Ստեփանակերտում և Տիրասպոլում կհիմնվեն առևտրային ներկայացուցչություններ. պետնախարար Մարտիրոսյանը և փոխվարչապետ Ցուրկանը համաձայնագիր են ստորագրել
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը նոյեմբերի 23-ին ընդունել է Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Ցուրկանի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, պետական նախարարը ողջունել է հյուրերին Արցախի Հանրապետություն կատարած այցի կապակցությամբ և նշել, որ շատ ուրախ է, որ, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, երկու երկրների կառավարությունների միջև կստորագրվի առևտրային ներկայացուցչություններ հիմնադրելու մասին համաձայնագիր: «Արցախի իշխանությունների անունից ուզում եմ հայտնել, որ մեզ համար շատ կարևոր են Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության եղբայրական ժողովրդի հետ փոխադարձ շփումների զարգացումն ու խորացումը: Այս առումով համոզված եմ՝ համաձայնագրի վավերացումը կամրապնդի երկկողմ տնտեսական կապերը և որակապես նոր մակարդակի կհասցնի առկա հարաբերությունները»,- ասել է Գ. Մարտիրոսյանը և ավելացրել, որ նոր համագործակցությունը խթան կհանդիսանա նաև տնտեսության ոլորտում ունեցած դրական փորձի փոխանակման առումով:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ և հյուրընկալ ընդունելության համար՝ Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Ցուրկանը նշել է, որ երկու հանրապետություններում առևտրային ներկայացուցչությունների հիմնադրումը սպասված իրադարձություն էր, որը գործնական քայլերի համար նոր հնարավորություններ է ստեղծելու: Նա համոզմունք է հայտնել, որ այն մեծապես կնպաստի երկու երկրների տնտեսական միջավայրերի ներդրումային գրավչության բարձրացմանն ու նոր գործարար կապերի ստեղծմանը:
Այնուհետև երկու պատվիրակությունների միջև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում ներկայացվել են երկու երկրների ունեցած տնտեսական հնարավորությունները և նախանշվել այն հիմնական ուղղությունները, որտեղ կարելի է համագործակցության ծրագրեր մշակել:
Հանդիպման վերջում Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը և Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Ցուրկանը ստորագրել են երկու հանրապետություններում առևտրային ներկայացուցչություններ հիմնադրելու մասին համաձայնագիր, որից հետո փոխանակվել են խորհրդանշական նվերներով:
Հանդիպմանը արցախյան կողմից մասնակցում էին ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը, Արցախի ներդրումային հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Քաջիկ Խաչատրյանը, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ֆելիքս Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, իսկ Մերձդնեստրի պատվիրակության կազմում՝ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Ստեցյուկը, տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Նատալյա Սիտկինան, ինչպես նաև մեր հայրենակից, Տիրասպոլում «Նոյ» հայկական համայնք» հասարակական շարժման ղեկավար Գեղամ Գևորգյանը:

В Степанакерте и Тирасполе откроются торговые представительства. Григорий Мартиросян и Алексей Цуркан подписали соглашение
23 ноября государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян принял официальную делегацию во главе с заместителем председателя Правительства Приднестровской Молдавской Республики Алексеем Цурканом.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 ноября, АРЦАХПРЕСС – Как сообщили "Арцахпресс" в отделе информации и по связям с общественностью аппарата госминистра Республики Арцах, государственный министр поприветствовал гостей в связи с их визитом в Республику Арцах и с удовлетворением отметил, что согласно ранее достигнутому соглашению между правительствами двух стран будет подписано торговое соглашение о создании торговых представительств. «От имени властей Арцаха я хотел бы сообщить вам, что развитие и углубление взаимных контактов с братским народом Приднестровской Молдавской Республики очень важно для нас. В этой связи я убежден, что ратификация соглашения укрепит двусторонние экономические связи и приведет к качественно новому уровню существующих отношений», - сказал Г. Мартиросян, добавив, что новое сотрудничество станет также стимулом для обмена положительным опытом в области экономики.
Выражая благодарность за теплый прием, заместитель председателя Правительства Приднестровской Молдавской Республики Алексей Цуркан отметил, что открытие торговых представительств в республиках было ожидаемым событием, что создаст новые возможности для практических шагов. Он выразил уверенность, что это значительно повысит инвестиционную привлекательность экономической среды двух стран и будет содействовать созданию новых деловых связей.
Затем обе делегации обменялись мнениями, в ходе которых они обсудили экономические возможности двух стран и указали основные направления, в которых могут разрабатываться программы сотрудничества.
В завершение встречи государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян и заместитель председателя Правительства Приднестровской Молдавской Республики Алексей Цуркан подписали соглашение о создании торговых представительств в двух республиках, после чего обменялись символическими подарками.
Со стороны Республики Арцах во встрече приняли участие министр экономики и промышленных инфраструктур Левон Григорян, генеральный директор инвестиционного фонда Арцаха Каджик Хачатрян, замминистра иностранных дел Феликс Хачатрян и другие официальные лица, а со стороны делегации Приднестровья – замминистра иностранных дел Александр Стецюк, заместитель министра экономического развития Наталья Ситкина, а также наш соотечественник Гегам Геворгян, глава армянской общины «Ной» в Тирасполе.