Հեռուստամարաթոնից մեծ ակնկալիքներ կան. Հայկակ Արշամյան
Նոյեմբերի 22-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից Լոս Անջելեսում իրականացվող ամենամյա հեռուստամարաթոնն այս տարի կրելու է «Եկեք արարենք միասին» խորագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Իրականացված աշխատանքների, «Հեռուստամարաթոն-2018»-ին ներկայացվող ծրագրերի և մի շարք այլ հարցերի շուրջ «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանի հետ:
- Պարո՛ն Արշամյան, «Հեռուստամարաթոն-2018»-ին ընդառաջ արդեն կատարվել են առաջին նվիրատվությունները: Հետաքրքիր է՝ այս ընթացքում եղե՞լ են նոր նվիրատվություններ:
- Նախ նշեմ, որ հիմնադրամը UNIBANK ARMENIA ընկերության կողմից արդեն ստացել է առաջին խոշոր նվիրատվությունը՝ 15 միլիոն դրամի չափով: Իսկ Տորոնտոյի տեղական մարմինն այս տարվա բարեգործական ճաշին հավաքել է 1 մլն 300 հազար կանադական դոլար (1 մլն ամերիկյան դոլար):
Նվիրատվություններ, իհարկե, լինում են, սակայն գումարների մասին հիմնականում հայտարարվում է հեռուստամարաթոնի ժամանակ: Այս ընթացքում գտնվում էի ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիա նահանգում, որտեղ բազմաթիվ հանդիպումներ եմ ունեցել բարերարների հետ: Խոսել ենք Հայաստանում և Արցախում իրականացվելիք տարբեր ծրագրերի մասին: Վստահ եմ, որ այս տարվա հեռուստամարաթոնին չենք սահմանափակվելու միայն արևային ջրատաքացուցիչների տեղադրման և խորքային հորերի հորատման ծրագրերով: Այս տարվա գումարները փորձելու ենք ուղղել նաև կրթության, մշակույթի և այլ տարբեր ոլորտների, որոնք նույնպես հոգածության կարիք ունեն:
- «Հեռուստամարաթոն-2018»-ի հանգանակված գումարներով ինչքանո՞վ են ընդլայնվելու սկսված ծրագրերը, և հստակեցվել են արդյո՞ք 2019-ին մեկնարկելիք նոր ծրագրերը:
- Ծրագրերի ընդլայնումը կապված է հավաքվող գումարների հետ: Ինչքան գումարները շատ լինեն, բնականաբար, ծրագրերն այնքան կընդլայնվեն՝ հատկապես ոռոգման ջրի՝ խորքային հորերի առումով:
Առաջին հերթին պետք է ուսումնասիրություն և կարիքների գնահատում կատարվի՝ հասկանալու, թե առաջնահերթ որ համայնքներն ունեն խորքային հորերի հորատման և կաթիլային համակարգի ներդրման անհրաժեշտություն: Ինչ վերաբերում է հիմնադրամի կողմից գալիք տարում մեկնարկելիք ծրագրերին, ապա նշեմ, որ հարցը դեռևս պետք է քննարկվի ԱՀ կառավարության հետ, որն առաջնահերթ է համարում Արցախում ամբողջական ջրամատակարարման խնդիրը, քանի որ կան անհրաժեշտ պայմաններ հողային տարածքները մշակելու համար, սակայն ջրի խնդիր կա:
- Եթե ամփոփենք 2017-ին կատարված աշխատանքները, քանի՞ խորքային հոր է հորատվել և քանի՞ արևային ջրատաքացուցիչ տեղադրվել: Ինչպե՞ս կգնահատեիք կատարվածը:
- Նախատեսված էր կառուցել 18 խորքային հոր: Այս պահին պետք է խոսենք 14-ի մասին, քանի որ մի քանիսում ջուր չի հայտնաբերվել:
Խորքային հորերի հորատումը ինքնին միայն գործընթաց չէ: Չնայած գեոդեզիական նախնական հետազոտություններ են կատարվել և կան հին քարտեզներ, որոնց օգնությամբ մոտավոր պարզվում է ջրի տեղը, սակայն տարիների ընթացքում այդ ամենը փոփոխվում է, և առանձին դեպքերում ջուրը նախատեսվածից կամ շատ, կամ քիչ է լինում: 2017 թվականը ծրագրի համար կարելի է անվանել պիլոտային: Այսինքն այն կրում էր փորձնական բնույթ: Այս ընթացքում մասնագետները և շինարարները ավելի են հմտացել: Հուսանք՝ 2018-ին ավելի լայն թափ կստանան խորքային հորերի հորատման աշխատանքները:
Անդրադառնալով արևային ջրատաքացուցիչների տեղադրմանը, ապա նշեմ, որ Շուշիի շրջանի Քարին տակ համայնքում ներկայումս համակարգերը տեղադրված են 60 տներում: Սակայն աշխատանքներն այնտեղ դեռևս շարունակվում են: Եվ պետք է նշեմ, որ ծրագիրը հաջողված է:
- Վերջերս Արցախ կատարած այցի ընթացքում ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ևս անդրադարձավ հիմնադրամի գործունեությանը՝ նշելով, որ կանի հնարավորը, որպեսզի կարճ ժամանակում նոր գործադիր տնօրենի գլխավորությամբ կառույցը մշակի ծրագիր, որի շնորհիվ էլ հիմնադրամի աշխատանքները կհասցվեն ավելի բարձր մակարդակի: Այդ առումով կա՞ն նորություններ:
- Այո, ծրագիրը գտնվում է մշակման փուլում: Մինչև հեռուստամարաթոնը պետք է հասցնենք ծրագրի նախնական տարբերակը ունենալ: Արդեն կան գաղափարներ և որոշակի պատկերացումներ: Մնում է միայն հանձնել թղթին:
- Պարո՛ն Արշամյան, և վերջում ամենակարևորի մասին: Ի՞նչ սպասելիքներ ունեք այս տարվա Հեռուստամարաթոնից:

У нас большие ожидания от Телемарафона. Айкак Аршамян
Ежегодный телемарафон, проводимый в Лос-Анджелесе Всеармянским фондом «Айастан» 22 ноября, в этом году будет иметь название «Сотворим это вместе».
СТЕПАНАКЕРТ, 6 ноября, АРЦАХПРЕСС - Корреспондент «Арцахпресс» побеседовал с исполнительным директором Всеармянского фонда «Айастан» Айкаком Аршамяном о выполненных работах, программах «Телемарафона-2018» и некоторых других вопросах.
- Г-н Аршамян, еще до начала «Телемарафона -2018» были внесены первые пожертвования. Интересно узнать, за этот период были сделаны еще какие-либо пожертвования?
- Прежде всего, я хотел бы упомянуть, что фонд уже получил первое крупное пожертвование от компании UNIBANK ARMENIA в размере 15 миллионов драм. А филиал в Торонто на благотворительном ужине в этом году собрал 1 миллион 300 тысяч канадских долларов (1 миллион долларов США).
Безусловно, мы получаем пожертвования, но о сумме, обычно, объявляется во время телемарафона. За это время я был в Калифорнии, США, где встретился со многими благотворителями. Мы говорили о различных программах, которые будут реализованы в Армении и Арцахе. Я уверен, что в этом году телемарафон не будет ограничен программой установки солнечных водонагревателей и бурения глубоких скважин. В этом году деньги также будут направлены на образование, культуру и другие сферы, которые также находятся в центре внимания.
- Насколько расширятся начатые программы за счет собранной на «Телемарафоне 2018» суммы и будут ли запущены новые программы в 2019 году?
- Расширение программ связано с собранной суммой денег. Естественно, чем больше средств будет собрано, тем шире будет круг программ.
Прежде всего, необходимо провести исследование и оценку потребностей, чтобы понять, какая община больше всех нуждается в глубоком бурении скважин и внедрении капельной системы. Что касается программ, реализуемых фондом в следующем году, я хотел бы отметить, что этот вопрос по-прежнему необходимо обсудить с Правительством Республики Арцах, которое рассматривает вопрос повсеместного и комплексного водоснабжения в Арцахе, поскольку есть необходимые условия для обработки земельных участков, однако существует проблема с водой.
- Во время своего последнего визита в Арцах президент Армении Армен Саркисян снова коснулся деятельности фонда, отметив, что он сделает все возможное, чтобы за короткий срок структура, возглавляемая новым исполнительным директором, разработала программу, благодаря которой работа фонда будет находиться на более высоком уровне. Есть какие-либо изменения в этом контексте?
- Да, программы находятся в стадии разработки. До проведения телемарафона необходимо иметь определенные наметки. У нас уже есть идеи и некоторые представления. Остается лишь зафиксировать все это на бумаге.
- Г-н Аршамян, и, в конце, хотелось бы спросить о самом главном. Каковы ваши ожидания от телемарафона в этом году?