Վերանորոգվում է Հոչանց գյուղի եկեղեցին
«Թուֆենկյան» հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ ընթացքի մեջ են Քաշաթաղի շրջանում գտնվող Հոչանց գյուղի եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի օգնական Մեդինա Հովհաննիսյանը՝ մանրամասնելով, որ շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են մեկ ամիս առաջ և կավարտվեն մոտ երեք ամսից:
«Ներկայումս ընթացքի մեջ են տանիքների վերականգնման և կղմինդրե ծածկերի կառուցման աշխատանքները: Նախատեսվում է կատարել տանիքի վերականգնում, հիմնովին քանդված խորանի և հատակի կառուցում, եկեղեցու պատերի ամրացում և վերանորոգում, ինչպես նաև եկեղեցու տարածքի բարեկարգում»,- ավելացրել է Մ. Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ սա Քաշաթաղի շրջանում հիմնադրամի կողմից վերականգնվող երրորդ եկեղեցին է:
«Նախկինում նման աշխատանքներ կատարվել են Հակ և Միրիկ գյուղերի եկեղեցիներում: Քանի որ «Թուֆենկյան» հիմնադրամի ծրագրերը հիմնականում իրականացվում են Քաշաթաղի շրջանում, հնարավորության դեպքում փորձում ենք վերականգնել այդ շրջանի եկեղեցիները և սրբավայրերը»,- ասել է Մ. Հովհաննիսյանը:

Ведется реставрация церкви села Хочанц
В селе Хочянц Кашатагского района ведутся реставрационные работы церкви при финансировании фонда «Туфенкян».
СТЕПАНАКЕРТ, 17 октября, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил помощник исполнительного директора фонда «Туфенкян» г-жа Медина Ованнисян, добавив, что строительные работы начались месяц назад и продлятся около трех месяцев.
«В настоящий момент ведутся работы по реконструкции крыши и укладке плитки. Планируется восстановить крышу, полностью разрушенный алтарь и пол, укрепить и отремонтировать церковные стены, а также благоустроить территорию церкви», - добавила М. Ованнисян.
По ее словам, это уже третья церковь, восстановленная фондом в Кашатагском районе.
«Ранее подобные работы проводились в церквях деревень Хак и Мирик. Поскольку программы фонда «Туфенкян» в основном реализуются в Кашатагском районе, мы пытаемся восстановить здешние церкви и святые места», - сказала М. Ованнисян.