Այսօր կկայանա «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 21-րդ ամենամյա հեռուստամարաթոնը
Այսօր՝ նոյեմբերի 22-ին, ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքից ուղիղ հեռարձակմամբ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը կանցկացնի 21-րդ ամենամյա հեռուստամարաթոնը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հեռուստամարաթոնի շրջանակներում, ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ԱՄՆ-ում է գտնվում հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Նախագահ Սահակյանը մինչ այդ եղել է նաև Փարիզում և անցած մի քանի օրերին բազմաթիվ հանդիպումներ է ունեցել սփյուռքահայ կառույցների ներկայացուցիչների հետ:
Հանգանակված միջոցները, ինչպես միշտ, տրամադրվելու են թե՛ Հայաստանին, թե՛ Արցախին: Մասնավորապես՝ «Հեռուստամարաթոն–2018»-ի միջոցներով կշարունակվեն Արցախում իրագործվող երկու կարևոր ծրագրեր, որոնք սկսվել էին նախորդ տարվա՝ «Բերքառատ Արցախ» խորագրով հեռուստամարաթոնի միջոցներով:
Առաջինն արցախյան գյուղատնտեսության համար կենսական նշանակության խորքային հորերի հորատման և կաթիլային համակարգի կառուցման ծրագիրն է: Մարտունու և Ասկերանի շրջանների մոտ 200 հա տարածք ոռոգելի կդառնա, ոռոգման ջուրը կհասնի արցախցիների ցորենի դաշտերին, պտղատու այգիներին: 13 խորքային հոր է արդեն փորվել դրա համար: Ընթանում են հորատանցքերի վրա պոմպակայանների կառուցման աշխատանքներ:
Հեռուստամարաթոնի երկրորդ ուղղությունն Արցախում արևային էներգիայի կիրառումն է: Ծրագիրը սկսվել է Շուշիի շրջանից: Պիլոտային էր Քարին տակ համայնքը, որտեղ արդեն 50 բնակարաններում օգտագործում են այլընտրանքային էներգիա: 2019 թվականին արևային էներգիայից կօգտվեն նաև Ասկերանի շրջանի համայնքներում:
Ի դեպ, բրազիլահայությունը «Հեռախոսամարաթոն-2018»-ի ընթացքում հավաքել է 30 000 ԱՄՆ դոլար: Դրամահավաքը շարունակվելու է մինչև փետրվար։
Իսկ նոյեմբերի 14-18-ն ընկած ժամանակահատվածում Եվրոպայի հայությունը հանգանակել է ընդհանուր առմամբ 1 մլն 242 հազար 460 եվրո:
«Հեռախոսամարաթոն-2018»-ը մեկնարկել էր Մարսելից՝ ընդգրկելով Թուլուզը, Լիոնը, Փարիզը: Այնուհետև ֆոնեթոնի էստաֆետն ընդունել են Շվեյցարիայի, Գերմանիայի, Հունաստանի հայերը: Այս տարի հեռախոսամարաթոնի մասնակիցների թիվը ավելացել է 700-ով՝ հատելով 10. 000-ի սահմանը:
Համահայկական հիմնադրամի «Հեռախոսամարաթոն-2018»-ի գումարներն ուղղվելու են Արցախում արևային էներգիայի ներդրմանը, Տավուշի մարզի գյուղատնտեսական ծրագրերի զարգացմանը, նաև Հալեպի հայերի կարիքներին:
Նշենք, որ ամենամյա հեռուստամարաթոնին մասնակցել կարող է յուրաքանչյուր ոք: Նվիրատվություն կարելի է կատարել՝ այցելելով https://donate.himnadram.org կայք՝ օնլայն փոխանցումով, ուղարկելով sms 8000 համարին (մեկ sms-ի արժեքը՝ 1000 դր․) կամ զանգահարելով 0-9000-8000 հեռախոսահամարին (մեկ զանգի արժեքը՝ 1000 դր․):

Today the Hayastan All-Armenian Fund will hold its 21st annual Telethon
On November 22, the Hayastan All-Armenian Fund will hold its 21st annual Telethon. The Telethon will be broadcast from Los Angeles.
STEPANAKERT, NOVEMBER 22, ARTSAKHPRESSWithin the framework of the Telethon, as we have already informed, the delegation headed by the President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan is in the USA.  The President has also been in Paris and met with representatives of Diaspora structures.
The donated money will be provided both to Armenia and Artsakh.
Particularly, by means of the Telethon -2018, two important projects being implemented in Artsakh will continue. The implementation of these two projects has begun by means of last year’s telethon under the slogan “Fruitful Artakh”. The two major agricultural-development projects in Artsakh are the drilling of deep-water wells and construction of irrigation networks. About 200 hectares of the Martuni and Askeran regions will become irrigated. 13 deep wells have already been dug for this purpose. Construction of pumping stations on wells  is underway.
The second direction of the Telethon is the usage of solar energy in Artsakh. The project started from the Shushi region. The pilot was the Qarin Tak community, where 50 houses use alternative energy. In 2019, solar energy will also be used in the communities of Askeran.
By the way, Brazilian-Armenians have raised $ 30,000 during the "Phoneathon -2018". Fundraising will continue until February.
During November 14-18, the Armenians of Europe have raised 1,242,460 euros.
The Phoneathon was launched in Marseille and involved Armenians in Toulouse, Lyon and Paris. Afterwards, the large-scale fundraising campaign mobilized Armenian communities of Switzerland, Germany and Greece. With 700 new donors, this year the Phoneathon was joined by over 10.000 individuals and organizations.
Proceeds from the Phoneathon 2018 will be used to support the continued growth of agricultural-development projects in Armenia’s Tavush Region; to construct solar power stations in Artsakh; and to address urgent needs of Armenians living in Aleppo.
It should be noted that everybody can participate in the annual telethon. You can make a donation online by visiting https://donate.himnadram.org website, sending an SMS to the number 8000 (1 SMS costs 1000 AMD) or by calling 090008000 (1 call-1000 AMD).