Քարվաճառում կկառուցվի «Սիդնեյ» թաղամաս. պետնախարար Մարտիրոսյանն ընդունել է «ԱՐԻ» ընկերության բաժնետերերին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, ընդունել է «Արցախ ռութս ինվեսթմենթ» (ԱՐԻ) ներդրումային ընկերության մի խումբ բաժնետերերի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ողջունելով հյուրերին՝ պետական նախարարը բարձր է գնահատել «ԱՐԻ» ընկերության դերը Արցախի վերաբնակեցման քաղաքականությանն աջակցության հարցում՝ ընդգծելով գյուղատնտեսության և բնակարանաշինության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերը:
Գ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ ծրագրերի ընդլայնման վերաբերյալ առկա պայմանավորվածությունների շրջանակում նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտական փուլում են, և շուտով հոգաբարձուների խորհրդին կներկայացվեն Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո բնակավայրի 20 և Քարվաճառ քաղաքի 50 բնակարանների կառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը:
Առաջարկվող ծրագրերի վերաբերյալ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը սլայդների միջոցով ներկաների ուշադրությանն է ներկայացրել գերատեսչության կողմից կատարված աշխատանքները՝ նշելով, որ առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում դրանք վերջնական տեսքի կբերվեն:
Նրա խոսքով՝ «ԱՐԻ»-ն հանրապետությունում իր գործունեությունը սկսել է գյուղատնտեսության, իսկ 2015 թվականից արդեն՝ բնակարանաշինության ոլորտում:
«Ընտրվել էր Աղավնո համայնքը, և այնտեղ արդեն ավարտվել են առաջին 50 բնակելի տների կառուցման աշխատանքները: Մի քանի ամիս է, ինչ կազմակերպության անդամների հետ քննարկվում է ևս 20 բնակելի տան շինարարության աշխատանքները սկսելու հարցը: Դրանք լինելու են մեկհարկանի և ունենալու են նկուղային մաս, տնամերձ հողամաս, որն ընդգրկելու է մինչև 1200 քառակուսի մետր հողատարածք: Թաղամասերն ապահովված կլինեն գիշերային լուսավորությամբ, մշտական ջրով, կոյուղագծերով: Պետությունը հանձն է առնում իրականացնել բարեկարգման և արտաքին կոմունիկացիաների աշխատանքները պետական բյուջեի միջոցներով: 1 ամսվա ընթացքում կտրամադրենք անհրաժեշտ նյութեր, որից հետո հնարավոր կլինի քննարկումներ իրականացնել և վերջնական որոշում կայացնել»,- մանրամասնել է Կ. Շահրամանյանը:
«ԱՐԻ» ընկերության հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Վահան Գասարջյանը, գոհունակություն հայտնելով Արցախի կառավարության հետ ձևավորված համագործակցությունից, ասել է, որ տարեցտարի ծրագրին մասնակցողների թիվն աճում է: Անդրադառնալով Քարվաճառում իրականացվելիք բնակարանաշինությանը՝ Վ. Գասարջյանը նշել է, որ քանի որ այն կյանքի է կոչվելու ավստրալահայության միջոցներով, առաջարկ կա թաղամասը «Սիդնեյ» անվանելու:
«Մեր հստակ նպատակներից են ժողովրդագրական աճը և վերաբնակեցումը: Այսօրվա դրությամբ «ԱՐԻ»-ի ներդրումներից օգտվել են մոտ 5000 անձինք: Հատկապես շոշափելի են Քաշաթաղի և Շահումյանի շրջաններում արձանագրված ժողովրդագրական աճի տեմպերը: Ուրախալի է նաև այն փաստը, որ արված ներդրումները իրենց շոշափելի արդյունքն են տվել: Դրա վառ ապացույցը Քաշաթաղի շրջանի՝ հավուր պատշաճի ներկայանալն էր երեկվա  «Բերքի տոն»-ին»,- ավելացրել է Վ. Գասարջյանը:
Գաղափարը ողջունվել է պետնախարարի կողմից, և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկա ամիսներին սկսել շինարարական աշխատանքները: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տրամադրվող գումարների տոկոսադրույքների վերանայման, նոր ներդրողների ներգրավման նպատակով պետության կողմից պարատոմսերի թողարկման, ինչպես նաև փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հետ կապված հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը, ՀՅԴ Արցախի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

В Карвачаре будет построен район «Сидней». Госминистр Мартиросян принял акционеров организации «АРИ»
15 октября государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян принял группу акционеров инвестиционной компании «Арцах Рутс Инвестмент» (АРИ).
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент «Арцахпресс», приветствуя гостей, государственный министр высоко оценил роль компании «АРИ» в поддержке политики Арцаха по переселению, подчеркивая программы, осуществляемые в сферах сельского хозяйства и жилищного строительства.
По словам Г. Мартиросяна, в рамках существующих соглашений о расширении программ ведется подготовительная работа, и вскоре Совету попечителей будет представлена проектно-сметная документация на строительство 20 квартир в поселке Агавно Кашатагского района и 50 домов в Карвачаре.
Касательно предлагаемых проектов, министр градостроительства Карен Шахраманян, при помощи слайдов, представил вниманию присутствующих работы, выполненные министерством, отметив, что они будут завершены в течение следующего месяца.
По его словам, компания «АРИ» начала свою деятельность в республике в сфере сельского хозяйства, а уже с 2015 года – в области жилищного строительства.
«Для жилищного строительства была выбрана община Агавно, и строительные работы первых 50 домов уже завершены. В течение нескольких месяцев вопрос о строительстве еще 20 жилых домов обсуждается с членами организации. Они будут одноэтажными и будут иметь подвал, земельный участок, который будет покрывать до 1200 квадратных метров. Окрестности будут оборудованы ночным освещением, постоянной водой, канализационными линиями. На средства из госбюджета государство обязуется осуществлять работы по совершенствованию и внешним связям. Мы предоставим необходимые материалы в течение месяца, после чего можно будет провести обсуждение и принять окончательное решение», - сказал К. Шахраманян.
Член Совета попечителей «АРИ» Ваан Гасарджян выразил удовлетворение сотрудничеством с правительством Арцаха и сказал, что число участников программы увеличивается с каждым годом. Касаясь строительства жилья в Карвачаре, он отметил, что, поскольку проект будет воплощен в жизнь австралийскими армянами, есть предложение назвать район «Сидней».
«Наши четкие цели включают демографический рост и переселение. На сегодняшний день инвестициями «АРИ» воспользовались около 5000 человек. Особенно заметны темпы демографического роста, зафиксированные в Кашатагском и Шаумянском районах. Также рад отметить, что инвестиции дали ощутимые результаты. Ярким доказательством этого стала презентация Кашатагского района на «Празднике урожая»», - добавил В. Гасарджян.
Государственный министр приветствовал данную идею, и было достигнуто соглашение о начале строительных работ в ближайшие месяцы. В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с обзором процентных ставок, выпуском государственных облигаций с целью привлечения новых инвесторов, а также повышением эффективности взаимодействия.
На встрече присутствовали советник Президента Республики Арцах Араик Арутюнян, представитель Центрального комитета АРФ Дашнакцутюн Давид Ишханян и другие официальные лица.