Հոկտեմբերի 20-ը Խոհարարի միջազգային օրն է
Հոկտեմբերի 20-ին աշխարհի բոլոր խոհարարները նշում են իրենց մասնագիտական տոնը՝ Խոհարարի միջազգային օրը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս տոնը սահմանվել է 2004թ. Խոհարարական ընկերությունների համաշխարհային միության նախաձեռնությամբ։ Աշխարհի ավելի քան 70 երկրներում Խոհարարի միջազգային տոնը նշելը (International Chefs Day) զանգվածային բնույթ է ստացել։
Խոհարարի մասնագիտությունը աշխարհում ամենապահանջվածներից մեկն է։ Իհարկե պատմությունը լռում է այն մասին, թե ով է առաջինը մտածել որսի միսը կամ հավաքած բանջարեղենը եփած ուտելու մասին, սակայն դրա փոխարեն գեղեցիկ լեգենդ կա կնոջ մասին, ում անունով կոչվել է այդ մասնագիտությունը։
Հին հույները պաշտում էին բժշկության աստված Ասկլիպիոսին (հռոմեական դիցարանում՝ Էսկուլապ)։ Նրա դուստր Հիգեան համարվում էր առողջության պահապանը (այստեղից հիգիենա բառը)։ Իսկ նրանց հավատարիմ օգնականը խոհարար Կուլինան էր, որը համարվում էր խոհարարական արվեստի աստվածուհին։ Այստեղից էլ առաջացել է «կուլինարիա»՝ խոհարարություն անվանումը։

Международный день повара
Ежегодно 20 октября свой профессиональный праздник — День повара — отмечают повара и кулинары всего мира.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 октября, АРЦАХПРЕСС - Международная дата была учреждена в 2004 году по инициативе Всемирной ассоциации кулинарных сообществ. Эта организация, кстати, насчитывает 8 миллионов членов — представителей поварской профессии из разных стран. Потому не приходится удивляться, что профессионалы мировой кухни обрели свой праздник.
Празднование Международного дня поваров в более чем 70 странах приобрело масштабный характер. Кроме непосредственно кулинаров в организации праздничных мероприятий принимают участие представители органов власти, работники туристических компаний и, конечно, владельцы предприятий общественного питания — от маленьких кафе до известных ресторанов. Они устраивают конкурсы мастерства среди поваров, проводят дегустации и экспериментируют с приготовлением оригинальных блюд.