Խաշոգջիի մարմինը գտել են Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսի նստավայրում. Դողու Փերինչեք
Սպանված լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի մարմինը հայտնաբերվել է Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսի նստավայրի տարածքում, ասել է թուրքական Vatan («Հայրենիք») կուսակցության ղեկավար Դողու Փերինչեքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ստամբուլի անվտանգության ծառայությունում վստահելի աղբյուրն ինձ հայտնել է, որ Խաշոգջիի մարմինը հայտնաբերվել է ջրհորի մեջ, որը գտնվում է սաուդցի գլխավոր հյուպատոսի նստավայրի այգում»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը, հայտնում է News.am-ը:
Հիշեցնենք, որ Washington post-ի մեկնաբան Ջամալ Խաշոգջին, որը 2017 թվականից ԱՄՆ-ում է բնակվում, անհետացել էր հոկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսարան այցելելուց հետո: Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ լրագրողը մահացել է հյուպատոսարանի շենքում ծեծկռտուքի հետեւանքով:
Այս գործով ձերբակալվել է 18 մարդ, որոնց հարցաքննում են, սաուդյան իշխանությունները ձգտում են պարզել ճշմարտությունը եւ բոլոր մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկել:

Turkish official: Khashoggi's body found at bottom of well at Saudi consulate
Saudi journalist Jamal Khashoggi's body parts were found at a bottom of well of the Saudi Arabian Consul General in Istanbul, said Dogu Perincek, leader of Turkey's Rodina party.
STEPANAKERT, OCTOBER 23, ARTSAKHPRESS: Turkish authorities have not offered a comment on the claims, the Mirror reported
Journalist Jamal Khashoggi, who is a US resident and Washington Post columnist, has not been seen since entering Saudi Arabia's consulate in Istanbul on October 2.
According to the authorities of Saudi Arabia, Khashoggi disappeared after he left the building of the consulate, the mission cooperates with the Turkish authorities to clarify the circumstances of his disappearance. Turkish President Tayyip Erdogan said that Saudi Arabia must prove its non-involvement in the disappearance of the journalist.
Turkey received permission from Saudi Arabia to inspect its consulate general in Istanbul.
Earlier, Turkish media reported that during the first inspection, experts took soil samples in the courtyard of the building, and used ultraviolet radiation to search for traces of blood inside the building. The inspection of the embassy lasted more than 9 hours. According to media reports, police allegedly found evidence in the building indicating the killing of Khashoggi.