Շինարարական տարին մայրաքաղաքում կամփոփվի ավելի քան կես միլիարդ ֆինանսական հատկացմամբ
Ստեփանակերտ քաղաքում հասարակական և վարչական նշանակության օբյեկտների կառուցման և վերանորոգման համար 2018 թվականի ԱՀ պետական բյուջեով նախատեսվել է 595 մլն 584 հազար դրամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 նոյեմբերիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ քաղաքաշինության նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ տարեսկզբին այդ գումարով նախանշված աշխատանքների դիմաց առայժմ ծախսվել է 532 մլն 370 հազար դրամը:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ մասնավորապես վերանորոգման և վերակառուցման աշխատանք է իրականացվել ԱՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության վարչական շենքի 2-րդ մասնաշենքում, և բարեկարգվել է հրշեջ ծառայության տարածքը:
Վերակառուցվել են ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության և ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Սեյսմիկ պաշտպանության արևելյան ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի վարչական շենքերի և Սարոյան 4, Ազատամարտիկների 50ա, Վաղարշյան փողոցի 46 և 48 բազմաբնակարան շենքերի տանիքները:
Մայրաքաղաքի Գյուրջյան փողոցի 1, 1/2 և 17 բնակարանների համար անց է կացվել ստորգետնյա խողովակաշար` կապի միջոցների համար:
Վերանորոգման աշխատանք է իրականացվել Ստեփան Շահումյանի անվան գլխավոր մարզադաշտում: Արցախի պատմաերկրագիտական թանգարանի նոր շենքի կառուցման ուղղությամբ նախապատրաստական աշխատանք է իրականացվել:
Պետական բյուջեի միջոցներով կառուցվել են Աստվածամոր Սուրբ Հովանի մայր տաճարի նկուղային հարկի աստիճանները, ինչպես նաև տեղադրվել է մարմարե սալերով հատակ:
«Սոֆիա» առևտրի և ժամանցի կենտրոնի երկրորդ հարկում վերանորոգվել և հարմարավետ պայմաններ են ստեղծվել Հովհաննես Թումանյանի անվան հանրապետական մանկական գրադարանի համար:
Շարունակվել են Արցախի հերոս Բեկոր Աշոտի անվան զբոսայգու բարեկարգման աշխատանքները, որոնք առայժմ ընթացքի մեջ են, շահագործումը նախատեսվում է հաջորդ տարի: Իսկ «Հաղթանակի» հրապարակում տեղադրվել է Ծովակալ Իսակովի կիսանդրին: «Ազատամարտիկների» անվան այգու համար պատրաստվել և տեղադրվել են թվով 5 քանդակներ:
Կնունյանցների 1 շենքի ոչ բնակելի տարածքում վերակառուցվել է ԱՀ աշխատանքի սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարարության սոցիալական ծառայության գործակալության համար նախատեսված գրասենյակը:
Աշխատանքներ են տարվել ԱՀ կառավարության հին մասնաշենքի վերակառուցման, կառավարության և արտգործնախարարության դահլիճների վերանորոգման ուղղությամբ:
Վերանորոգվել են Արցախի պետական համալսարանի հանրակացարանի առաջին հարկի սանհանգույցներն ու նույն շենքում գործող լաբորատորիայի սենյակները: Իսկ համալսարանում շարունակվում են նոր մասնաշենքի կառուցման աշխատանքները:

На строительные работы в Степанакерте выделено более полумиллиона долларов
Для строительства и ремонта социальных и административных объектов в Степанакерте из государственного бюджета Республики Арцах на 2018 год предусмотрено 595 млн. 584 тыс. драм.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 ноября, АРЦАХПРЕСС – Об этом «Арцахпресс» сообщили в Министерстве градостроительства Республики Арцах, отметив, что в начале года было потрачено 532 млн. 370 тыс. драм на запланированные работы.
В частности, в настоящее время идут ремонтно-восстановительные работы во втором корпусе административного здания Государственной аварийной службы Республики Арцах и улучшена территория пожарной службы.
Были отремонтированы крыши Министерства иностранных дел Республики Арцах, "Службы сейсмической защиты" МЧС, а также крыши многоквартирных домов по адресу Сароян 4, Азатамартикнер 50а, Вагаршян 46 и 48.
Для квартир 1, 1/2 и 17 на улице Гюрджян в столице построен подземный трубопровод для средств связи.
На стадионе им. Степана Шаумяна прошли ремонтные работы. Были проведены подготовительные работы по строительству нового здания историко-краеведческого музея Арцаха.
На средства из госбюджета были построены ступени подвального помещения собора Святого Покрова Девы Марии.
На втором этаже торгово-развлекательного центра "София" были созданы комфортабельные условия для Республиканской детской библиотеки имени Ованеса Туманяна.
Ожидается, что в следующем году будут завершены ремонтные работы в парке имени героя Арцаха Ашота Гуляна.
Был отремонтирован офис Министерства труда, социальных вопросов и миграции Арцаха.
Были проведены работы по ремонту старого здания Правительства Республики Арцах, а также залов Правительства и МИДа.
В АрГУ также провели ряд ремонтных и восстановительных работ. В дополнение к этому, в настоящий момент также ведутся многие другие работы.