Արցախ այցելող զբոսաշրջիկների քանակն ընթացիկ տարում աճել է 18%-ով. ԱՀ ՄԵՀԶ նախարարն ամփոփել է պաշտոնավարման 100 օրը
Այսօր` հոկտեմբերի 25-ին, տեղի է ունեցել ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի պաշտոնավարման 100 օրն ամփոփող մամուլի ասուլիսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` ասուլիսին Լեռնիկ Հովհաննիսյանը նշել է, որ այս ընթացքում շարունակվել են այն ծրագրերը, որոնք հաստատված էին նախարարության կողմից:
«Մեր որդեգրած մշակութային քաղաքականությունն ուղղված է մշակութային արժեքների տարածմանը և կադրերի պատրասմանը: Իրականացվում են երիտասարդության ինքնիրացման և զարգացման պայմանների ապահովմանն ուղղված ծրագրեր, դրանցից որոշներն էլ՝ Արցախի շրջաններում: Երիտասարդական քաղաքականության ասպարեզում մեր անելիքները շատ են, և դրանցից մեկն էլ հատկապես շրջաններում բնակվող երիտասարդության մեջ նախաձեռնողականություն գտնելն է»,- ընդգծել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով տարված աշխատանքներին՝ ԱՀ ՄԵՀԶ նախարարն ասել է, որ զբոսաշրջության բնագավառում հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացվել են համալիր միջոցառումներ:
Արցախի զբոսաշրջային ներուժը ներկայացվել է տարբեր տոնավաճառներում, ցուցահանդեսներում, կազմակերպվել են դասընթացներ: Արդեն երկրորդ անգամ իրականացվել է «Տուրիստ Բուս» զբոսաշրջային ուղևորությունների նախագիծը, ինչը մեծապես դյուրացրել է ներքին և ներգնա զբոսաշրջիկների՝ Արցախում ճամփորդելու հարցը: Հոկտեմբերի 17-ից 24-ը կազմակերպվել են դասընթաց-սեմինարներ հյուրատնային բիզնեսի զարգացման  համար: Արտաքին գործերի նախարարության հետ համատեղ ԱԳՆ սպասասրահում կահավորվել և բացվել է տեղեկատվական կետ, որտեղ ներկայացված են Արցախի զբոսաշրջավայրերի ակտիվության վերաբերյալ տեղեկություններ, ինչպես նաև գործում է օֆլայն տեղեկատվական տերմինալ:
9 ամիսների ընթացքում զբոսաշրջիկների քանակը կազմել է 24 հազար 213 մարդ, որը 18 %-ով ավել է՝ 2017-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Անդրադառնալով հուշարձանների պահպանությանը, ուսումնասիրմանը և վերականգնմանը՝ Լ. Հովհաննիսյանը նշել է, որ այս ընթացքում կազմակերպվել է հուշարձանների մոնիթորինգ, իրականացվել են Երիցմանկանց վանքի վերականգնման ծախսերի վերահաշվարկ և մի շարք այլ ծրագրեր:
«Այս ընթացքում պարբերաբար կազմակերպվել են նաև մշակութային միջոցառումներ, կայացել համերգներ: Ակտիվ աշխատել ենք Համազգային հայ կրթամշակութային միության հետ, ինչպես նաև կազմակերպվել է սփյուռքահայ մշակութային գործիչների այցելությունն Արցախ: Մասնավորապես՝ հունիսի 29-ին Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել սփյուռքահայ դաշնակահար Արմեն Ահարոնյանի մենահամերգը, այնուհետև Արևմտյան Ամերիկայի Նյու Ջերսի նահանգի «Նաիրի» պարախմբի համերգը, ինչպես նաև Արցախ է այցելել համաշխարհային օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը»,- ավելացրել է ԱՀ ՄԵՀԶ նախարարը:

В этом году количество туристов, посещающих Арцах, увеличилось на 18%. Министр культуры подвел итоги своего 100-дневного правления
Сегодня, 25 октября, состоялась пресс-конференция министра культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Лерника Ованнисяна об итогах своего 100-дневного правления.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 октября, АРЦАХПРЕСС - Как передает корреспондент «Арцахпресс», на пресс-конференции Лерник Ованнисян отметил, что программы, одобренные министерством, были продолжены на протяжении этого периода.
«Принятая нами культурная политика направлена ​​на распространение культурных ценностей и подготовку кадров. Реализуются проекты, направленные на обеспечение самореализации и развития молодежи, некоторые из них – в районах Арцаха. В области молодежной политики необходимо многое сделать, и одной из задач является поиск инициатив, особенно среди молодежи, проживающей в регионах», - сказал Л. Ованнисян.
Касаясь проведенной работы, министр сказал, что в течение отчетного периода в секторе туризма были реализованы комплексные меры.
Туристический потенциал Арцаха был представлен на разных ярмарках, выставках, были организованы тренинги. Во второй раз был реализован туристический проект «Tourist bus», который значительно облегчил передвижение местных и приезжих туристов в Арцахе. С 17 по 24 октября были организованы учебные семинары по развитию гостиничного бизнеса. Совместно с МИД Арцаха в министерстве иностранных дел был открыт информационный уголок, в котором можно узнать информацию о местных достопримечательностях.
Количество туристов за 9 месяцев текущего года составило 24 213 человек, что на 18% больше, чем за тот же период 2017 года.