Արցախցի մարզիկը ձյուդոյի միջազգային խաղարկությունից վերադարձել է հաղթանակով
Հոկտեմբերի 12-14-ն Արցախի ձյուդոյի ֆեդերացիայի սաները մասնակցել են Երևանում կայացած ձյուդոյի «Զեյթունի գավաթ»-ի 22-րդ միջազգային խաղարկությանը:
Արցախցի մարզիկը   ձյուդոյի միջազգային խաղարկությունից   վերադարձել  է   հաղթանակով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ զրույցում  ասել է  Արցախի ձյուդոյի ֆեդերացիայի գլխավոր մարզիչ Իվան Ազիզբեկյանը:
Նրա  խոսքով՝   խաղարկությանը  մասնակցել  են   Ռուսաստանի, Վրաստանի, Իրանի, Հայաստանի  և  Արցախի  թիմերը: Արցախի   թիմը   բաղկացած  էր  10  հոգուց:
««Զեյթունի  գավաթ»-ը միջազգային հեղինակավոր ու դժվար առաջնություն է, որին արցախցի ձյուդոիստները, որպես կանոն, միշտ մասնակցում են: Չնայած մենք միայն մեկ չեմպիոն ունեցանք, բայց մեր սաները լավ ելույթներ են ունեցել: Մեր մարզիկներից  Աշոտ Պարսիյանցը  եզրափակչում մրցում էր չեչեն մարզիկի հետ: Նա փայլուն հաղթանակ  է  տարել  ոչ միայն մինչ այդ ունեցած 4 մարտերում, այլև եզրափակչում: Նա արժանացել  է մեդալի, գավաթի և դիպլոմի»,-մասնավորապես  ասել է Ի. Ազիզբեկյանը  և ավելացրել, որ  ֆեդերացիան այժմ պատրաստվում է Վանաձորում կայանալիք մեկ այլ միջազգային առաջնության, որտեղ պետք է ոչ միայն պահել ունեցած ձեռքբերումը, այլև նոր հաղթանակներ նվաճել:
Մրցաշարում  առաջին   մրցանակային  տեղ գրաված   Աշոտ Պարսիյանցը  մեզ  հետ   զրույցում   ասել է,  որ  իր  հաղթանակը հեշտ չի եղել. հատկապես դժվար էր եզրափակիչ  փուլը:

Арцахский спортсмен вернулся с международного турнира по дзюдо с победой
12-14 октября учащиеся Федерации дзюдо Арцаха приняли участие в 22-м международном турнире по дзюдо «Кубок Зейтуна» в Ереване.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 октября, АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщил главный тренер Федерации дзюдо Арцаха Иван Азизбекян.
По его словам, в турнире приняли участие команды из России, Грузии, Ирана, Армении и Арцаха. Команда Арцаха состояла из 10 человек.
«Кубок Зейтуна» - престижный и сложный международный чемпионат, в котором всегда участвуют дзюдоисты из Арцаха. Хотя у нас был лишь один чемпион, наши остальные ученики также показали себя с хорошей стороны. Один из наших спортсменов Ашот Парсиянц в финале боролся с чеченским спортсменом. Он одержал блестящую победу не только в 4 боях, но и в финале. Он выиграл медаль, кубок и диплом», - сказал И. Азизбекян, добавив, что федерация сейчас готовится к еще одному международному турниру, который пройдет в Ванадзоре, где следует не только сохранить уже имеющиеся победы, но и преумножить их.
Ашот Парсиянц, занявший первое место в турнире, сказал нам, что его победа была непростой. Особенно сложно было бороться в финале.