մշակաբույսերով  զբաղվողներին՝ 30   հազար»,-տեղեկացրել  է  Է.  Հարությունյանը:
Ըստ   մեր  զրուցակցի՝   շրջանում   կա   18  հա  խաղողայգի, որից  այս  տարի հավաքել  են   120  տոննա  բերք:
«Բերքի  տակ  կա  70 հա   նռան  այգի, որի   միջին  բերքատվությունը   հա-ից  կազմել  է   30-35ց: Ունենք    նաև    սալորի, դեղձի, ծիրանի  5,5   հա  այգի: Շրջանի   Նոր  Սեյսուլան  համայնքում մերձարևադարձային  մրգերից    քիչ  քանակությամբ   կիվի  է աճեցվում, որից  ստացված  բերքն  առաջին  անգամ   վաճառքի  է  հանվել  այս  տարվա   «Բերքի   տոն»-ին: Եթե   վաճառքը   լավ  իրականացվի  և   պահանջարկ  լինի,  կփորձենք  ավելի   շատ     կիվի  աճեցնել»,-մասնավորապես   ասել  է   շրջվարչակազմի  ղեկավարը:

Kiwifruit grown in Martakert was presented at trade fair organized in connection with the Agricultural Worker Day
In the "Harvest Holiday" organized in Stepanakert on October 14, 16 communities from Martakert region took part , as compared to last year's 12.
Kiwifruit grown in Martakert was presented  at trade fair organized in connection with the Agricultural Worker Day
STEPANAKERT, OCTOBER 14, ARTSAKHPRESS: Head of Martakert regional administration Edgar Harutyunyan told "Artsakhpress", noting that they have presented about 33 pavilions. The Martakert region presented agricultural products, different types of fruits, including kiwi, meat and alcoholic drinks, which were sold lower than the market price.
E. Harutyunyan noted that the "Harvest Holiday" is a special celebration for the people. ''Tourists from different countries of the world got acquainted with our culture, the harvest and the goods of Artsakh, as well as the hospitality of the people of Artsakh,'' added Harutyunyan.
Talking about this year's sowing, E. Harutyunyan said: "This year we have carried out 2882 hectares of spring sowing , including corn, spelt, pea, sunflower, buckwheat crops. The residents of the region do not have problems with the sale of the products. Due to unfavorable weather conditions, crop yield indices were relatively low as compared to last year results. Artsakh Republic Goverment gave compensation to those land users, whose sowing areas were hailed. He informed that there are 18 hectares of vineyards in the region, from which they have gathered in 120 tons of harvest.
"There are 70 hectares of pomegranate orchard, the average crop yield of which is 30-35cents. We also have 5.5 hectares of plum, peach, and apricot. In the region's New Seysulan community, a small amount of kiwifruit is grown from subtropical fruits. If this subtropical fruit is in demand, we will try to grow more kiwis, "said the head of the regional administration.