Շեխերում մանկապարտեզ կառուցելու անհրաժեշտություն է առաջացել. համայնքի ղեկավար
Մարտունու շրջանի Շեխեր համայնքն ունի շուրջ 400 բնակիչ: Վերջին տարիներին բարեգործական միջոցներով գյուղում կյանքի են կոչվել մի շարք ծրագրեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Շեխեր համայնքի ղեկավար Մխիթար Մանգասարյանը՝ մանրամասնելով, որ մասնավորապես 2001 թվականին ֆրանսահայ բարերար Կարպիս Նիկողոսյանի ջանքերով կառուցվել է դպրոց, որտեղ ներկայումս սովորում է 73 աշակերտ:
«Կարպիս Նիկողոսյանի ջանքերով, ինչպես նաև այլ բարերարների գործուն մասնակցությամբ 2009 թվականին գյուղում կառուցվել է սպորտդահլիճ, որը կրում է Արցախի հերոս Մոնթե Մելքոնյանի անունը: Հարկ է նշել, որ գյուղում բացակայում է  մանկապարտեզը: Այն նախկինում ևս չի եղել, սակայն Շեխերում ունենք նախադպրոցական տարիքի 42 երեխա»,- ավելացրել է Մ. Մանգասարյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղի համայնքային կենտրոնի շենքային պայմանները ևս բարենպաստ չեն: Նոր համայնքային կենտրոն կառուցելու անհրաժեշտություն կա:
Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ Մ. Մանգասարյանն ընդգծել է, որ շեխերցիները հիմնականում զբաղվում են հողագործությամբ և անասնապահությամբ:
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ չնայած համայնքն ապահովված է խմելու մշտական ջրով, սակայն ոռոգման ցանցն առայժմ բացակայում է, ինչն էլ ստեղծում է անբարենպաստ պայմաններ բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակման համար:

There is a need to build a kindergarten in Shekher. Head of the Community
The Shekher community of Martouni region has about 400 residents. In recent years, a number of charitable projects have been implemented in the village.
STEPANAKERT, OCTOBER 23, ARTSAKHPRESS: Head of the Shekher community Mkhitar Mangasaryan told "Artsakhpress" that the school was built in 2001 with the help of French-Armenian philanthropist Garbis Nikoghosyan, where 73 pupils study.
"With the help of Garbis Nikoghosyan, as well as with the active participation of other benefactors, a gym was built in the village in 2009, which is named after Monte Melkonian, the hero of Artsakh. It is worth noting that there is no kindergarten in the village. But we have 42 preschool-age children in Shekher, "he added.
Mkhitar Mangasaryan noted that the building conditions of the village community center aren't favorable. There is a need to build a new community center in the village.
The head of the community noted that that the residents are mainly engaged in agriculture and cattle-breeding.
Our interlocutor noted that although the community is provided with drinking water, the irrigation network is not available yet in the village, which creates unfavorable conditions for the cultivation of melons and gourds.