Արցախում կներդրվի բնակարանաշինության և հիփոթեքի նոր ծրագիր. մանրամասնել է պետնախարարը
ԱՀ նախագահի կողմից տրված հանձնարարականի համաձայն` արդեն մի քանի ամիս է, ինչ զբաղվում ենք բնակարանաշինության և հիփոթեքային աջակցության ծրագրերի վերանայման, բարելավման և բարեփոխման հարցերով:
Արցախում  կներդրվի  բնակարանաշինության  և  հիփոթեքի  նոր  ծրագիր. մանրամասնել  է   պետնախարարը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի մոտ տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱՀ պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ օրերս նոր ծրագիրը կսկսի գործել:
«2019 թվականից սկսած` բնակարանաշինության ոլորտում կունենանք նոր մոտեցումներ, որոնք դրական կանդրադառնան ինչպես Ստեփանակերտ քաղաքի, այնպես էլ գյուղական և մնացած քաղաքային համայնքների բնակիչների համար մատչելի պայմաններ ստեղծելուն: ԱՀ նախագահի մոտ քննարկել ենք մի քանի կարևոր փոփոխություններ՝ կապված պետության կողմից ստանձնած մեր քաղաքացիների որոշակի խմբերի բնակարանային ապահովության հարցերի վերանայմանը, ինչպես նաև կանոնակարգման փոփոխություններին: Դրանք նույնպես մինչև տարվա վերջ ԱՀ Կառավարության կողմից կընդունվեն և կսկսեն գործել 2019 թվականից»,- ասել է պետական նախարարը:
Գ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ մշակվել են նաև բնակարանաշինության երկու նոր նախագծեր, որոնք կիրագործվեն Ստեփանակերտում: Առաջիկայում այդ նախագծերը կներկայացվեն հանրությանը: Դրանք լինելու են մատչելի արժեքով սոցիալական բնակարաններ՝ սահմանափակ բնակտարածքով:
«Հանրապետության նախագահին ներկայացրել ենք հիփոթեքային գործող կարգում որոշակի փոփոխություններ կատարելու առաջարկներ, որոնք ավելի մատչելի կլինեն բնակիչներին: Նախատեսվում է նաև որոշակի սուբսիդավորման մեխանիզմների վերանայում: Օրինակ՝ ընտանիքում յուրաքանչյուր երեխայի ծննդյան կապակցությամբ կատարվելու է սուբսիդավորման ավելացում:Նախատեսվում է նաև բնակարանաշինության ապահովման մատչելիությունը բարձրացնել ոչ միայն լրացուցիչ սուբսիդավորմամբ, այլև սոցիալական բնակտարածքների ստեղծման միջոցով՝ ընդհանուր բնակարանային ֆոնդի էժանացման հիման վրա: Ինչպես նաև նախատեսվում է վերանայված պայմանների գործողությունների տարածում նախկինում հիփոթեք ձևակերպած քաղաքացիների վրա, դրանք ևս համապատասխանեցնելով նույն չափանիշներին»,- տեղեկացրել է Գ. Մարտիրոսյանը և ավելացրել, որ ծրագրից հնարավորություն կունենան օգտվել բոլոր քաղաքացիները:

New program for mortgage lending and housing construction will be introduced in Artsakh. Grigory Martirosyan
Upon the instruction of the President of the Republic of Artsakh for several months we have been engaged in improvement and reformation of a new policy of mortgage lending and housing construction.
New program for mortgage lending and housing construction will  be introduced in Artsakh. Grigory Martirosyan
STEPANAKERT, OCTOBER 25, ARTSAKHPRESS: As '' Artsakhpress'' reports, Artsakh State Minister Grigory Martirosyan stated this at a briefing with journalists after the working consultation held on October 25 with the President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan, noting that soon a new program will be launched.
"Since 2019 we will have new approaches in the sphere of housing construction which will have positive impact on creating favorable conditions for residents of Stepanakert and also for inhabitants of rural and city communities. At a meeting with the President of the Republic we have discussed some important changes related to review of housing security issues for certain groups of our citizens and also changes in regulation.
Until the end of this year they will also be accepted by the Government of the Artsakh Republic and will be put into operation in 2019. We have also developed two new projects of housing construction which will be implemented in Stepanakert. In the near future these projects will be presented to the public.
We have presented to the President of the Republic of Artsakh proposals for making some changes in the mortgage system, which will be more affordable for the residents. It is also planned to revise some subsidizing mechanisms.
For example, the increase in subsidies will be made at birth of each child in the family, and it is also envisaged to increase the availability of housing construction not only with additional subsidies, but also through the creation of social housing based on the reduction of the overall housing stock. All citizens will have an opportunity to use this program,'' G. Martirosyan noted.