Արցախում կներդրվի բնակարանաշինության և հիփոթեքի նոր ծրագիր. մանրամասնել է պետնախարարը
ԱՀ նախագահի կողմից տրված հանձնարարականի համաձայն` արդեն մի քանի ամիս է, ինչ զբաղվում ենք բնակարանաշինության և հիփոթեքային աջակցության ծրագրերի վերանայման, բարելավման և բարեփոխման հարցերով:
Արցախում  կներդրվի  բնակարանաշինության  և  հիփոթեքի  նոր  ծրագիր. մանրամասնել  է   պետնախարարը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի մոտ տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱՀ պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ օրերս նոր ծրագիրը կսկսի գործել:
«2019 թվականից սկսած` բնակարանաշինության ոլորտում կունենանք նոր մոտեցումներ, որոնք դրական կանդրադառնան ինչպես Ստեփանակերտ քաղաքի, այնպես էլ գյուղական և մնացած քաղաքային համայնքների բնակիչների համար մատչելի պայմաններ ստեղծելուն: ԱՀ նախագահի մոտ քննարկել ենք մի քանի կարևոր փոփոխություններ՝ կապված պետության կողմից ստանձնած մեր քաղաքացիների որոշակի խմբերի բնակարանային ապահովության հարցերի վերանայմանը, ինչպես նաև կանոնակարգման փոփոխություններին: Դրանք նույնպես մինչև տարվա վերջ ԱՀ Կառավարության կողմից կընդունվեն և կսկսեն գործել 2019 թվականից»,- ասել է պետական նախարարը:
Գ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ մշակվել են նաև բնակարանաշինության երկու նոր նախագծեր, որոնք կիրագործվեն Ստեփանակերտում: Առաջիկայում այդ նախագծերը կներկայացվեն հանրությանը: Դրանք լինելու են մատչելի արժեքով սոցիալական բնակարաններ՝ սահմանափակ բնակտարածքով:
«Հանրապետության նախագահին ներկայացրել ենք հիփոթեքային գործող կարգում որոշակի փոփոխություններ կատարելու առաջարկներ, որոնք ավելի մատչելի կլինեն բնակիչներին: Նախատեսվում է նաև որոշակի սուբսիդավորման մեխանիզմների վերանայում: Օրինակ՝ ընտանիքում յուրաքանչյուր երեխայի ծննդյան կապակցությամբ կատարվելու է սուբսիդավորման ավելացում:Նախատեսվում է նաև բնակարանաշինության ապահովման մատչելիությունը բարձրացնել ոչ միայն լրացուցիչ սուբսիդավորմամբ, այլև սոցիալական բնակտարածքների ստեղծման միջոցով՝ ընդհանուր բնակարանային ֆոնդի էժանացման հիման վրա: Ինչպես նաև նախատեսվում է վերանայված պայմանների գործողությունների տարածում նախկինում հիփոթեք ձևակերպած քաղաքացիների վրա, դրանք ևս համապատասխանեցնելով նույն չափանիշներին»,- տեղեկացրել է Գ. Մարտիրոսյանը և ավելացրել, որ ծրագրից հնարավորություն կունենան օգտվել բոլոր քաղաքացիները:

В Арцахе будет действовать новая программа по жилищному строительству и ипотеке. Госминистр
Согласно поручению Президента Республики Арцах, на протяжении нескольких месяцев мы занимается совершенствованием и реформированием ипотечных программ и программ в области жилищного строительства.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 октября, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента «Арцахпресс», об этом заявил сегодня, 25 ноября, госминистр Республики Арцах Григорий Мартиросян в ходе брифинга после проведенного рабочего совещания с президентом Арцаха Бако Саакяном, отметив, что вскоре будет запущена новая программа.
«С 2019 года у нас будут новые подходы в сфере жилищного строительства, которые окажут положительное влияние на создание благоприятных условий для жителей Степанакерта, а также для жителей сельских и городских общин. На встрече с Президентом Республики мы представили важные изменения пересмотра вопросов в обеспечении жильем некоторых групп наших граждан, а также изменения в регулировании. До конца этого года они также будут приняты Правительством Республики Арцах и будут введены в действие в 2019 году. Мы также разработали два новых проекта жилищного строительства, которые будут внедрены в Степанакерте. В ближайшем будущем мы представим эти проекты общественности. Мы представили президенту Арцаха определенные изменения в системе ипотечного кредитования, которые будут доступны гражданам. Я хотел бы упомянуть также, что предусматривается пересмотр некоторых механизмов субсидирования. Например, увеличение субсидий будет производиться при рождении каждого последующего ребенка в семье. Предусматривается также расширение доступа к жилищному строительству не только за счет дополнительных субсидий, но и за счет создания социального жилья на основе сокращения общего жилищного фонда. Все граждане получат возможность использовать эту программу», - сказал Г. Мартиросян.