Քաղաքաշինության ոլորտում կապիտալ ներդրումները կկազմեն ավելի քան 18մլրդ դրամ՝ արձանագրելով աննախադեպ ցուցանիշ
Վերջերս ԱՀ Ազգային ժողովը հավանության է տվել քաղաքաշինության նախարարության կապիտալ ներդրումների պետական պատվերը 3մլրդ 300մլն դրամով ավելացնելուն առնչվող օրենքի նախագծին: Այդ գումարների հաշվին հնարավոր է լինելու ավարտել կիսատ մնացած մի շարք կարևոր ծրագրեր։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ քաղաքաշինության նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ ընթացիկ տարվա սկզբին Արցախի կառավարության որոշմամբ հաստատված կապիտալ ներդրումների պետական պատվերը կազմում էր 14մլրդ 200մլն դրամ: Տարվա ընթացքում ծրագիրը երկու անգամ փոփոխության է ենթարկվել` ավելացվելով նախ 500, ապա ևս 350 մլն դրամի չափով։ Եթե գումարենք նաև վերոնշյալ 3 մլրդ 300 մլն դրամը, ապա 2018 թվականի կապիտալ ներդրումները կկազմեն 18մլրդ 350 մլն դրամ: Սա աննախադեպ թիվ է. սկսած 2008թ.-ից՝ նման չափով կապիտալ ներդրումների ծրագիր չի նախատեսվել։ Այդ հատկացումներով կլուծվեն հանրապետությունում առկա հրատապ բազմաթիվ խնդիրներ:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝  3մլրդ 300մլն դրամ գումարն ուղղվելու է տարվա ընթացքում տարաժամկետ վճարման պայմանով բնական աղետների հետևանքով հասցված վնասների վերացմանը և շինարարության ոլորտում կատարվող այլ աշխատանքների դիմաց վճարումներին: Գումարի մեծ մասը` 2մլրդ 140մլն դրամ, բաժին է ընկնում ճանապարհների կառուցմանը, վերանորոգմանը, Ստեփանակերտի փողոցների բարեկարգմանը և առաջնագծում կատարված ինժեներական աշխատանքների ֆինանսավորմանը։
Շուրջ 160մլն դրամ գումար ուղղվելու է բնակավայրերի ջրամատակարարման աշխատանքների ֆինանսավորմանը: Մի քանի բնակավայրերում արդեն ընթանում են ջրային ցանցի կառուցման աշխատանքները: Դրանց թվում են Մարտունու շրջանի Վարանդա, Հերհեր, Ծովատեղ գյուղերը: Բոլորովին վերջերս Ֆրանսիայի հայրենակիցների համաֆինանսավորմամբ սկսվել է նոր ծրագիր, որի շրջանակներում Ասկերանի շրջանի Դաշուշեն, Քռասնի և Այգեստան գյուղերում ջրային ցանցի կառուցման աշխատանքներն են ընթացքում:
150մլն դրամ ուղղվելու է բնակարանաշինության ոլորտին: Առաջնահերթությունները կտրվեն սոցիալական խոցելի խավերին` բարելավելով նրանց բնակարանային պայմանները: Այս տարի ուժեղ քամու հետևանքով մեծ վնաս է հասցվել ինչպես Ստեփանակերտի, այնպես էլ այլ բնակավայրերի շենք-շինություններին, վնասվել են հիմնականում տանիքները։ Աղետի հետևանքով հասցված վնասը գրեթե վերացվել է: Դրա համար օգտագործվել են պահուստային միջոցներ, ինչպես նաև կապալառու կազմակերպությունների ռեսուրսները: 92մլն դրամ կտրամադրվի այդ աշխատանքների դիմաց գոյացած պարտավորությունների մարմանը։ 100 մլն դրամ կուղղվի հանրապետությունում բավականին պահանջված շինանյութերի տրամադրման ծրագրին: Այս տարի առաջին անգամ ճանապարհային սպասարկման գործում կներգրավվեն շրջվարչակազմերը: Վերոնշյալ գումարից 260մլն դրամ կտրվի շրջաններին` ճանապարհների բարեկարգման, սպասարկման, սանմաքրման, կանաչապատման, ջրամատակարարման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով:

Капитальные вложения в развитие городов составят более 18 млрд. драм
Недавно Национальное Собрание Республики Арцах одобрило законопроект об увеличении государственного заказа на капитальные вложения Министерства градостроительства на 3 млрд. 300 млн. драм. За счет этой суммы можно будет закончить некоторые незавершенные проекты.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 ноября, АРЦАХПРЕСС – Об этом "Арцахпресс" сообщили в Министерстве градостроительства Республики Арцах, отметив, что государственный заказ на капитальные вложения, утвержденный решением правительства Арцаха в начале этого года, составил 14 млрд. 200 млн. драм. В течение года в программу дважды вносились изменения, в результате которых было добавлено 500, а затем 350 млн. драм. Если суммировать вышеупомянутые 3 млрд. 300 млн. драм, то капитальные вложения в 2018 году составят 18 млрд. 350 млн. драм. Это беспрецедентная сумма, благодаря которой в республике будут решены многие актуальные проблемы.
По словам источника, 3 млрд. 300 млн. драм будут направлены на устранение ущербов, вызванных стихийными бедствиями, и выплатами за другие работы в сфере строительства. 2 млрд. 140 млн. драм будут предназначены на строительство дорог, ремонт, благоустройство улиц Степанакерта, а также на финансирование инженерных работ на линии фронта. Около 160 млн. драм будут направлены на финансирование водоснабжения населенных пунктов. В нескольких населенных пунктах ведется строительство водопроводной сети. Среди них общины Варанда, Гергер и Цоватех Мартунского района. Недавно был запущен новый проект при совместном финансировании французских соотечественников, в рамках которого в общинах Дашушен, Красни и Айгестан Аскеранского района создается водопроводная сеть.
150 млн. драм будут направлены на жилищное строительство. В этом году сильные ветры разрушили здания, как в Степанакерте, так и в других населенных пунктах. Ущерб, причиненный катастрофой, почти ликвидирован. Для решения данной проблемы использовались резервные фонды, а также ресурсы подрядных компаний. 92 млн. драм будет выделено этим подрядным компаниям. 100 млн. драм будут направлены на программу предоставления необходимых строительных материалов в республике. В этом году впервые районные администрации будут вовлечены в обслуживание дорог. 260 млн. драм будут предоставлены регионам для улучшения состояния дорог, технического обслуживания, санитарной очистки, озеленения и водоснабжения.