Կաղարծի համայնքի առաջնահերթ խնդիրներից է, որպեսզի երիտասարդությունը չլքի գյուղը. համայնքի ղեկավար
Մարտունու շրջանի Կաղարծի համայնքի առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրներից մեկն այն է, որ պետության կողմից ծրագիր իրականացվի, որպեսզի երիտասարդությունը չլքի գյուղը:
Կաղարծի  համայնքի  առաջնահերթ խնդիրներից  է, որպեսզի  երիտասարդությունը  չլքի   գյուղը. համայնքի  ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի   հետ  զրույցում    ասել է համայնքի  ղեկավար  Գարուշ  Սարգսյանը՝  նշելով, որ գյուղում  դատարկ, բայց   ոչ   բարվոք վիճակում   բնակարաններ կան և, եթե պետությունն որևէ  ձևով  օժանդակի այդ տները վերանորոգելու, ապա  երիտասարդների  մի  մասն  էլ,  բնակարան  ունենալու  դեպքում,  կմնան գյուղում:
Ըստ   համայնքի   ղեկավարի՝   Կաղարծի համայնքն ունի 170 բնակիչ: Նրանք  հիմնականում  զբաղվում են բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակմամբ, անասնապահությամբ, այգեգործությամբ:
«Համայնքում  պահվում է 80 խոշոր և 150 մանր եղջերավոր անասուն, 40 գլուխ խոզ, 1500 թև թռչուն: Գյուղն ունի 103 հա սեփականաշնորհված վարելահող, որից միայն 30 հա-ն է  միայն ցանքսի  համար օգտագործվում: Այս տարի իրականացրած ցանքսից ստացել ենք 22-23ց ցորեն և գարի»,-նշել  է Գ. Սարգսյանը:
Մեր զրուցակիցն ասել է, որ  համայնքն ունի 1909 թվականից  կառուցված  դպրոց, որը Հայ կրթական հիմնարկության նվիրատուներ Հակոբ և Մինա Շիրվանյանների օճանդակությամբ վերանորոգվել է 2005 թվականին:Դպրոցում  սովորում է 32 աշակերտ. նախադպրոցական  երեխաների  թիվը 2-ն  է:
«Ունենք  երկհարկանի   գյուղապետարանի  շենք, այնտեղ  է  տեղակայված   նաև բուժկետը: 2002 թվականին  պետական միջոցներով  գյուղում կառուցվել է նաև  300 հոգու համար նախատեսած երկհարկանի հանդիսությունների սրահ, որի  մի  մասը  հատկացված է   ակումբին: Գյուղում կա  դեռևս  չգործող նաև 13-րդ դարի Սուրբ Թարգմանչաց եկեղեցի, որը  2005 թվականին վերանորոգվել է ֆրանսահայ բարերարների հովանավորությամբ»,-մանրամասնել է   Գ. Սարգսյանը՝  հավելելով, որ  գյուղն  ունի  շուրջօրյա ջրամատակարարում, համացանցը  հասանելի է համայնքին:
Անդրադառնալով  համայնքի    այլ  խնդիրներին՝  գյուղապետն  ասել է, որ Կաղարծին  դեռևս գազաֆիկացված չէ: Միջգյուղական ճանապարհներն այնքան էլ բարվոք  վիճակում  չեն: Բացակայում  է Ստեփանակերտի    և  շրջանների   հետ տրանսպոտային  կապը: Պետական  ծրագրով այս  տարի գյուղում  նախատեսվում  է իրականացնել սալահատման աշխատանքներ: Այդ  աշխատանքներն  արդեն  սկսվել են. այժմ  ունենք    100 գծամետր կատարված  աշխատանք:

One of main problems of Kagharts community is the prevention of migration of youth from the village.Head of the Community
One of problems which the Kagharts community of Martuni region faces is the prevention of migration of youth from the village.
STEPANAKERT, OCTOBER 17, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress" the head of community Garush Sargsyan said and added that there are empty, but not repaired apartments in the village and if the state somehow supports repairing of these apartments, some of the young people will stay in the village.
He informed that the community has 170 residents. They are mainly engaged in growing vegetables, cattle-breeding and gardening.
"There are 80 neat and 150 small cattle, 40 heads of pigs and 1500 birds in the community. The village has 103 hectares of privatized arable land, of which only 30 hectares are used for sowing only. This year, we have received 22-23 tons of wheat and barley, "he said.
Garush Sargsyan said that the school of the community 32 pupils. The school was founded in 1909 and in 2005 was renovated by the Armenian Educational Foundation donators Hagop and Mira Shirvanian. The community has 2 pre-school children.
''We have a two-storey village building; there is also aid station. In 2002, a two-storey hall for 300 people was built in the village with state funds, part of which was allocated to the club. The village has 24-hour water supply and the internet is accessible to the community,’' he said.
Touching upon other community issues, the mayor said that Kagharts is still not gasified. Inter-village roads are not in good condition. According to the state program this year in the village it is planned to carry out paving works.