Կաղարծի համայնքի առաջնահերթ խնդիրներից է, որպեսզի երիտասարդությունը չլքի գյուղը. համայնքի ղեկավար
Մարտունու շրջանի Կաղարծի համայնքի առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրներից մեկն այն է, որ պետության կողմից ծրագիր իրականացվի, որպեսզի երիտասարդությունը չլքի գյուղը:
Կաղարծի  համայնքի  առաջնահերթ խնդիրներից  է, որպեսզի  երիտասարդությունը  չլքի   գյուղը. համայնքի  ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հետ  զրույցում    ասել է համայնքի  ղեկավար  Գարուշ  Սարգսյանը՝  նշելով, որ գյուղում  դատարկ, բայց   ոչ   բարվոք վիճակում   բնակարաններ կան և, եթե պետությունն որևէ  ձևով  օժանդակի այդ տները վերանորոգելու, ապա  երիտասարդների  մի  մասն  էլ,  բնակարան  ունենալու  դեպքում,  կմնան գյուղում:
Ըստ   համայնքի   ղեկավարի՝   Կաղարծի համայնքն ունի 170 բնակիչ: Նրանք  հիմնականում  զբաղվում են բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակմամբ, անասնապահությամբ, այգեգործությամբ:
«Համայնքում  պահվում է 80 խոշոր և 150 մանր եղջերավոր անասուն, 40 գլուխ խոզ, 1500 թև թռչուն: Գյուղն ունի 103 հա սեփականաշնորհված վարելահող, որից միայն 30 հա-ն է  միայն ցանքսի  համար օգտագործվում: Այս տարի իրականացրած ցանքսից ստացել ենք 22-23ց ցորեն և գարի»,-նշել  է Գ. Սարգսյանը:
Մեր զրուցակիցն ասել է, որ  համայնքն ունի 1909 թվականից  կառուցված  դպրոց, որը Հայ կրթական հիմնարկության նվիրատուներ Հակոբ և Մինա Շիրվանյանների օճանդակությամբ վերանորոգվել է 2005 թվականին:Դպրոցում  սովորում է 32 աշակերտ. նախադպրոցական  երեխաների  թիվը 2-ն  է:
«Ունենք  երկհարկանի   գյուղապետարանի  շենք, այնտեղ  է  տեղակայված   նաև բուժկետը: 2002 թվականին  պետական միջոցներով  գյուղում կառուցվել է նաև  300 հոգու համար նախատեսած երկհարկանի հանդիսությունների սրահ, որի  մի  մասը  հատկացված է   ակումբին: Գյուղում կա  դեռևս  չգործող նաև 13-րդ դարի Սուրբ Թարգմանչաց եկեղեցի, որը  2005 թվականին վերանորոգվել է ֆրանսահայ բարերարների հովանավորությամբ»,-մանրամասնել է   Գ. Սարգսյանը՝  հավելելով, որ  գյուղն  ունի  շուրջօրյա ջրամատակարարում, համացանցը  հասանելի է համայնքին:
Անդրադառնալով  համայնքի    այլ  խնդիրներին՝  գյուղապետն  ասել է, որ Կաղարծին  դեռևս գազաֆիկացված չէ: Միջգյուղական ճանապարհներն այնքան էլ բարվոք  վիճակում  չեն: Բացակայում  է Ստեփանակերտի    և  շրջանների   հետ տրանսպոտային  կապը: Պետական  ծրագրով այս  տարի գյուղում  նախատեսվում  է իրականացնել սալահատման աշխատանքներ: Այդ  աշխատանքներն  արդեն  սկսվել են. այժմ  ունենք    100 գծամետր կատարված  աշխատանք:

Одной из основных проблем общины Кагарци является миграция молодого поколения из деревни. Глава общины
Одной из проблем, с которыми сталкивается община Кагарци Мартунинского района, является то, чтобы государство внедрило программу по предотвращению миграции молодежи из деревни.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 октября, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказал глава общины Гаруш Саркисян, добавив, что у сельских жителей есть пустые, но не отремонтированные квартиры, и если государство каким-либо образом поддержит ремонт этих квартир, то при наличии жилья часть молодежи останется в деревне.
По словам главы общины, в деревне Кагарци проживает 170 человек. Жители в основном занимаются выращиванием овощей, животноводством и садоводством.
«В общине 80 крупных и 150 мелких ферм, 40 голов свиней и 1500 птиц. В селе имеется 103 гектара приватизированных пахотных земель, из которых только 30 гектаров используются для посева. В этом году мы получили 22-23 тонны пшеницы и ячменя», - сказал Г. Саркисян.