Էլեկտրամոբիլների ներկրումը խթանելու նպատակով պետք է քայլեր ձեռնարկենք. Արայիկ Հարությունյան
Հաշվի առնելով էլեկտրական շարժիչներով աշխատող տրանսպորտի ոլորտում աշխարհում տեղի ունեցող սրընթաց զարգացումները և մեր հանրապետությունում առկա էներգետիկ հնարավորությունները՝ ժամանակն է, որ այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկենք նաև մենք՝ ստեղծելով անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ և մեխանիզմներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՀ նախագահի խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը՝ նշելով Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի օրինակը, ով վերջերս էլեկտրամոբիլների ներկրումը խթանելու նպատակով հայտարարել է կոնկրետ քայլերի մասին՝ խոստանալով այն ազատել հարկերից և մաքսազերծումից:
«Եվրոպական շատ երկրներում ևս պատրաստվում են առաջիկա տասնամյակում հրաժարվել ավանդական շարժիչներով աշխատող տրանսպորտային միջոցներից, որոնց համեմատ էլեկտրամոբիլների շահագործումը էկոլոգիապես ավելի մաքուր է և քիչ ծախսատար: Արցախում նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար պատրաստվում եմ նախևառաջ հանդես գալ սեփական օրինակով և ներկրել Արցախի առաջին էլեկտրամոբիլը, ինչպես նաև, որպես կուսակցության առաջնորդ, հարցը քննարկման առարկա դարձնել՝ ընդգրկելով այն մեր ծրագրային օրակարգում»,- գրել է Ա. Հարությունյանը:
Արցախի առաջատար քաղաքական ուժի ղեկավարն, ում վարչապետության տարիներին նախաձեռնվեց փոքր ՀԷԿ-երի կառուցումը, անդրադարձել է նաև ոլորտի ընթացիկ ծրագրերին՝ նշելով, որ օրեր առաջ Թրղե և Լև գետերի վրա, «Արցախհէկ» բաց բաժնետիրական ընկերության կողմից օտարերկրյա կապիտալի ներգրավմամբ, շահագործման են հանձնվել ևս երկու փոքր ՀԷԿ-եր, որոնք ավելի կամրապնդեն մեր հանրապետության էներգետիկ ինքնաբավությունը:
«Կարծում եմ, որ ընթացիկ և նախատեսվող էներգետիկ նոր նախագծերի շնորհիվ գալիք տարիներին էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կգերազանցի մեր նախնական ակնկալիքները՝ բարձրացնելով Արցախի ռազմավարական անկախությունն արտաքին հաղորդակցություններից: Վստահ եմ՝ կարիք չկա ներկայացնելու, թե ինչ ահռելի նշանակություն ունի էլեկտրաէներգիան մեր կենցաղում և սոցիալ-տնտեսական գործունեության մեջ, սակայն կան նաև ոչ ավանդական ուղղություններ, որտեղ էլեկտրաէներգիան կարող է մեծ կարևորություն ունենալ»,- նշել է Ա. Հարությունյանը:

Нам необходимо предпринять шаги для продвижения импорта электромобилей. Араик Арутюнян
Принимая во внимание быстрые темпы развития в мире электродвигателей и энергетические возможности, имеющиеся в нашей стране, настало время предпринять шаги в этом направлении, создав необходимую инфраструктуру и механизмы.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 октября, АРЦАХПРЕСС – Об этом советник президента Республики Арцах Араик Арутюнян написал на своей странице в Facebook, приведя пример премьер-министра Грузии Мамуки Бахтадзе, который недавно объявил конкретные шаги по увеличению импорта электромобилей, пообещав освободить владельцев этих транспортных средств от налогов и таможенного оформления.
«В следующем десятилетии во многих европейских странах также планируют отказаться от традиционных автомобилей, по сравнению с которыми эксплуатация электромобилей является экологически чистой и менее дорогостоящей. Для реализации данной инициативы в Арцахе я собираюсь сначала продемонстрировать это на личном примере и импортировать первый электромобиль в Арцах, а также как руководитель партии, обсудить этот вопрос, включив его в нашу повестку дня», - написал А. Арутюнян.
Руководитель ведущей политической партии Арцаха, во время премьерства которого было инициировано строительство гидроэлектростанций, также коснулось текущих проектов в этой области, отметив, что несколько дней назад на реке Трге и Лев ОАО «АрцахГЭС» с привлечением иностранного капитала запустил в эксплуатацию несколько малых ГЭС, которые еще больше укрепят энергетическую независимость нашей республики.
«Я думаю, что из-за текущих и запланированных энергетических проектов производство электроэнергии в ближайшие годы превысит наши ожидания, подняв стратегическую независимость Арцаха от внешних коммуникаций», - сказал А. Арутюнян.