Վերանորոգվում է Հոչանց գյուղի եկեղեցին
«Թուֆենկյան» հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ ընթացքի մեջ են Քաշաթաղի շրջանում գտնվող Հոչանց գյուղի եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Թուֆենկյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի օգնական Մեդինա Հովհաննիսյանը՝ մանրամասնելով, որ շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են մեկ ամիս առաջ և կավարտվեն մոտ երեք ամսից:
«Ներկայումս ընթացքի մեջ են տանիքների վերականգնման և կղմինդրե ծածկերի կառուցման աշխատանքները: Նախատեսվում է կատարել տանիքի վերականգնում, հիմնովին քանդված խորանի և հատակի կառուցում, եկեղեցու պատերի ամրացում և վերանորոգում, ինչպես նաև եկեղեցու տարածքի բարեկարգում»,- ավելացրել է Մ. Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ սա Քաշաթաղի շրջանում հիմնադրամի կողմից վերականգնվող երրորդ եկեղեցին է:
«Նախկինում նման աշխատանքներ կատարվել են Հակ և Միրիկ գյուղերի եկեղեցիներում: Քանի որ «Թուֆենկյան» հիմնադրամի ծրագրերը հիմնականում իրականացվում են Քաշաթաղի շրջանում, հնարավորության դեպքում փորձում ենք վերականգնել այդ շրջանի եկեղեցիները և սրբավայրերը»,- ասել է Մ. Հովհաննիսյանը:

Church of Hochants village is being renovated
The restoration works of the church in the village of Hochants in Kashatagh region are being financed by the Tufenkian Foundation.
STEPANAKERT, OCTOBER 17, ARTSAKHPRESS: Assistant Executive Director of the ''Tufenkian'' Foundation, Medina Hovhannisyan said in an interview with"Artsakhpress", adding that the construction works started a month ago and will last for about three months."
The restoration of roofs and the construction of tiled covering are underway. It is planned to restore the roof, to build a completely demolished altar and floor, to repair the church walls, and to improve the church territory,'' added. Hovhannisyan.
She informed that this is the third church being restored in the Kashatagh region by the foundation.
"Previously, similar works were carried out in churches of Hak and Mirik villages. Since Tufenkian Foundation's programs are mainly being implemented in the Kashatagh region, we try to restore the churches and sanctuaries of this region, "he said. Hovhannisyan.