Շեխեր համայնքի և Ֆրանսիայի Առնուվիլ քաղաքի միջև ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր
Այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Շեխեր համայնքի և Ֆրանսիայի Առնուվիլ քաղաքի միջև ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Ֆրանսիայից ժամանած պատվիրակությանը ներկաները դիմավորել են աղուհացով:
Այնուհետև նրանք ծաղիկներ են խոնարհել արցախյան գոյապայքարում զոհված շեխերցի ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
Իր խոսքում Առնուվիլ քաղաքի քաղաքապետ Պասկալ Դոլլին ասել է, որ այս բարեկամությունը մեկ օրում չի ծագել և պետք է ավելի ընդլայնվի:
«Պատիվ ունենք ստորագրելու բարեկամության հռչակագիր Շեխեր համայնքի հետ: 1915 թվականի ողբերգական դեպքերից հետո մեծ թվով հայեր եկել և հաստատվել են Առնուվիլ քաղաքում, ու մեզ բախտ է վիճակվել ունենալ մեծ հայկական համայնք: Ինչպես Շառլ Ազնավուրը, այնպես էլ այդ հայերը 100 տոկոսով և՛ հայ են, և՛ ֆրանսիացի»,- նշել է Պասկալ Դոլլին:
Իր հերթին Շեխեր համայնքի ղեկավար Մխիթար Մանգասարյանը նշել է, որ ուրախ են հյուրընկալել Առնուվիլ քաղաքի պատվիրակությանը:
«Վստահ եմ, որ հռչակագրի ստորագրումը հնարավորություն կտա ամրապնդելու եղած բարեկամական կապերը, ավելի մոտիկից ճանաչել և սիրել միմյանց:  Մարդկային շփումներից զատ՝ մենք կունենանք ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ ոլորտներ, որտեղ կարող ենք համագործակցել, կատարել փորձի փոխանակում, իրականացնել զարգացման համատեղ ծրագրեր»,- ավելացրել է Մ. Մանգասարյանը:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի փոխնախագահ, «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի փոխնախագահ Ֆրանսուա Պուպոնին էլ նշել է, որ, ամեն անգամ գալով Արցախ, ինքը հիանում է՝ տեսնելով այստեղ ապրող ժողովրդի կամքը և ոգին:
«Արցախում ապրում է մի ժողովուրդ, որը պարզապես ունի մարդկային ամենաբարձր արժեքների սկզբունքը, այն է ապրել իր նախնիների երկրի վրա, խոսել մի լեզվով, հարգել իր մշակույթը, ապրել հավատքով: Այսօր այդ ժողովուրդը կանգնել է ոտքի և ցույց է տալիս, որ կարող է պաշտպանել իր հողը: Ինձ համար մեծ հպարտություն է գալ և ծանոթանալ այդպիսի մարդկանց հետ»,- ավելացրել է Ֆ. Պոպունին:
Իսկ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի նախկին փոխնախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը նշել է, որ Առնուվիլի և Շեխերի միջև համագործակցության հռչակագիրն Արցախում 13-րդն է:
«Նման հռչակագրի ստորագրումը կարևոր է ոչ միայն Արցախի համայնքների, այլև Ֆրանսիայի քաղաքների համար: Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարը, որպեսզի Արցախի անկախությունը մի օր ճանաչվի: Իմ առաջին այցից մինչ այսօր Արցախում զգալի փոփոխություններ են տեղի ունեցել, որոնք առաջիկայում պետք է շարունակվեն»,- ասել է Ֆ. Ռոշբլուանը:
Հանդիսավոր միջոցառմանը Շեխերի Նիկողոս և Հերմինե Նիկողոսյանների անվան միջնակարգ դպրոցի սաները հանդես են եկել երաժշտական կատարումներով և ասմունքով:
Հռչակագրի ստորագրմանը ներկա էին ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մաիլյանը, ԱԺ պատգամավորներ, Ֆրանսիայից ժամանած հյուրեր և այլք:

Подписана Декларация о дружбе между общиной Арцаха Шехер и французским городом Арнувиль
22 октября была подписана Декларация о дружбе между общиной Шехер Мартунинского района Республики Арцах и городом Арнувиль, Франция.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 октября, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», делегацию из Франции встретили с хлебом солью.
Затем они возложили цветы к мемориалу памяти убитых солдат в Арцахской освободительной борьбе.
В своем слове мэр Арнувиля Паскаль Долл сказал, что эта дружба возникла не за один день и должна укрепляться и развиваться.
«Для нас честь подписать декларацию о дружбе с общиной Шехер. После трагических событий 1915 года в Арнувиль прибыло большое количество армян, и нам повезло, что у нас большая армянская община. Как и Шарль Азнавур, эти армяне на 100% являются армянами и французами», - сказал Паскаль Долл.
В свою очередь глава общины Шехер Мхитар Мангасарян отметил, что они рады принять делегацию Арнувиля.
«Уверен, что подписание декларации даст возможность укрепить дружеские отношения, узнать и полюбить друг друга. Помимо человеческих контактов, у нас будет много областей, представляющих общий интерес, где мы можем работать вместе, делиться опытом и осуществлять совместные программы развития», - добавил М. Мангасарян.
Вице-президент Национальной ассамблеи Франции, бывший руководитель группы дружбы "Франция-Арцах" Франсуа Пупони отметил, что каждый раз, когда он приезжает в Арцах, он восхищается тем, что видит волю и дух людей, живущих здесь.
«В Арцахе живет народ, который просто имеет принцип высших ценностей человечества - он жил на земле своих предков, говорил на одном языке, уважал свою культуру, жил в вере. Сегодня этот народ встал на ноги и доказывает, что он может защитить свою землю. Для меня большая честь приезжать сюда и знакомиться с такими людьми», - добавил Ф. Пупони.
Бывший депутат НС Франции и бывший руководитель группы дружбы «Франция-Арцах» Франсуа Рошблуан отметил, что Декларация о сотрудничестве между Арнувилем и Шехером является уже 13-ой декларацией о дружбе между Арцахом и Францией.
«Подписание такой декларации важно не только для общин Арцаха, но и для городов Франции. Мы продолжим нашу борьбу за признание независимости Арцаха. С моего первого визита на сегодня в Арцахе произошли значительные изменения, которые должны быть продолжены в ближайшем будущем», - сказал Ф. Рошблуан.
В подписании декларации приняли участие министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян, депутаты, гости из Франции и другие.