Էլեկտրամոբիլների ներկրումը խթանելու նպատակով պետք է քայլեր ձեռնարկենք. Արայիկ Հարությունյան
Հաշվի առնելով էլեկտրական շարժիչներով աշխատող տրանսպորտի ոլորտում աշխարհում տեղի ունեցող սրընթաց զարգացումները և մեր հանրապետությունում առկա էներգետիկ հնարավորությունները՝ ժամանակն է, որ այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկենք նաև մենք՝ ստեղծելով անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ և մեխանիզմներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՀ նախագահի խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը՝ նշելով Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի օրինակը, ով վերջերս էլեկտրամոբիլների ներկրումը խթանելու նպատակով հայտարարել է կոնկրետ քայլերի մասին՝ խոստանալով այն ազատել հարկերից և մաքսազերծումից:
«Եվրոպական շատ երկրներում ևս պատրաստվում են առաջիկա տասնամյակում հրաժարվել ավանդական շարժիչներով աշխատող տրանսպորտային միջոցներից, որոնց համեմատ էլեկտրամոբիլների շահագործումը էկոլոգիապես ավելի մաքուր է և քիչ ծախսատար: Արցախում նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար պատրաստվում եմ նախևառաջ հանդես գալ սեփական օրինակով և ներկրել Արցախի առաջին էլեկտրամոբիլը, ինչպես նաև, որպես կուսակցության առաջնորդ, հարցը քննարկման առարկա դարձնել՝ ընդգրկելով այն մեր ծրագրային օրակարգում»,- գրել է Ա. Հարությունյանը:
Արցախի առաջատար քաղաքական ուժի ղեկավարն, ում վարչապետության տարիներին նախաձեռնվեց փոքր ՀԷԿ-երի կառուցումը, անդրադարձել է նաև ոլորտի ընթացիկ ծրագրերին՝ նշելով, որ օրեր առաջ Թրղե և Լև գետերի վրա, «Արցախհէկ» բաց բաժնետիրական ընկերության կողմից օտարերկրյա կապիտալի ներգրավմամբ, շահագործման են հանձնվել ևս երկու փոքր ՀԷԿ-եր, որոնք ավելի կամրապնդեն մեր հանրապետության էներգետիկ ինքնաբավությունը:
«Կարծում եմ, որ ընթացիկ և նախատեսվող էներգետիկ նոր նախագծերի շնորհիվ գալիք տարիներին էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կգերազանցի մեր նախնական ակնկալիքները՝ բարձրացնելով Արցախի ռազմավարական անկախությունն արտաքին հաղորդակցություններից: Վստահ եմ՝ կարիք չկա ներկայացնելու, թե ինչ ահռելի նշանակություն ունի էլեկտրաէներգիան մեր կենցաղում և սոցիալ-տնտեսական գործունեության մեջ, սակայն կան նաև ոչ ավանդական ուղղություններ, որտեղ էլեկտրաէներգիան կարող է մեծ կարևորություն ունենալ»,- նշել է Ա. Հարությունյանը:

We need to take steps to promote the import of electric vehicles. Arayik Harutyunyan
Taking into account the rapid developments of electric motor drives in the world and energetic opportunities in our country, it is time to take steps in this direction, creating necessary infrastructures and mechanisms.
STEPANAKERT, OCTOBER 25, ARTSAKHPRESS: Arayik Harutyunyan, Advisor to the President of the Republic of Artsakh, wrote this on his Facebook page, mentioning the example of Georgian Prime Minister Mamuka Bakhtadze, who recently announced about concrete steps for boosting the import of electric cars, promising to exempt the owners of these transport means from taxes and customs registration.
"In many European countries, they are also planning to abandon the exploitation of traditional motor vehicles in the next decade. As compared to them, the electric cars are pollution-free and less expensive.
For realization of this initiative in Artsakh I am going to show it by my example and to import the first electric vehicle to Artsakh and also as the head of the fraction, to discuss this issue and include it in our agenda", Harutyunyan wrote.
The head of the leading political party of Artsakh, during whose premiership construction of hydroelectric power stations has been initiated also concerned the current projects in this field, having noted that a few days ago on the Trge and Lev rivers, by ''ArtsakhHek'' Open joint stock company and by means of foreign investors several small hydroelectric power stations have been put into operation which will even more strengthen power independence of our republic.
"I think that due to current and planned energy projects, electricity generation will exceed our expectations in the coming years by raising Artsakh's strategic independence from external communications,'' he wrote