«Աշխարհը Լոռվա ձորերում» ներկայացումը ցուցադրվել է Գիշի և Աստղաշեն համայնքներում
Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Արցախի գրասենյակի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 6-ին Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղում ցուցադրվել է «Աշխարհը Լոռվա ձորերում» թատերական ներկայացումը՝ նվիրված հայ մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին:
«Աշխարհը   Լոռվա  ձորերում»  ներկայացումը  ցուցադրվել  է   Գիշի  և  Աստղաշեն  համայնքներում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս  մասին   «Արցախպրես»-ի թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել  է Համազգային հայ կրթական  և մշակութային միության Արցախի   գրասենյակի  պատասխանատու Հերմինե Ավագյանը՝  նշելով, որ  բեմադրությանը մասնակցում էին Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի երիտասարդ  և ավագ  սերունդների դերասանները:
Նրա  խոսքով՝   Արցախի  գյուղական համայնքներում մշակութային կյանքի աշխուժացումը մշտապես շարունակելու  է  լինել  իրենց  ուշադրության  կենտրոնում:
«Ներկայացումը սիրվել է հանդիսատեսի կողմից. դրա հավաստումը դահլիճի ջերմ վերաբերմունքն  էր: Մենք   կփորձենք  պարբերաբար  լինել   գյուղերում և  այնտեղ  կազմակերպել   տարբեր  միջոցառումներ, որպեսզի  գյուղաբնակներն անմասն  չմնան  մշակութային իրադարձություններից:Մեր նախաձեռնությամբ, Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնն Ասկերանի  շրջանի  Աստղաշեն գյուղում  ևս  ներկայացրել է  «Աշխարհը Լոռվա ձորերում» բեմադրությունը»,-ավելացրել  է  Հ.  Ավագյանը:
Նա  իրենց  կառույցի  կողմից   շնորհակալությունն  է  հայտնել  Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի ողջ անձնակազմին և ներկայացման ռեժիսոր, թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուզան Խաչատրյանին՝ նման  արվեստի  գործ  ցուցադրելու  համար:

Спектакль «Мир в долинах Лори» был поставлен в общинах Гиши и Астхашен
6 ноября по инициативе Арцахского офиса армянской культурно-образовательной ассоциации «Амазгаин» в селе Гиши Мартунинского района состоялось театральное представление «Мир в долинах Лори», посвященное 150-летию со дня рождения великого армянского писателя Ованеса Туманяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 ноября, АРЦАХПРЕСС – Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказала Эрмине Авагян, ответственное лицо Арцахского филиала армянской культурно-образовательной ассоциации «Амазгаин», отметив, что в спектакле приняли участие актеры молодых и старших поколений Степанакертского Государственного драматического театра им. Ваграма Папазяна.
По ее словам, возрождение культурной жизни в сельских общинах Арцаха всегда будет в центре их внимания.
«Спектакль вызвал одобрение у публики. Мы будем стараться регулярно посещать села и организовывать там различные мероприятия, чтобы местные жители принимали активное участие в культурной жизни республики», - отметила Э. Авагян.
От имени их организации она выразила благодарность всем сотрудникам Степанакертского Государственного драматического театра имени Ваграма Папазяна, а также режиссеру спектакля, художественному руководителю Рузан Хачатрян за организацию такого произведения искусства.