Մասնավոր տնտեսությունները արևային կայանների միջոցով էլեկտրաէներգիա ստանալու հնարավորություն կստանան. Լևոն Գրիգորյան
Գալիք տարում ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարությունն իրականացնելու են 14 ծախսային և 1 եկամուտային ծրագրեր, որոնց նախատեսում է տրամադրել 3.5 միլիարդ դրամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը՝ մանրամասնելով, որ ծրագրերը վերաբերում են անշարժ գույքի, կադաստրի ոլորտին, տնտեսական զարգացմանը, պետական գույքի կառավարման ոլորտներին, ինչպես նաև «Ստանդարտացում, չափագիտություն» ՊՈԱԿ-ի պահպանման և Ստեփանակերտի օդանավակայանի ծախսերին:
Պատասխանելով պատգամավորների կողմից հնչեցված ԱՀ ատլասի նոր հրատարակությանը վերաբերող հարցին՝ Լ. Գրիգորյանն ասել է, որ  այն շատ կարևոր և հետաքրքիր աշխատություն է, որը ստացվել է երկու հայկական հանրապետությունների մասնագետների համագործակցության արդյունքում:
«Մենք 2018 թվականին նախատեսել ենք նախաձեռնել երկրորդ հրատարակումը: Ունենք քննարկումներ ՀՀ գործընկերների հետ: Քարտեզագրական նյութերը կան, կա նաև փոփոխությունների անհրաժեշտություն բովանդակային մասով: Ատլասը հրատարակվել է  հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն լեզուներով: Մեր առաջարկությունն է եղել թարգմանել ֆրանսերեն, գերմաներեն, արաբերեն: Օրակարգում հարցը կա: Տարվա ընթացքում կփորձենք ընդգրկել ծրագրում»,- նշել է Լ. Գրիգորյանը:
Ինչ վերաբերում է արևային էլեկտրակայաններին, որոնք լայն տարածում են գտել ՀՀ-ում, նախարարը տեղեկացրել է, որ իրենք ունեն օրենսդրական փաթեթ, որը գտնվում է ԱԺ-ում: Օրինագծով առաջին հերթին հնարավորություն է ստեղծվելու մասնավոր տնտեսությունների համար, որպեսզի վերջիններս ունենան իրենց սպառման համար անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիան արևային կայանների միջոցով ստանալու հնարավորություն:

Private households will have an opportunity to receive electricity through solar panels
The Ministry of Economy and Industrial Infrastructures of the Republic of Artsakh will carry out 14 expense and 1 income projects in the coming year.
STEPANAKERT, NOVEMBER 27, ARTSAKHPRESS 3.5 billion drams are envisaged for the implementation of these programs.
As “Artsakhpress” reports, the Minister of Economy and Industrial Infrastructure of the Republic of Artsakh, Levon Grigoryan noted that the programs are related to real estate, cadastre sector, economic development, state property management, as well as "Standardization, Metrology" SNPO and  the Stepanakert airport expenses.
Responding to the question on the new publication of the Artsakh Atlas, Grigoryan said that it is a very important and interesting work that has been achieved as a result of cooperation between the two Armenian states.
“In 2018, we have planned to initiate the second publication. We discuss the issue with the Armenian partners. Atlas is available in Armenian, Russian and English. We have suggested translating it in French, German, and Arabic. This issue is on the agenda. We will try to include it in the program during the year, "he said.
As for solar power stations, which have been widely spread in Armenia, the minister informed that they have a legislative package, which is in the National Assembly. The bill will first of all create an opportunity for private households.