Արցախ այցելող զբոսաշրջիկների քանակն ընթացիկ տարում աճել է 18%-ով. ԱՀ ՄԵՀԶ նախարարն ամփոփել է պաշտոնավարման 100 օրը
Այսօր` հոկտեմբերի 25-ին, տեղի է ունեցել ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի պաշտոնավարման 100 օրն ամփոփող մամուլի ասուլիսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` ասուլիսին Լեռնիկ Հովհաննիսյանը նշել է, որ այս ընթացքում շարունակվել են այն ծրագրերը, որոնք հաստատված էին նախարարության կողմից:
«Մեր որդեգրած մշակութային քաղաքականությունն ուղղված է մշակութային արժեքների տարածմանը և կադրերի պատրասմանը: Իրականացվում են երիտասարդության ինքնիրացման և զարգացման պայմանների ապահովմանն ուղղված ծրագրեր, դրանցից որոշներն էլ՝ Արցախի շրջաններում: Երիտասարդական քաղաքականության ասպարեզում մեր անելիքները շատ են, և դրանցից մեկն էլ հատկապես շրջաններում բնակվող երիտասարդության մեջ նախաձեռնողականություն գտնելն է»,- ընդգծել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով տարված աշխատանքներին՝ ԱՀ ՄԵՀԶ նախարարն ասել է, որ զբոսաշրջության բնագավառում հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացվել են համալիր միջոցառումներ:
Արցախի զբոսաշրջային ներուժը ներկայացվել է տարբեր տոնավաճառներում, ցուցահանդեսներում, կազմակերպվել են դասընթացներ: Արդեն երկրորդ անգամ իրականացվել է «Տուրիստ Բուս» զբոսաշրջային ուղևորությունների նախագիծը, ինչը մեծապես դյուրացրել է ներքին և ներգնա զբոսաշրջիկների՝ Արցախում ճամփորդելու հարցը: Հոկտեմբերի 17-ից 24-ը կազմակերպվել են դասընթաց-սեմինարներ հյուրատնային բիզնեսի զարգացման  համար: Արտաքին գործերի նախարարության հետ համատեղ ԱԳՆ սպասասրահում կահավորվել և բացվել է տեղեկատվական կետ, որտեղ ներկայացված են Արցախի զբոսաշրջավայրերի ակտիվության վերաբերյալ տեղեկություններ, ինչպես նաև գործում է օֆլայն տեղեկատվական տերմինալ:
9 ամիսների ընթացքում զբոսաշրջիկների քանակը կազմել է 24 հազար 213 մարդ, որը 18 %-ով ավել է՝ 2017-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Անդրադառնալով հուշարձանների պահպանությանը, ուսումնասիրմանը և վերականգնմանը՝ Լ. Հովհաննիսյանը նշել է, որ այս ընթացքում կազմակերպվել է հուշարձանների մոնիթորինգ, իրականացվել են Երիցմանկանց վանքի վերականգնման ծախսերի վերահաշվարկ և մի շարք այլ ծրագրեր:
«Այս ընթացքում պարբերաբար կազմակերպվել են նաև մշակութային միջոցառումներ, կայացել համերգներ: Ակտիվ աշխատել ենք Համազգային հայ կրթամշակութային միության հետ, ինչպես նաև կազմակերպվել է սփյուռքահայ մշակութային գործիչների այցելությունն Արցախ: Մասնավորապես՝ հունիսի 29-ին Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել սփյուռքահայ դաշնակահար Արմեն Ահարոնյանի մենահամերգը, այնուհետև Արևմտյան Ամերիկայի Նյու Ջերսի նահանգի «Նաիրի» պարախմբի համերգը, ինչպես նաև Արցախ է այցելել համաշխարհային օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը»,- ավելացրել է ԱՀ ՄԵՀԶ նախարարը:

This year the number of tourists visiting Artsakh increased by 18%. Minister of Culture, Youth and Tourism of Artsakh summed up the 100 days in office
Press conference of Minister of Culture, Youth and Tourism of Artsakh Lernik Hovhannisyan dedicated to 100 Days in Office took place on October 25.
This year the number of tourists visiting Artsakh increased by 18%.
Minister of Culture, Youth and Tourism of Artsakh summed up the 100 days in office
STEPANAKERT, OCTOBER 25, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" reports, during the press conference Lernik Hovhannisyan noted that during this period they continue the implementation of the programs, which were approved by the ministry.
"Our adopted cultural policy is aimed at dissemination of cultural values and training of workers. Projects aimed at ensuring the youth's self-realization and development are implemented, some of them in Artsakh's regions. There are many things we need to do in the field of youth policy, "said Hovhannisyan.
Touching upon the works carried out, Hovhannisyan said: ''The tourism potential of Artsakh was presented at different trade fairs, exhibitions, and trainings were organized.
For the second time, the ''Tourist Bus'' tour travel project has been implemented, which has greatly facilitated the movement of local and incoming tourists to Artsakh. From October 17 to 24, training seminars for hotel business development have been organized. Together with the Ministry of Foreign Affairs, in the Ministry of Foreign Affairs an information center has been opened where information about the activity of Artsakh's tourism is presented, as well as the offline information terminal operates there.
The number of tourists during the 9 months of this year amounted to 24,213 people, which is 18% more as compared to the same period of 2017.
Touching upon the preservation, study and restoration of monuments, Hovhannisyan noted that during this period a number of projects have been implemented in this direction.