ԱՀ 2019թ.-ի պետական բյուջեի նախագիծը ներկայացվել է Խորհրդարանին
Այսօր՝ նոյեմբերի 22-ին, Խորհրդարանում տեղի է ունեցել ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի ընդլայնված նիստ, որի ընթացքում մեկնարկել են «ԱՀ 2019 թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ նիստին ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը նշել է, որ ԱՀ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 81-րդ հոդվածի երկրորդ մասի համաձայն՝ Հանրապետության Նախագահը պետական բյուջեի նախագիծը կանոնակարգով և «ԼՂՀ բյուջետային համակարգի մասին» ԼՂՀ օրենքով սահմանված կարգով Խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացնում բյուջետային տարին սկսելուց առնվազն 45 օր առաջ, որն էլ Ազգային ժողով էր ուղարկվել նոյեմբերի 15-ին:
Այնուհետև ԱՀ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը խորհրդարանականների ուշադրությանն է ներկայացրել է նախագծով նախանշված հիմնական ցուցանիշները՝ ընդգծելով, որ 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը մշակվել է` հաշվի առնելով ԱՀ Նախագահի 2017-2020 թթ. ծրագրի նպատակադրումները: Դրանք, ըստ Ա. Հարությունյանի, միտված են ինչպես կայուն տնտեսական աճի ապահովմանը, այնպես էլ տնտեսության գերակա ոլորտների զարգացմանն ու գործարար միջավայրի բարելավմանը:
«Կատարված մակրոտնտեսական կանխատեսումների համատեքստում 2019 թ.-ի պետական բյուջեի ցուցանիշները ծրագրվել են եկամուտների գծով 112 մլրդ 340.9 մլն դրամ, ծախսերի գծով՝ 110 մլրդ 987.7 մլն դրամ, դրա արդյունքում պրոֆիցիտը կկազմի` 1 մլրդ 353.2 մլն դրամ, որը կուղղվի նախկինում ներգրավված փոխառու միջոցների մարմանը: Պետական բյուջեի սեփական եկամուտները ծրագրվել են 54,7 մլրդ. դրամի չափով, որը 2018 թ.-ի համար պլանավորված եկամուտների նկատմամբ ավել է 1.7 մլրդ դրամով կամ 3.2 %-ով: Այդ թվում հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը կկազմեն 54,2 մլրդ դրամ կամ ընթացիկ տարվա համար պլանավորված եկամուտներից ավել շուրջ 2.8 %-ով, որի արդյունքում կանխատեսումային «Հարկեր/ՀՆԱ» հարաբերակցությունը կկազմի 16.4 %»,- մանրամասնել է Ա. Հարությունյանը:
Ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ նախագծով առաջարկվող բյուջետային ծախսերի ծավալների, կազմի ու կառուցվածքի ձևավորման ժամանակ առաջնորդվել են բյուջետային նորմատիվների և ծախսային ուղենիշերի, ինչպես նաև ֆինանսական կարգապահության կանոնների խիստ պահպանման սկզբունքով, որն իր հերթին կանխատեսվել է տնտեսության զարգացման տեմպերի ապահովմանն ուղղված:

Парламенту представлен проект государственного бюджета на 2019 год
Сегодня, 22 ноября, в парламенте Республики Арцах состоялось расширенное заседание постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, в ходе которого обсуждался проект закона НКР "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год".
СТЕПАНАКЕРТ, 22 ноября, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», председатель постоянной комиссии парламента по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Арам Григорян отметил, что в соответствии с Законом НКР «О бюджетной системе НКР» проект госбюджета был направлен Национальному собранию 15 ноября.
Затем министр финансов Республики Арцах Артур Арутюнян, представив проект, отметил, что при составлении бюджета на будущий год они руководствовались программными положениями президента Республики на 2017-2020 годы.
В контексте текущих макроэкономических прогнозов, в 2019 году доходы государственного бюджета составят 112 млрд. 340,9 млн. драм, расходы – 110, млрд. 987,7 млн. драм, что больше показателя за текущий год на 4,2%. Профицит составит 1 млрд. 353,3 млн. драм, который будет направлен на погашение привлеченных ранее заемных средств.
По словам министра финансов, при планировании налоговых доходов на 2019 год учитывался также пакет изменений налогового законодательства, направленных на предусмотренное в утвержденной правительством в июне текущего года концепции реформ налоговой системы облегчение налогового бремени для малого и среднего бизнеса и улучшение бизнес-среды, в случае принятия которого существенно сократится налоговое бремя плательщиков патентных и фиксированных платежей. Этим могут воспользоваться около 2000 или свыше 35% налогоплательщиков. Артур Арутюнян также представил отраслевые показатели на 2019 год и ответил на вопросы депутатов.