Կիեւում Շառլ Ազնավուրի հիշատակին սակուրաներ են հայտնվել
Կիեւի հայ համայնքի ակտիվիստները մայրաքաղաքի կենտրոնական այգիներից մեկում, որտեղ հայկական խաչքար կա, սակուրայի ծառեր են տնկել՝ հայ ժողովրդի մեծ զավակ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հիշատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին News.am-ի փոխանցմամբ, տեղեկացնում է AnalitikaUA.net-ը։
Ուկրաինայի հայերի միության մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ ծառերի տնկման արարողությանը մասնակցել են Հայ առաքելական եկեղեցու ուկրաինական թեմի առաջնորդ Մարկոս Հովհաննիսյանը, Ուկրաինայի մշակույթի նախարարության կրոնի եւ ազգային հարցերով վարչության պետ Անդրեյ Յուրաշը, Ուկրաինայի հայերի միության, Կիեւի հայկական համայնքի եւ երիտասարդական կազմակերպության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ՝ սփյուռքի ակտիվիստներ։
Հիշեցնենք, որ Շառլ Ազնավուրին նվիրված հուշ-միջոցառումները Կիեւում սկսել են անցկացվել հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ դեսպանության մոտ ծաղիկներ խոնարհելով եւ մոմավառությամբ։ Իսկ Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը ծաղիկներ է դրել Երեւանի Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակի աստղին։ Հոկտեմբերի 2-ին Ուկրաինայում Ֆրանսիայի դեսպանության մոտ եւս ծաղիկներ խոնարհելու արարողություն է տեղի ունեցել։ Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունում եւ Օդեսայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում բացվել են ցավակցությունների Գրքեր։

В Киеве появились сакуры в память о Шарле Азнавуре
Активисты армянской диаспоры Киева в одном из центральных парков столицы, где стоит армянский хачкар, посадили деревья сакуры в память о великом сыне армянского народа, всемирно известном шансонье Шарле Азнавуре. Об этом передает AnalitikaUA.net.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября, АРЦАХПРЕСС - Согласно сообщению пресс-службы Союза армян Украины, в посадке деревьев приняли участие глава Украинской епархии ААЦ епископ Маркос Оганесян, директор департамента по вопросам религий и национальностей Министерства культуры Украины Андрей Юраш, представители Союза армян Украины, Киевской армянской общины и молодежной организации, а также активисты диаспоры.
Напомним, памятные мероприятия, посвященные Шарлю Азнавуру в Киеве, начались в 1 октября с возложения цветов и зажжения свечей у Посольства Республики Армения в Украине. А председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян возложил цветы к звезде Шарля Азнавура на одноименной площади в Ереване. 2 октября перед посольством Франции в Украине, состоялась церемония возложения цветов. В среду в Посольстве Республики Армения в Украине и в Генеральном консульство Республики Армения в Одессе открылись Книги соболезнований.