Չինաստանում արհեստական «լուսինը» կփոխարինի փողոցային լուսավորությանը
Արհեստական «լուսինը» 8 անգամ կգերազանցի Երկրի արբանյակին, եւ մասնավորապես կփոխարինի փողոցային լուսավորությանը չինական Չենդու քաղաքում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Fortune-ը տեղեկացնում է, որ չինացի ինժեներները այս տեխնոլոգիայի վրա մի քանի տարի աշխատել են եւ պատրաստ են 2020թ․ այն երկինք արձակել, հայտնում է News.am-ը։
Գաղափարն իրականացնում է Աերոտիեզերական գիտությունների հետազոտական ինստիտուտը։ Դեռեւս պարզ չե, թե ով է ֆինանսավորելու ծրագիրը՝ տեղական իշխանություննե՞րը, թե՞ ՉԺՀ-ի կառավարությունը։
Ինժեներների մտահղացմամբ՝ արհեստական «լուսինը» կլրացնի գիշերային բնական լուսատվորությունը։ Արբանյակը կկառավարվի հեռվից։ Կարգավորումներն այնպես կտրվեն, որ այն միայն Չենդուն լուսավորի։
Պաշտոնյաները վստահ են, որ այս տեխնոլոգիան թույլ կտա տնտեսել էլեկտրաէներգիան եւ կգրավի զբոսաշրջիկներին։
Գիշերային լուսավորությունն աղոտ կլինի, դրա համար բնակիչներին կթվա, թե մառախուղ է, բայց դա չի խանգարի փողոցում հանգիստ տեղաշարժվելուն։ Չինացի փորձագետները վստահեցնում են, որ նման լուսավորությունը չի անդրադառնա գիշերային կյանք վարող կենդանիների եւ թռչունների վրա։

Искусственная «луна» заменит уличное освещение в Китае
Искусственная «луна» в восемь раз превзойдет по яркости спутник Земли и частично заменит уличное освещение в городе Чэнду — столице провинции Сычуань. Как сообщает HighTech+ со ссылкой на Fortune, китайские инженеры работают над технологией уже несколько лет и готовы запустить спутник к 2020 году.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 октября, АРЦАХПРЕСС - Идею прорабатывает Исследовательский институт аэрокосмических наук и микроэлектронных систем в Чэнду. Пока неясно, кто будет финансировать проект — местные власти или правительство КНР, но подрядчиком выбрали Китайскую аэрокосмическую научно-техническую корпорацию (CASC).
Согласно замыслу инженеров, искусственная «луна» будет дополнять естественное ночное освещение, покрывая при этом радиус 10-80 км. Управлять спутником можно будет удаленно. Подсветку будут регулировать так, чтобы она освещала только Чэнду.
Технология позволит сэкономить на электроэнергии, а заодно привлечет туристов, уверяют чиновники.
Ночное освещение будет тусклым, поэтому жителям будем казаться, что на улице сумеречно. Но это не помешает свободно перемещаться по улицам и различать предметы. Китайские эксперты уверяют, что такой свет никак не отразится на ведущих ночной образ жизни животных и птицах.